Aktuality z oblasti financí

Bude zpřístupněno Strašnické krematorium

Už tento víkend budou v celé republice otevřeny tisíce památek v rámci Dnů evropského dědictví (EHD). V Praze 10 bude mezi 7. a 15. zářím zpřístupněno celkem jedenáct včetně strašnického krematoria, Husova sboru na Vinohradech nebo kostela Narození Panny Marie v Záběhlicích. 24. září se pak uskuteční závěrečný koncert ve funkcionalistickém kostele sv. Václava ve Vršovicích, kde zazní světová premiéra symfonie Jana Zástěry.

Bude zpřístupněno Strašnické krematorium

V České republice se EHD konají od roku 1991 a organizuje je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož je Praha 10 členem. „V rámci těchto dnů se můžete podívat nejen do architektonicky jedinečných staveb dokazujících promyšlený územní rozvoj v minulých desetiletích, ale i na historická nebo jinak pozoruhodná místa v naší městské části,“ uvedla místostarostka Ivana Cabrnochová (Strana zelených).

„Navštívím určitě také strašnické krematorium, které je svou rozlohou největší v Evropě. Mimořádně zajímavý je příběh této budovy v období nacismu a komunismu, kdy zde oba totalitní režimy spalovaly oběti politických represí. Tehdejší ředitel krematoria František Suchý pečlivě evidoval jména spálených osob a schovával také jejich popel. Za tzv. protistátní činnost byl poté odsouzen na 25 let vězení,“ uvedla svůj tip na nevšední zážitek místostarostka.

Tradiční svatováclavský koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR, který již od roku 2011 zakončuje Dny evropského dědictví ve vršovickém Kostele sv. Václava, proběhne 24. 9. 2013. Letos bude toto hudební těleso doplněno Spojenými sbory Podkrušnohoří. U příležitosti této události zkomponoval významný český skladatel a dirigent plk. Jan Zástěra symfonii in honorem Jacobi Trautzli. Dirigovat ji bude sám autor. Také vstupné na tuto akci je bezplatné.

„Svatý Václav je jednou z nejpovedenějších sakrálních funkcionalistických staveb. Praha 10 jej v roce 2010 doplnila o sochu světce, která sice byla v projektu, ale nakonec se na průčelí kostela objevila až 80 let po jeho vysvěcení. Podobnou péči jsme věnovali také husovu sboru na Vinohradech, kde jsme darem přispěli na trojici nových zvonů,“ dodala Ivana Cabrnochová. Komentovaná prohlídka kostela sv. Václava v rámci EHD proběhne v úterý 10. září v 17. Hodin, povede jí paní Marie Vachulová. V kostele sv. Václava je stále k vidění expozice "Příběh kostela",

Zpřístupněné památky: Červenkova kaple v Nových Strašnicích, Trmalova vila, Vila Ladislava Šalouna s ateliérem, Německý evangelický hřbitov Strašnice, Krematorium Strašnice, Evangelický sbor Strašnice, Kostel Narození Panny Marie v Záběhlicích, Husův sbor na Vinohradech, Husův sbor ve Vršovicích a Divadlo MANA, Kostel sv. Mikuláše ve Vršovicích, Kostel sv. Václava ve Vršovicích

Katalog památek zpřístupněných v rámci EHD 2013 v Praze 10 naleznete ZDE.

Pozvánka Dny evropského dědictví v městské části Praha 1 a jejich doprovodný program.

Dny evropského dědictví v městské části Praha 2.

Příběh Krematoria Strašnice v období nacismu a komunismu na adrese organizace Post Bellum: http://www.mistapametinaroda.cz/article.php?id=215