Volby do Evropského parlamentu 2024

Volby do Evropského parlamentu vyhlásil prezident České republiky svým rozhodnutím publikovaným ve Sbírce zákonů pod č. 38/2024, která byla rozeslána dne 27. 2. 2024.

Volby se na území České republiky konají ve dvou dnech, kterými jsou:

• pátek    7. června 2024 od 14,00 do 22,00 hodin
  • sobota  8. června 2024 od  8,00 do 14,00 hodin.

Hlasování probíhá pouze na území České republiky ve volebních místnostech. Volič hlasuje ve volební místnosti na území obce, ve které má trvalý pobyt a je zde zapsán v seznamu voličů. Na území Městské části Praha 10 je zřízeno 109 volebních okrsků (VO č. 10001 – č. 10109).

Více informací k volbám do Evropského parlamentu zde: https://www.mvcr.cz/volby/clanek/volby-do-evropskeho-parlamentu-2024.aspx

Voličem je státní občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let a občan jiného členského státu EU, který alespoň druhý den voleb dosáhne věku 18 let a je nejméně 45 dnů přede dnem voleb přihlášen k trvalému nebo přechodnému pobytu na území ČR. Volič může hlasovat, pouze pokud je zapsán v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu a nemá omezenou svobodu z důvodu ochrany zdraví a omezenou svéprávnost k výkonu volebního práva.

Žádost občana jiného členského státu EU o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu

• Volič, který hlasoval na území ČR v minulých volbách do EP, je automaticky zapsán v seznamu voličů pro volby do EP. Doporučujeme si to ověřit na příslušném obecním úřadě.
  • Volič, který na území ČR v minulých volbách do EP nehlasoval, ale hlasoval ve volbách do zastupitelstev obcí, musí do 28. dubna 2024 požádat svůj obecní úřad o přenesení údajů do seznamu voličů pro volby do EP.
  • Volič, který na území ČR doposud nehlasoval v žádných volbách, musí do 28. dubna 2024 požádat svůj obecní úřad o zápis do seznamu voličů pro volby do EP.

Možnost hlasovat na voličský průkaz při volbách do EU Parlamentu 2024

O voličský průkaz žádá volič obecní úřad podle místa svého trvalého pobytu, a to dvěma způsoby:

1. osobně na Úřadu městské části Praha 10, odbor občanskosprávní, Vinohradská 3218/169, Praha 10, v přízemí v ověřovací kanceláři – v tomto případě není písemná žádost vyžadována. O vydání voličského průkazu lze požádat na Úřadu městské části Praha 10 do okamžiku uzavření stálého seznamu voličů tj. do 5. června 2024 do 16,00 hodin.

1. písemně - podáním doručeným Úřadu městské části Praha 10 nejpozději 7 dnů přede dnem voleb tj. do 31. května 2024. Podání může být učiněno ve dvou formách:

- žádost v listinné podobě opatřená úředně ověřeným podpisem (ověření podpisu pro účely voleb je osvobozeno od správních -poplatků)

​            - žádost v elektronické podobě zaslaná prostřednictvím datové schránky voliče /ID irnb7wg/.

Vzor žádosti o voličský průkaz zde (DOCX, 20 kB)

Obecní úřad voličský průkaz nejdříve 15 dnů přede dnem voleb, tj. 23. května 2024, předá osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo zašle voliči na jím uvedenou adresu. Při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu nelze vydat duplikát.

Volič musí ve volební místnosti prokázat svou totožnost a státní občanství. Občan ČR tak učiní platným občanským průkazem, platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky anebo cestovním průkazem. Občan jiného členského státu EU tak učiní například průkazem o povolení k trvalému pobytu, cestovním pasem nebo občanským průkazem. Neprokáže-li volič svou totožnost a státní občanství České republiky nebo jiného členského státu potřebným dokladem, nebude mu hlasování umožněno.

Upozornění pro voliče na změnu umístění volební místnosti volebního okrsku  č. 10109

Upozorňujeme voliče, že v souvislosti se změnou sídla Úřadu městské části Praha 10 na adresu Vinohradská 3218/169, 100 00 Praha 10, došlo také ke změně umístění volební místností okrsku č. 10109. V tomto okrsku jsou v seznamu voličů zapsáni občané, kteří jsou evidováni k trvalému pobytu na adrese ohlašovny a mají v občanském průkazu uveden příznak „adresa úřadu“. Volební okrsek č. 10109 měl doposud volební místnost v budově Úřadu městské části Praha 10, Vršovická 68, Praha 10, protože však došlo ke změně sídla úřadu je volební místnost volebního okrsku č. 10109 přemístěna do budovy Základní školy  Hostýnská 2100/2, Praha 10.

Hlasování do přenosné volební schránky

Pokud se volič ze závažných důvodů (zejména zdravotních), nemůže dostavit do volební místnosti a chce se voleb zúčastnit, může požádat, aby ho na území příslušného volebního okrsku navštívili členové okrskové volební komise s přenosnou volební schránkou.

Požadavek lze nahlásit předem telefonicky na odboru občanskosprávním ÚMČ Praha 10 –tel: 267 093 368, 267 093 415, 267 093 621. Ve dnech voleb lze tento požadavek nahlásit nejen na úřadě, ale i přímo příslušné okrskové volební komisi.

Hlasovací lístky

Hlasovací lístky budou dodány voličům do schránek nejpozději 3 dny přede dnem voleb (4. června 2024). Na obálce, ve které budou vloženy hlasovací lístky, bude uvedeno číslo volebního okrsku a sídlo volební místnosti. Ve dnech voleb lze hlasovací lístky obdržet též ve volební místnosti.