Bez odpadu

12.12.2023 Na Desítce se otevřel Re-point

V létě letošního roku byl na území Prahy 10 sběrný dvůr hlavního města Prahy, který se nachází v katastru Michle v ulici U Plynárny proti č. 101. Od prosince je možné v jeho areálu využít i první desítkový RE-Use point, tedy místo, kde můžete nechat věci z domácnosti, které již nepotřebujete, nemá o ně zájem nikdo z blízkého okolí, ale přitom jsou ještě funkční a můžou potěšit někoho jiného. Může se jednat o knížky, hračky, nádobí, menší nábytek, sportovní vybavení, kuchyňské vybavení apod. Obsluha sběrného dvora přinesené věci roztřídí, zdokumentuje a vloží do aplikace www.praho.nevyhazujto.cz, kde si je zájemci můžou zarezervovat. RE-Use point se nachází po pravé straně při vjezdu do sběrného dvora. Ten je otevřený v pracovních dnech od 8,30 do 17 hod. (v letním čase do 18 hod.) a v sobotu do 15 hodiny.

„Opětovné využití nepotřebných funkčních věcí naplňuje principy cirkulární ekonomiky, jenž se snažíme na Praze 10 dlouhodobě prosazovat. Jsme proto rádi, že zdejší sběrný dvůr se zařadil mezi ty, které nabízejí koncept re-use, tedy předcházení vzniku odpadu. Věřím, že RE-USE point v ul. U Plynárny bude využíván a svou troškou přispěje k naplnění vize „bezodpadové“ Desítky, říká radní pro životní prostředí a udržitelnost a místní Agendu 21 M. Maršálek, který jednal s Hl. m. Prahou o zahájení tohoto provozu.  

 

V dubnu (a květnu) 2021 jsme se věnovali tomu, jak snižovat produkci odpadů. Věříme totiž, že je to jeden ze základů udržitelnosti. Všechny materiály, které v průběhu kampaně vznikly jsme zpracovali do brožury, kterou si můžete stáhnout níže. Děti můžete hravě učit třídit třeba s našimi vystřihovánkami. Své znalosti o třídění můžete vyzkoušet v kvízu anebo v odpadové únikovce. Přejeme pěkné čtení!

Brožura Praha 10 bez odpadu

Brožura Praha 10 bez odpadu (PDF, 76 MB) – odkaz otevře nové okno (novou záložku


 

Vystřihovánka „Kam s čím“

Vystřihněte si buď kolečka nebo čtverce, a ty pak třiďte do jednotlivých vystřižených kontejnerů. Nebo vytiskněte dvakrát a hrajte pexeso. (POZOR! Věcí k roztřízení je 60 – bude to velepexeso.)

Plakát - vystříhovánka (PDF, 19,5 MB)