Aktuality z oblasti financí

Jan Kotěra se stal čestným občanem Prahy 10 in memoriam

Jan Kotěra je oficiálně čestným občanem Prahy 10. Poctu převzala Lucie Lomová, pravnučka zakladatele moderní české architektury. Ceremoniál se uskutečnil v Trmalově vile, kterou slavný architekt postavil, stejně jako další významné objekty na území desáté městské části.

Publikováno: 03.12.2021
Kategorie: Článek, MČ Praha 10, Slavnostní a pietní akty3556

Předáním čestného občanství vrcholí projekt „Jan Kotěra 150“, kterým Desítka připomíná výročí 150 let od narození vizionáře. Společně s Kotěrovým centrem architektury v průběhu letošního roku vytvořila tematickou venkovní výstavu (k vidění je na náměstí Svatopluka Čecha), připravila komentované prohlídky a besedy.  

„Jan Kotěra na našem území nejen žil a pracoval, ale doslova utvářel charakter Desítky. Bez jeho staveb, jako jsou Kotěrova a Trmalova vila či Vršovická vodárna, by naše městská část byla o hodně chudší,“ říká David Kašpar (VLASTA / STAN), místostarosta MČ Praha 10 pro školství, kulturu a sousedské vztahy. „Kotěra patří mezi tvůrce, na které nemusíte nikam chodit, jeho dílo vidíte z ulic naší čtvrti. Což je skvělé, protože umění by mělo být součástí našeho každodenního života,“ doplňuje David Kašpar.  

„Ještě bych vypíchl Kotěrovu obdivuhodnou všestrannost. I na tu jsme letošním projektem chtěli upozornit, a představit významného architekta také jako teoretika, projektanta či pedagoga, jenž vychoval celé generace našich architektů, v čele s Josefem Gočárem,“ vyzdvihuje Oldřich Janota, ředitel obecně prospěšné společnosti „Kotěrovo centrum architektury“.

Kromě něj a zástupců vedení MČ Praha 10 se dnešního ceremoniálu zúčastnil také profesor Vladimír Šlapeta, historik architektury a vysokoškolský pedagog. Poctu převzala Kotěrova pravnučka Lucie Lomová.

„V naší zemi jsme zvyklí si připomínat slavné hudební skladatele, spisovatele a další umělce, na architekty se ale trochu zapomíná. I proto mě těší, že jsme se tu sešli zrovna kvůli Janu Kotěrovi,“ říká profesor Šlapeta. „V Japonsku mají pro podobné osobnosti krásné označení, říkají jim národní poklad.“

Jan Kotěra je druhou významnou osobností, které Desítka věnovala tematický rok. Ten loňský se nesl ve znamení spisovatele Karla Čapka, který byl rovněž oceněn čestným občanstvím in memoriam.