Aktuality ke koronaviru

Na Praze 10 jsou nová distribuční místa pro ochranné prostředky, občané Desítky mohou využít čtyři pilíře pomoci

Obyvatelé Prahy 10, kteří postrádají ochranné prostředky, mají nově možnost využít devíti distribučních míst. Výdej zejména roušek a dezinfekce zajišťují v určených dnech a časech instituce spolupracující s radnicí. Pro organizace, podnikatele a společenství vlastníků jednotek (SVJ) pak zřídila městská část speciální místo, kde jim bude každý čtvrtek k dispozici primárně dezinfekce. Občané z Desítky tak mohou využívat v nelehké „koronavirové době“ už čtyři pilíře pomoci.

Publikováno: 08.04.2020
Kategorie: Článek, MČ Praha 10, Sociální oblast a zdravotnictví, Koronavirus3160

„Rád bych moc poděkoval za enormní nasazení našim zaměstnancům a dobrovolníkům. Kromě toho si obrovský respekt zaslouží celé organizace, především neziskové, které nabídly svoji pomoc a své prostory pro zřízení ´výdejních míst´,“ říká David Kašpar (VLASTA), místostarosta MČ Praha 10 a vedoucí pracovních skupin pro pomoc potřebným a pro ochranné pomůcky. 

Oněmi výdejními místy jsou: Junák Scarabeus, Centrum Jablíčkov, Milíčova kaple, Školka K2, Trmalova vila, Dobrovolnické centrum Protěž, Husův sbor Vršovice, Sdílená dílna Bulmex a Rodinné centrum K2. „Další organizace pomáhají informačně a v sociálních službách samozřejmě přímo seniorům a potřebným,“ doplňuje David Kašpar.

Právě na síť spolupracujících organizací odkazují mimo jiné pracovníci a pracovnice linky v nouzi (267 093 800). Ta slouží jako poradní platforma i pojítko mezi potřebnými a dobrovolníky, kteří jim přinesou nákup, léky nebo třeba vyvenčí domácího mazlíčka. Přímo MČ Praha 10 spolupracuje už s více než 150!

Seniory přímo oslovují zástupci radnice a dobrovolníci, kteří jim před vybranými supermarkety nabízejí ochranné prostředky, ale i letáky, užitečné kontakty a rady. Osvětová akce probíhá každý pátek mezi 8 a 10 hodinou, kdy je nakupování v obchodních řetězcích vyhrazeno pouze pro osoby nad 65 let.

Čtvrtý pilíř pomoci pak míří na organizace, podnikatele a SVJ na Praze 10. Každý čtvrtek od 8.00 do 10.30 si do ulice Uljanovská (na viditelně označené místo) mohou přijít pro dezinfekční prostředky. „Na jednu organizaci je určeno maximálně pět litrů a prosíme všechny, aby si vzali vlastní nádobu,“ upřesňuje místostarosta Kašpar, a dodává: „Všechny pilíře primárně cílí na naše občany, kteří si nemohou – ať už z jakéhokoliv důvodu – sami obstarat ochranné prostředky, nebo jim chybí důležité informace. Pevně věříme, že to všichni pochopí a nebude docházet k žádnému zneužívání.“ 

Aktuální informace z městské části v souvislosti s šířením koronaviru

Přiložené dokumenty