19.2.2025 Dotazník - třídění odpadu na Praze 10
Praha 10 se zavázala k udržitelnosti a efektivnímu třídění odpadu, což je klíčovým krokem k ochraně životního prostředí a udržování čistoty městského prostředí. Abychom mohli dále zlepšovat dostupné služby v oblasti tříděného odpadu, přivítáme vaši pomoc. Za tímto účelem byl vyhotoven krátký dotazník, který je zaměřen na mapování aktuální situace a zlepšení dostatečnosti sběrné sítě tříděného sběru na území Prahy 10.
Účelem dotazníku je shromáždit údaje týkající se dostatečného počtu sběrných nádob na tříděný odpad, dále míst, kde dochází k přeplňování nádob nebo míst, kde nádoba na nějakou odpadní komoditu zcela chybí.
Dejte nám zpětnou vazbu do konce března 2025.
Vaše zpětná vazba je pro nás nesmírně důležitá. Informace získané z tohoto dotazníku využijeme pro plánování dalšího rozšíření sběrné sítě a navýšení kapacity tříděného sběru tak, aby se třídění stalo ještě dostupnější. Doručené odpovědi zpracují a prověří pověření pracovníci odboru životního prostředí. Ti následně podávají žádosti o rozšíření tříděného sběru na Magistrát hl. m. Prahy.
Upřesňující dotazy či obecně náměty k odpadové problematice je možné zaslat na emailový kontakt bezodpadu@praha10.cz.
12.2.2025 Praha 10 vydala novou mapu životního prostředí – Ekomapu Prahy 10 Mapa životního prostředí je tradiční informační podklad, který radnice městské částí vydává a distribuuje opakovaně již několik let. Od počátku letošního roku je tento materiál k dispozici pod změněným názvem „Ekomapa – životní prostředí na Desítce“ a občané si jej můžou vyzvednout v informačním centru radnice, v pobočkách knihoven nebo na různých veřejných akcích, a dalších místech. Mapa slouží jako praktický inovativní nástroj pro ekologickou orientaci v městské části. Výjimečná je svým zaměřením na různé aspekty životního prostředí a udržitelného rozvoje, a její hlavním cílem je základní informovanost o ekologických zdrojích a možnostech v jejich okolí.
V odpadové oblasti přináší mapa přehled o umístění a provozní hodiny všech sběrných dvorů v Praze 10, místa pro základní třídění, rady pro správné odložení odpadů vznikajících v domácnosti, ale také stručný návod, jak odpadům předcházet nebo jak kompostovat organické složky z kuchyní a údržby zahrad.
Ekomapa Prahy 10 zahrnuje i stručný popis všech naučných stezek, které procházejí územím městské části. Tyto stezky jsou navrženy tak, aby zvyšovaly povědomí o místní flóře, fauně, ochraně přírody, historii jednotlivých čtvrtí či architektonických zajímavostech a jsou skvělým způsobem, jak se zapojit do aktivního a vzdělávacího trávení volného času.
V mapě jsou rovněž zaznamenány všechny hlavní parkové plochy a zelené zóny v Praze 10. Tyto lokality poskytují obyvatelům prostor pro relaxaci, sportovní aktivity a společenské události. Mapování parkových ploch zahrnuje nejen velké městské parky, ale i menší, méně známé zelené prostory, které mohou nabídnout klidné útočiště v srdci města. Identifikovány jsou zde také významné přírodní prvky a tzv. významné stromy, které jsou opečovávány pro své historické, kulturní nebo ekologické hodnoty.
Kromě praktických informací z oblasti životního prostředí mapa také představuje místně působící ekocentra a různé ekologické iniciativy a projekty, které jsou v Praze 10 realizovány. Tyto projekty zahrnují např. komunitní zahrady a podporu kompostování, programy na snižování odpadu, program výsadeb stromů za narozené děti a adopci místních dřevin, a další aktivity zaměřené na udržitelnost a ochranu životního prostředí.
Vypíchnout je ještě možné seznam dětských hřišť a venkovních „posiloven“, tzv. workout ploch, přehled pamětihodností, seznam dostupných útulků nebo tzv. Pejskařské desatero.
Ekomapa Prahy 10 je cenným nástrojem pro všechny, kdo chtějí přispět k udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí v této městské části. Její detailní a informativní obsah pomáhá obyvatelům lépe se orientovat v ekologických tématech, a tím podporuje aktivní zapojení do péče o své okolí. Tato iniciativa je dalším krokem směrem k ekologičtější a udržitelnější budoucnosti Prahy 10.
