Informace o odpadech, třídění, termínech svozu, sběrných místech. Jednotlivé položky vedou na podrobnější informace k danému tématu.
Mapa s detailním rozpisem stanovišť tříděného sběru, dny svozu jednotlivých nádob a jejich aktuální vytíženost (u komodit sklo a kovy) je na stránce https://odpady.mojepraha.eu/.
Občanům MČ Praha 10 bude v rámci projektu bezplatně zapůjčen zahradní kompostér. Kompostéry budou předávány na základě „výpůjční smlouvy s následným darováním“. Výpůjčka je max. pětiletá a poté zůstává kompostér ve vlastnictví vypůjčitele. Tím je výhradně fyzická osoba.
Do kontejnerů je možné vkládat pouze domovní odpad objemného charakteru, např. starý nábytek, podlahové krytiny, kovové odpady, sanitární keramika, autoskla, zrcadla, staré sportovní náčiní apod.
Do těchto nádob je možné odkládat nápojové plechovky, konzervy od potravin, zvířecí konzervy, tuby, uzávěry a víčka od nápojů, jogurtů atd. Naopak do nádob nepatří stlačené kovové nádoby od kosmetiky a jiných sprejů, kovové obaly od barev, benzínu, motorových olejů atd. (tyto lze předávat ve sběrných dvorech). Popis obalů, které lze vkládat, je na nádobě uveden.
Do sběrných nádob lze vložit běžnou spotřební elektroniku typu videopřehrávačů, radiopřijímačů, CD přehrávačů, ale také výpočetní techniku včetně příslušných komponentů, telefonní přístroje (klasické i mobilní), kalkulačky, herní zařízení apod. Obecně je možné do nádoby vložit jakékoliv elektrozařízení, které projde vhozovým otvorem.
Do sběrných nádob patří přepálený rostlinný olej a tuk v pevně uzavřených a neporušených PET lahvích. Nádoby nejsou určeny na směsný (komunální) odpad, živočišné tuky (sádlo, lůj), motorový olej či na odpad z podnikatelské činnosti. Svoz nádob probíhá jednou za dva týdny.
Kontejnery slouží výhradně pro odpad biologického charakteru jako jsou větve, tráva, listí, spadané ovoce, zbytky rostlin, případně jiné bioodpady ze zahrádek rodinných domů. Do kontejnerů není možné vkládat jiné druhy odpadů. Na stanovišti bude přítomna obsluha, která nepovolí, aby se do nádob jiné odpady dostaly.
Kompostejnery o objemu 120 a 240 litrů slouží k odkládání materiálu, který vzniká při údržbě zahrady a pro organické zbytky v domácnosti, např. tráva, větve, plevely, spadané ovoce, slupky, odřezky, uvadlé květiny, zemina, čajová a kávová sedlina apod. V rámci systému sběru komunálního odpadu si lze zajistit bezplatně.
Sběr textilu není součástí komplexního systému nakládání s komunálním odpadem na území města. Obecně lze do sběrných nádob vkládat nepotřebné oblečení, ale stejně tak obuv, textilní hračky, ložní prádlo, utěrky nebo přikrývky. Oblečení by nemělo být špinavé či poškozené. Použitelný shromážděný materiál je využitelný v rámci různorodých humanitárních programů jednotlivých organizací.
Baterie, akumulátory, nepoužitelné léky, odpady s obsahem rtuti, barvy, lepidla, pryskyřice (včetně nádob od takových přípravků), nádoby od sprejů, mazací oleje a tuky (kromě jedlého), zářivky a jiné odpady s obsahem rtuti, domácí a zahradnické chemikálie, detergenty (odmašťovací přípravky), pesticidy (přípravky na hubení plevele, hmyzu apod.), kyseliny, hydroxidy, ředidla, fotochemikálie.
Slouží pro odkládání veškerého odpadu, který vznikne při provozu domácností - elektrošrot (pračky, televize, sporáky apod.), objemný odpad (nábytek, podlahové krytiny apod.), chladící zařízení, všechny druhy nebezpečných odpadů, dřevěný odpad, kovový odpad, plasty, papír, sklo, odpad z údržby zeleně, potravinářské oleje v uzavřených plastových nádobách aj.
Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s MČ Praha 10 poskytuje službu umístění stanovišť sběru tříděného odpadu v domovním vybavení. Vlastníci nemovitostí mají možnost získat sběrné nádoby na papír, plasty, sklo a nápojové kartony, včetně zajištění pravidelného odvozu odpadu.
Veškerý odpad vznikající na území města při činnosti fyzických osob, který zůstane po vytřídění složek komunálního odpadu – papíru, plastu, kovů, bioodpadu, skla, nápojových kartonů, objemného odpadu a nebezpečného odpadu.
Na území městské části jsou k dispozici na několika místech tzv. komunitní kompostéry. Tato zařízení slouží, jednoduše řečeno, ke kompostování v komunitě, většinou několika rodin v sousedství. I v činžovní či sídlištní zástavbě je pak možné se zbavovat biologických odpadů z domácností odpovědným způsobem.
Prohlédněte si brožuru s materiály ke kampani Praha 10 bez odpadu, která probíhala v dubnu a květnu 2021. Děti můžete hravě učit třídit třeba s našimi vystřihovánkami a své znalosti o třídění si můžete vyzkoušet v kvízu anebo v odpadové únikovce.