Aktuality z oblasti rozvoje městské části Praha 10

Praha 10 uctí oběti romského holokaustu vyvěšením vlajky

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla mnohdy opomíjený zločin druhé světové války, kterým byla systematická likvidace tohoto etnika.

Publikováno: 02.08.2020
Kategorie: Článek, MČ Praha 10, Slavnostní a pietní akty3231

Památný den romského holokaustu připadá na 2. srpna, neboť před 76 lety tehdy za jedinou noc zemřelo v plynových komorách v táboře Osvětim-Březinka téměř 3 000 mužů, žen a dětí z takzvaného Cikánského rodinného tábora. Během války zahynula také většina českých a moravských Romů – ze zhruba 6 500, kteří v protektorátu žili, jich bylo 4 870 odvezeno v transportech do vyhlazovacího tábora v Osvětimi; návratu se dočkalo jen 583 z nich.