Architektonický manuál z dílny Ústavu dějin umění Akademie věd ČR přináší systematickou dokumentaci architektury a urbanistického vývoje. Nedávno k němu přibyly i městské části Praha 3, 7 a také Praha 10, které byly tradičně podceňovány v odborné literatuře.
Co portál nabízí?
Proč je Praha 10 tak zajímavá?
Praha 10 je typickým příkladem tzv. „Velké Prahy“ – tedy území připojeného v roce 1922, jehož stavební rozvoj a funkční charakter již vnímáme jako městský, ale mnohé části dosud čekají na odbornou pozornost. Manuál cílí právě na doplnění bílých míst v dokumentaci urbanistického vývoje.
Zapojení veřejnosti – otevřený portál
Databáze je otevřená komukoliv – studentům, místním nadšencům i výzkumníkům. Pokud máte historickou fotografii, odborný popis nebo osobní vzpomínku k nějakému objektu, portál nabízí možnost nahrát materiály a podpořit tím kolektivní znalosti o čtvrti.
Doporučení na objevitelský výlet po Praze 10
Kromě teoretického přínosu manuálu je jeho interaktivní forma ideálním doplňkem pro ambientální procházku Prahou 10:
Architektonický manuál Praha 10 není jen akademickou databází – je to živý, rostoucí projekt. Díky zapojení veřejnosti může vzniknout mnohem bohatší databáze než kdyby zůstal uzavřen v akademických kruzích. Chcete-li Prahu 10 poznávat s hlubším porozuměním, stačí jen nahrát vlastní materiály nebo využít digitálních i offline průzkumů.