Aktuality z oblasti rozvoje městské části Praha 10

Školáci z Desítky zpracovali příběhy svých sousedů

Desátá městská část se letos opět zapojila do Příběhů našich sousedů, vzdělávacího projektu organizace Post Bellum. Osm žákovských týmů z pěti základních škol zpracovalo dokumenty o pamětnících z Desítky, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století. Prezentace děl proběhla ve Strašnickém divadle, kde zároveň odborná porota ocenila ty nejzdařilejší. Od víkendu bude příběhy připomínat i výstava na Zahradním Městě.

Publikováno: 25.05.2022
Kategorie: Článek, MČ Praha 10, Kultura, Školství3678

„Opravdu smekám před všemi týmy školáků i před jejich pedagogickým vedením a koordinátory Post Bellum. Při zpracovávání dokumentů prokázali obrovskou kreativitu, cílevědomost, svědomitost a cit pro detail. Vždyť díla vznikala osm měsíců!“ říká David Kašpar (VLASTA / STAN), místostarosta MČ Praha 10 pro školství, kulturu a sousedské aktivity. „Projektová výuka a vstřebávání informací a souvislostí přes konkrétní příběhy skutečných lidí jsou tím, co dlouhodobě podporujeme. I proto se naše městská část do Příběhů našich sousedů zapojila už podeváté,“ dodává místostarosta Kašpar.  

„Žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní rozhlasové reportáže. Mezi osobnostmi, jejichž osudy děti zpracovávaly, je velmi pozoruhodná řádka lidských osudů ovlivněných tzv. velkými dějinami. Pamětníci velmi často vzpomínají na bombardování Prahy, na konec druhé světové války, na život v dobách komunistického režimu i na oslavy jeho svržení,“ popisuje Lucie Dandová, regionální koordinátorka Post Bellum.

Svá díla tvůrci, žáci osmých a devátých tříd základních škol, představili při slavnostní prezentaci ve Strašnickém divadle široké veřejnosti i odborné porotě ve složení: novinářka Anna Dohnalová, učitel Petr Staněk a historik Stanislav Holubec. Ta následně vybrala a ocenila tři nejzdařilejší projekty.

První místo bral tým ze ZŠ V Rybníčkách za příběh o Jaroslavě Turnwaldové, která hovořila o roce 1968 a o komunistickém režimu v tehdejším Československu. Druhou příčku obsadili autoři ze ZŠ U Roháčových kasáren za to, jak pojali vzpomínky člena Sokola a vystudovaného elektrotechnika Zdeňka Beránka. „Bronz“ porota přisoudila dalšímu dílu ze ZŠ V Rybníčkách a vyprávění starosty TJ Sokol Vršovice Rudolfa Douchy.

„Všechny reportáže jsou ale skvěle zpracované a všechny příběhy určitě stojí za pozornost. Přečíst si o nich můžete i na výstavě ve veřejném prostoru, která bude od víkendu do konce prázdnin na Zahradním Městě, u obchodního centra Cíl,“ doplňuje místostarosta Kašpar.

 

Příběhy našich sousedů v podání školáků z Desítky:

  1. místo: vzpomínky Jaroslavy Turnwaldové

Autorský tým: Marek Bendl, Veronika Turnwaldová, Anna Marková, Zdeněk Urbánek a Jakub Vlk, pedagogické vedení: Jan Makovský, škola: ZŠ V Rybníčkách.

  1. místo: vzpomínky Zdeňka Beránka

Autorský tým: Anna Severová, Karolína Říčková, Nela Badinská, Klára Kellerová a Jasmin Anaaqrehová, pedagogické vedení: Miroslava Nováková, škola: ZŠ U Rohačových kasáren.

  1. místo: vzpomínky Rudolfa Douchy

Autorský tým: Emma Kynclová, Šárka Zemanová, Filip Němeček a Tobiáš Semrád, pedagogické vedení: Mgr. Jan Makovský, škola: ZŠ V Rybníčkách.

Další reportáže:

Vzpomínky Věry Beránkové: Autorský tým: Erik Glenda, Miroslav Gerold a Martin Pastyřík, pedagogické vedení: Vladimír Marek, škola: ZŠ Eden

Vzpomínky Evy Hájkové: Autorský tým: Filip Marinka, Pavel Močernák, Denisa Claudie Krupičková, Sára Kubáčková a Kateřina Svobodová, pedagogické vedení: Petr Hladký, škola: ZŠ U Rohačových kasáren.

Vzpomínky Hameda Nafarieha: Autorský tým: Diana Nafariehová, Anna Janůrková, Jan Zelenka, Veronika Málková, Lucie Vondrášková a Dominik Březina, pedagogické vedení: Mgr. Kamila Motýlová, škola: ZŠ Švehlova.

Vzpomínky Jiřího Tomana: Autorský tým: Zuzana Alblová, Nina Obdržálková, Magdaléna Poláková, Štěpán Polák a Denisa Tůmová, pedagogické vedení: Michal Hlavatý, škola: ZŠ Solidarita.

Vzpomínky Bohumily Valtové: Autorský tým: Vojtěch Járka, Bára Hřebíková, Darina Dostálová, Tatiana Domash a Ráchel Podrazilová, pedagogické vedení: Kamila Motýlová, škola: ZŠ Švehlova.

O projektu:

V roce 2021 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 537 českých škol s více jak 3000 žáky a studenty, kteří pod vedením 604 učitelů zdokumentovali v 737 žákovských dokumentaristických týmech téměř 750 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu Příběhy našich sousedů (www.pribehynasichsousedu.cz).