17.12.2024 Nový informační podklad k třídění a předcházení odpadu
Kam správně odkládat různé druhy odpadu napoví nový informační materiál, který vydala radnice Prahy 10. K dispozici je v papírové podobě a elektronicky ZDE . Setkáváme se stále s dotazy, jak správně domácí odpady třídit. Různých druhů obalů a materiálů je mnoho, a někdy je těžší se v tom správně zorientovat. Ani letáček neobsáhne všechny možné věci, které se v domácnosti mohou vyskytnout, ale nabízí základní souhrn odpadu, kterých se lidé běžně zbavují.
„Pokud si někdo není jistý, kde na Desítce je možné se zodpovědně některého odpadu zbavit, pak doporučuji pro svůj dotaz využít emailový kontakt bezodpadu@praha10.cz“, sděluje radní pro oblast životního prostředí, udržitelnost a Místní agenda 21 M. Maršálek. A doplňuje: „Stále je lepší odpadu předcházet a pokusit se jej nevytvářet, než si jím zahlcovat odpadkový koš a popelnice. I proto jsme připravili krátké desatero možností, jak na to.“ Nový edukační podklad je součástí bezodpadových aktivit, které se desítková radnice snaží naplňovat. Mezi ty patří třídění odpadu na veřejných akcích, podpora organizování swapů, reuse dnů či bleších trhů, a kompostovacích aktivit.
3.10.2024 Setkání u komunitních kompostérů
Na přelomu září a října 2024 připravila Praha 10 ve spolupráci s organizací Ekodomov pro veřejnost dvě setkání – workshopy u komunitních kompostérů v ulicích Vilová a Jahodová. Účastníci získali mnoho informací, které se vážou ke kompostování včetně zajištění optimálního postupu celého procesu, možnosti využití kompostu pro zvýšení úrodnosti půdy či správné skladby vkládaného materiálu, a součástí byla i obhlídka vnitřku kompostérů s překopáním/přehozením kompostovaného materiálu.
Podpora kompostování, jako jednoho ze základních pilířů předcházení zbytečnému odpadu, je na Praze 10 dlouhodobá. První komunitní kompostér byl umístěn v roce 2009 a jejich počet se postupně rozšířil. Souběžně s tím poskytla radnice Prahy 10 pro využití na zahradách, předzahrádkách a ve dvorech bytových domů přes tisíc zahradních kompostérů, které byly získány z dotačních prostředků.
Bližší informace o komunitním kompostování, proč se do něj zapojit, jaké benefity přináší, a kde se na Desítce kompostéry nachází, jsou na stránce https://verejneprostory.cz/odpady-a-pece-o-vp/bioodpad/komunitni-kompostovani.
29.9.2024 Reuse den na Čechově náměstí aneb Dejte věcem druhou šanci
Podzimní výměnná akce – Reuse den, se uskutečnila na náměstí S. Čecha pod kostelem sv. Václava. Návštěvníci akce, kterých bylo odhadem 550, měli opět možnost se odpovědně zbavit nepotřebných, ale stále funkčních věcí ze svých domácností. Těch bylo přineseno cca 1110 kg, především oblečení a obuvi, ale také knih, hraček, nádobí, dekoračních předmětů či sportovních pomůcek. Zpětně rozebráno bylo přibližně 90 % ze všech donesených věcí. Reuse den proběhl z grantové podpory městské části Praha 10. Organizátorem byla v oblasti reuse dlouhodobě zavedená organizace Swap Prague. Součástí akce byly rukodělné dílničky a přednášky na téma odpovědné spotřeby a snižování množství zbytečného odpadu v domácnostech.
Pozvánka (PDF, 1,35 MB)
1.8.2024 Praha 10 posílila operativní úklid veřejných prostranství
Od srpna je na Desítce zajišťován nadstandardní úklid formou operativních zásahů v místech zjištěných či nahlášených černých skládek. Se službou přichází radnice Prahy 10 především s cílem zajistit, aby pohozené odpady nezůstávaly v prostoru dlouhodobě, nedocházelo k jejich rozšiřování po okolí a nestaly se zdrojem rozsáhlejšího znečištění v dané lokalitě. Požadavky k úklidu jsou zadávány pracovníky radnice, ale podněty může předávat samozřejmě i veřejnost. Komplexnější informace k službě operativního úklidu jsou pod odkazem Městská část Praha 10 - Praha 10 posiluje operativní úklid ulic a veřejných prostranství
8.6.2024 V Záběhlicích se uskutečnil Reuse den
Již potřetí se na prostranství u obchodního centra Cíl v ulici Topolová uskutečnil Reuse den, jejímž hlavním smyslem je sdílení starých a nepotřebných, ale funkčních a nepoškozených, věcí z domácností, které by jinak skončily jako odpad na skládce nebo ve spalovně. Tyto jsou na akci bezplatně nabídnuty a najdou své další využití u někoho jiného. Opětovné využití vysloužilých věcí je jedním ze základních principů předcházení vzniku zbytečných odpadů.
