Bez odpadu

8.6.2024 V Záběhlicích se uskutečnil Reuse den

Již potřetí se na prostranství u obchodního centra Cíl v ulici Topolová uskutečnil Reuse den, jejímž hlavním smyslem je sdílení starých a nepotřebných, ale funkčních a nepoškozených, věcí z domácností, které by jinak skončily jako odpad na skládce nebo ve spalovně. Tyto jsou na akci bezplatně nabídnuty a najdou své další využití u někoho jiného. Opětovné využití vysloužilých věcí je jedním ze základních principů předcházení vzniku zbytečných odpadů.

Akce byla doprovozena vzdělávacími přednáškami a upcyklačními workshopy pro děti i dospělé. Celkem dorazilo cca 450 návštěvníků, kteří přinesli 757,5 kg různých věcí. Převažoval hlavně textil, tedy oblečení, ale také textilní hračky, boty, ručníky či lůžkoviny. Přibližně 120 kg představovaly knihy a drobné domácí potřeby jako jsou příbory, sklenice, kuchyňské potřeby apod. Další část pak tvořily hračky, kousky nábytku, elektrospotřebiče, sportovní pomůcky a květiny.  Množství využitých věcí, tedy rozebraných na místě, činilo 88 %. Zbylé věci, hlavně textil byl předán organizaci Potex, která se zabývá jeho charitativním sběrem a nepřevzaté knihy byly umístěny do knihobudky.

Na místě bylo možné formou dobrovolného vstupného přispět organizaci Point 50+, která v Záběhlicích organizuje akce pro seniory. Celkem bylo vybráno 4835 Kč.

Desítkový Reuse den připravila radnice Prahy 10 za finanční podpory hlavního města Prahy. Organizaci zajistilo sdružení Swap Prague, které u nás patří mezi průkopníky reuse akcí.

            
 

12.4.2024 Proběhl svoz elektroodpadu z domácností

Celkem 1,9 tuny vysloužilých elektrozařízení bylo v rámci dlouhodobé kampaně Desítka bez odpadu svezeno v březnu z domácností na Praze 10. Tato tradiční akce připravena radnicí Městské části Praha 10 ve spolupráci se společností REMA Systém proběhla již po jedenácté. Využitím bezplatnému svozu mohli obyvatelé Prahy 10 předat k recyklaci jak velkorozměrné spotřebiče typu pračky či lednice, ale i menší elektrozařízení používané v domácnosti nebo při údržbě zahrady. Připomínáme, že mimo podobné jednorázové akce je možné elektrozařízení, která již nefungují nebo jsou nepoužívaná předávat k recyklaci na tzv., místech zpětného odběru. Ty najdete ve všech sběrných dvorech hl. m. Prahy, ale nádoby na elektrozařízení bývají i u některých obchodníků a v ulicích na vybraných místech u stanovišť tříděného sběru.
 

12.12.2023 Na Desítce se otevřel Re-point

V létě letošního roku byl na území Prahy 10 sběrný dvůr hlavního města Prahy, který se nachází v katastru Michle v ulici U Plynárny proti č. 101. Od prosince je možné v jeho areálu využít i první desítkový RE-Use point, tedy místo, kde můžete nechat věci z domácnosti, které již nepotřebujete, nemá o ně zájem nikdo z blízkého okolí, ale přitom jsou ještě funkční a můžou potěšit někoho jiného. Může se jednat o knížky, hračky, nádobí, menší nábytek, sportovní vybavení, kuchyňské vybavení apod. Obsluha sběrného dvora přinesené věci roztřídí, zdokumentuje a vloží do aplikace www.praho.nevyhazujto.cz, kde si je zájemci můžou zarezervovat. RE-Use point se nachází po pravé straně při vjezdu do sběrného dvora. Ten je otevřený v pracovních dnech od 8,30 do 17 hod. (v letním čase do 18 hod.) a v sobotu do 15 hodiny.

„Opětovné využití nepotřebných funkčních věcí naplňuje principy cirkulární ekonomiky, jenž se snažíme na Praze 10 dlouhodobě prosazovat. Jsme proto rádi, že zdejší sběrný dvůr se zařadil mezi ty, které nabízejí koncept re-use, tedy předcházení vzniku odpadu. Věřím, že RE-USE point v ul. U Plynárny bude využíván a svou troškou přispěje k naplnění vize „bezodpadové“ Desítky, říká radní pro životní prostředí a udržitelnost a místní Agendu 21 M. Maršálek, který jednal s Hl. m. Prahou o zahájení tohoto provozu.  

 

V dubnu (a květnu) 2021 jsme se věnovali tomu, jak snižovat produkci odpadů. Věříme totiž, že je to jeden ze základů udržitelnosti. Všechny materiály, které v průběhu kampaně vznikly jsme zpracovali do brožury, kterou si můžete stáhnout níže. Děti můžete hravě učit třídit třeba s našimi vystřihovánkami. Své znalosti o třídění můžete vyzkoušet v kvízu anebo v odpadové únikovce. Přejeme pěkné čtení!

Brožura Praha 10 bez odpadu

Brožura Praha 10 bez odpadu (PDF, 76 MB) – odkaz otevře nové okno (novou záložku


 

Vystřihovánka „Kam s čím“

Vystřihněte si buď kolečka nebo čtverce, a ty pak třiďte do jednotlivých vystřižených kontejnerů. Nebo vytiskněte dvakrát a hrajte pexeso. (POZOR! Věcí k roztřízení je 60 – bude to velepexeso.)

Plakát - vystříhovánka (PDF, 19,5 MB)