Říjen 2012

Vybrané akce říjen 2012

 

Ukliďme svět!
(Akci pořádal ČSOP "Natura, quo vadis?" - EkoCentrum vDomě a oddíl Mladých ochránců přírody Ginkgo.)

Akce se konala 7. 10. 2012. Uklízelo se do 13.00 hod., následovalo malé občerstvení. Akce byla určena každému se zájmem o jeho okolí a místa, kde žije. Vhodná byla i pro rodiny s dětmi. 

 

Čištění ptačích budek v Praze 10
(Akci pořádal ČSOP "Natura, quo vadis?" - EkoCentrum vDomě a oddíl Mladých ochránců přírody Ginkgo.)

Vyvěšení a zejména čištění ptačích příbytků v zelených koutech Prahy 10 spojené s přednáškou odborníka se konalo v neděli 14. 10. 2012.

 

Vítězství jírovce v anketě „Hledejme strom Prahy 10“
(Akci pořádala MČ Praha 10.)


Městská část Praha 10 v letošním roce vyhlásila anketu o nejhezčí strom Prahy 10. Obyvatelé Prahy 10 měli možnost zaslat své tipy na stromy do konce srpna 2012. V říjnu 2012 proběhlo veřejné hlasování na stránkách městské části Praha 10. Každému stromu bylo možné přidělit maximálně pět „hvězdiček“ z jednoho počítače. Vítězným stromem se stal jírovec maďal v ulici 28. pluku s nejvyšším počtem „hvězdiček“ a 74 hlasy. Na druhém místě se umístila sekvoj obrovská na zahradě rodinného domu v ulici Fialková a na třetím místě smrk ztepilý situovaný při budově Ministerstva životního prostředí ve Vršovicích. 


 

 

Vernisáž výstavy v rámci Dnů Prahy 10

(Akci pořádala Umělecká agentura Foibos)

Vernisáž výstavy se konala dne 2.10.2012 od 18 hodin v Trmalově vile. Pro veřejnost byla výstava zpřístupněna od 3.10. do 31.10.2012, a to vždy od úterý do neděle. Vernisáž navazovala na Světový den architektury, který se každoročně koná 1. října.

 

Dny Prahy 10 v Trmalově vile
(Akci pořádala Umělecká agentura Foibos)

Dne 1.10. 2012 proběhla vycházka Významné budovy moderní architektury v okolí Trmalovy vily.

Dne 2.10. 2012 proběhla vernisáž výstavy S Janem Kotěrou a jeho žáky a následovníky po Praze.

Dne 3.10. 2012 proběhla přednáška Jan Kotěra a jeho žáci - interiéry a nábytek.

Dne 5.10. 2012 proběhla vycházka Vývoj architektury od secese k funkcionalismu na Praze 10.

Dne 8.10. 2012 proběhla vycházka Architektura Vršovic a Strašnic od šumného období přes socialistický realismus k postmoderně.

Dne 9.10. 2012 proběhla vycházka Vinohradské vilové čtvrti I.

Dne 10.10. 2012 proběhla vycházka Vinohradské vilové čtvrti II.

 

 

Cestovatelské večery v Trmalově vile
(Akce pořádala Agentura Foibos.)

11.10. Roman Vehovský - Stopem přes Asii do Austrálie

Přednáška byla rozdělena na dvě části. V první byla přiblížena cesta, trasa, výhody a nevýhody solitérního cestování bez závislosti na jízdních řádech, zpátečních letenkách a ubytovacích zařízeních. V druhé části posluchače čekalo vyprávění o nejkrásnějším stopu - desetidenní plavbě na jachtě po tropických ostrovech Thajska.

 

25.10. Saša Ryvolová - Filipíny

Saša Rybolovu posluchače zavedla do země hluboké katolické víry a majestátních španělských koloniálních katedrál, na ostrovy plné činných sopek, bílých pláží a vyhlášených potápěčských lokalit i nádherných přírodních scenérií.

 

Vlastivědné vycházky po Praze 10
(Akci požádala MČ Praha 10 ve spolupráci s Pražskou informační službou.)

V roce 2012 byly připraveny dvě trasy vycházek. První seznámila účastníky s historií Husova sboru, Vinohradské vodárenské věže, Kotěrovy vily a Šalounova ateliéru, druhá byla zaměřena na historii Vršovic. Přiblížila historii nejstaršího kostela na území Prahy 10 (Kostela sv. Mikuláše), bývalé Občanské záložny nebo Rangherky, původně manufaktury na výrobu hedvábí.

 

Workshop „Naše dvorky“
(Akci pořádala MČ Praha 10.)

V rámci workshopu „Naše dvorky“ byla představena nejen soutěž „Dvorek roku“, ale k vidění byla i fotografická dokumentace proměn vítězných dvorků z minulých let. Zájemci byli seznámeni s pravidly soutěže. Pracovníci radnice také poradili s vypracováním projektu a závěr workshopu byl vyhrazen pro individuální konzultace jednotlivých projektů, nápadů apod.


Naučná stezka „Zahrada ve městě“
(Akci pořádal Klub K2, o.p.s. v rámci vítězství v soutěži „Zásobník projektů – město na míru“.)

Stezka byla slavnostně otevřena 20. října 2012 v Jabloňové ulici a má čtyři tabule. Jedná se o ulice Jabloňová, Topolová, Ostružinová a Malinová, je tak zřejmé, jakým tématům se jednotlivá zastavení věnují. Primárně je stezka určená předškolákům a jejich rodičům, ale zajímavá bude jistě pro všechny věkové kategorie.

 

Čistý podzim v Praze 10
(Akci pořádala MČ Praha 10)

Stejně jako v předešlých třech letech vybídla radnice aktivní obyvatele Prahy 10 k úklidu bezprostředního okolí svého bydliště či jiných prostranství na území městské části. Radnice pro úklidové aktivity občanů poskytnula rukavice a pytle na shromáždění odpadu. Odvoz odpadu byl rovněž zabezpečen. Podmínkou ovšem bylo, že pozemek, který se čistil musel být veřejně přístupný.

 

Informační akce „Kam s vysloužilým elektroodpadem“
(Akci pořádala MČ Praha 10.)

Další informační akci v cyklu „Ekoden na tržišti“ připravila radnice MČ v rámci provozu farmářského trhu na Kubánském náměstí. Tentokrát byl na tržišti přítomen informační stánek společnosti Asekol, která je pověřena řešením zpětného odběru elektrospotřebičů. Ve stánku bylo možné získat komplexní informace, které se problematiky nakládání s domácím elektroodpadem týkají. Návštěvníci trhu se dozvěděli, kam staré elektrospotřebiče odkládat, jak funguje recyklace elektroodpadu, co se s elektrozařízením dále po sběru děje nebo také kde lze najít sběrové kontejnery na elektroodpad v Praze 10.

 

Likvidace klíněnky
(Akci pořádala MČ Praha 10.)

Každý, kdo měl zájem přispět k odstranění listů Jírovce maďalu (lidově „koňského kaštanu“), si mohl za tímto účelem vyzvednout papírové pytle v budově Úřadu městské části. Naplněné pytle s listím se stavěly ke sběrným nádobám na směsný odpad.