Akce byla doprovozena vzdělávacími přednáškami a upcyklačními workshopy pro děti i dospělé. Celkem dorazilo cca 450 návštěvníků, kteří přinesli 757,5 kg různých věcí. Převažoval hlavně textil, tedy oblečení, ale také textilní hračky, boty, ručníky či lůžkoviny. Přibližně 120 kg představovaly knihy a drobné domácí potřeby jako jsou příbory, sklenice, kuchyňské potřeby apod. Další část pak tvořily hračky, kousky nábytku, elektrospotřebiče, sportovní pomůcky a květiny. Množství využitých věcí, tedy rozebraných na místě, činilo 88 %. Zbylé věci, hlavně textil byl předán organizaci Potex, která se zabývá jeho charitativním sběrem a nepřevzaté knihy byly umístěny do knihobudky.
Na místě bylo možné formou dobrovolného vstupného přispět organizaci Point 50+, která v Záběhlicích organizuje akce pro seniory. Celkem bylo vybráno 4835 Kč.
Desítkový Reuse den připravila radnice Prahy 10 za finanční podpory hlavního města Prahy. Organizaci zajistilo sdružení Swap Prague, které u nás patří mezi průkopníky reuse akcí.
12.4.2024 Proběhl svoz elektroodpadu z domácností
Celkem 1,9 tuny vysloužilých elektrozařízení bylo v rámci dlouhodobé kampaně Desítka bez odpadu svezeno v březnu z domácností na Praze 10. Tato tradiční akce připravena radnicí Městské části Praha 10 ve spolupráci se společností REMA Systém proběhla již po jedenácté. Využitím bezplatnému svozu mohli obyvatelé Prahy 10 předat k recyklaci jak velkorozměrné spotřebiče typu pračky či lednice, ale i menší elektrozařízení používané v domácnosti nebo při údržbě zahrady. Připomínáme, že mimo podobné jednorázové akce je možné elektrozařízení, která již nefungují nebo jsou nepoužívaná předávat k recyklaci na tzv., místech zpětného odběru. Ty najdete ve všech sběrných dvorech hl. m. Prahy, ale nádoby na elektrozařízení bývají i u některých obchodníků a v ulicích na vybraných místech u stanovišť tříděného sběru.
12.12.2023 Na Desítce se otevřel Re-point
V létě letošního roku byl na území Prahy 10 sběrný dvůr hlavního města Prahy, který se nachází v katastru Michle v ulici U Plynárny proti č. 101. Od prosince je možné v jeho areálu využít i první desítkový RE-Use point, tedy místo, kde můžete nechat věci z domácnosti, které již nepotřebujete, nemá o ně zájem nikdo z blízkého okolí, ale přitom jsou ještě funkční a můžou potěšit někoho jiného. Může se jednat o knížky, hračky, nádobí, menší nábytek, sportovní vybavení, kuchyňské vybavení apod. Obsluha sběrného dvora přinesené věci roztřídí, zdokumentuje a vloží do aplikace www.praho.nevyhazujto.cz, kde si je zájemci můžou zarezervovat. RE-Use point se nachází po pravé straně při vjezdu do sběrného dvora. Ten je otevřený v pracovních dnech od 8,30 do 17 hod. (v letním čase do 18 hod.) a v sobotu do 15 hodiny.
„Opětovné využití nepotřebných funkčních věcí naplňuje principy cirkulární ekonomiky, jenž se snažíme na Praze 10 dlouhodobě prosazovat. Jsme proto rádi, že zdejší sběrný dvůr se zařadil mezi ty, které nabízejí koncept re-use, tedy předcházení vzniku odpadu. Věřím, že RE-USE point v ul. U Plynárny bude využíván a svou troškou přispěje k naplnění vize „bezodpadové“ Desítky, říká radní pro životní prostředí a udržitelnost a místní Agendu 21 M. Maršálek, který jednal s Hl. m. Prahou o zahájení tohoto provozu.
V dubnu (a květnu) 2021 jsme se věnovali tomu, jak snižovat produkci odpadů. Věříme totiž, že je to jeden ze základů udržitelnosti. Všechny materiály, které v průběhu kampaně vznikly jsme zpracovali do brožury, kterou si můžete stáhnout níže. Děti můžete hravě učit třídit třeba s našimi vystřihovánkami. Své znalosti o třídění můžete vyzkoušet v kvízu anebo v odpadové únikovce. Přejeme pěkné čtení!
Vystřihněte si buď kolečka nebo čtverce, a ty pak třiďte do jednotlivých vystřižených kontejnerů. Nebo vytiskněte dvakrát a hrajte pexeso. (POZOR! Věcí k roztřízení je 60 – bude to velepexeso.)