Tematický rok Františka Pláničky 2024

 

Městská část Praha 10 a SK Slavia Praha společně věnují rok 2024 brankáři Františku Pláničkovi u příležitosti 120. výroční narození této fotbalové legendy. Program tematického roku je navržen tak, aby připomněl mimořádný sportovní a společenský přínos legendy sešívaných a národního týmu, která byla považována za rytíře na hřišti i mimo něj. Odstartuje v dubnu a přinese akce pro děti i dospělé, fanoušky fotbalu i milovníky kultury.


Texty k osobnosti Františka Pláničky

 

Nejbližší akce

 

 

Program akcí tematického roku

 

Zahájení Tematického roku Františka Pláničky

Sobota 6. dubna 2024, stadion Fortuna - Aréna, Eden
Zápas „Vršovické derby“ SK Slavia Praha vs. Bohemians 1905. Na tribunách stadionu v Edenu vznikne na začátku zápasu speciální choreografie k 120. výroční narození legendárního brankáře Františka Pláničky. Vedení Městské části Praha 10 provede symbolický úvodní výkop, jako zahájení Tematického roku věnovaného osobnosti Františka Pláničky. Při tomto ceremoniál dojde k prezentaci připravených kulturních a sportovních aktivit k roku Františka Pláničky.

 

Trénink walking (pěšího) fotbalu pro seniory Prahy 10

Středa 29. května 2024 od 9:30 do 11:30, areál SK Slavia Praha, tréninkové hřiště
Ve spolupráci s SK Slavia Praha a organizací Senior Fitnes pořádáme trénink walking (pěšího) fotbalu pro seniory z Prahy 10.
S sebou si nezapomeňte sportovní obuv a oblečení.
Co je to walking fotbal a pro koho je vhodný?

Walking fotbal je varianta fotbalu, která je určena pro hráče, kteří chtějí pokračovat ve hře, ale už nechtějí hrát tradiční fotbal s během.
Více v detailu akce v Kalendáři akcí.

 

Vernisáž výstavy František Plánička

Neděle 2. června 2024 ve 14:00, prostor před obchodním centrem Cíl, Zahradní Město.
Zahájení výstavy v prostoru před OC Cíl s doprovodným programem pro všechny věkové kategorie. Výstava na 12 panelech představí v textu i fotografii osobnost Františka Pláničky nejen jako sportovce.
Od 18. září je výstava k prohlédnutí i v parku Jiřího Koláře.

 

Komentovaná prohlídka výstavy František Plánička

11. a 25. června 2024, 17:30, prostor před obchodním centrem Cíl, Zahradní Město
17. září 2024, 17:30, park Jiřího Koláře - Kvůli nepříznivému počasí zrušeno!
12. listopadu, 16:30, park Jiřího Kolář

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasanková. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

 

1. ročník turnaje základních škol Prahy 10 „O pohár Františka Pláničky“

Středa 26. června 2024 od 9:00, tréninkové hřiště, Areál SK Slavia Praha
Fotbalový turnaj pro žáky druhého stupně základních škol Prahy 10. Žáci budou ve čtyřech skupinách bojovat o putovní pohár Františka Pláničky. Na turnaj dorazí jako hosté/patroni hráči SK Slavia Praha, se kterými se děti mohou setkat a vyfotit.


 
František Plánička – fotbalový gentleman

Sobota 30. listopadu od 18:00 hodin v kinu Pilotů.

Promítání krátkých dokumentárních filmů o Františku Pláničkovi a beseda se zajímavými hosty.
Promítané filmy:
Sláva vítězům: František Plánička (15 min., Česká televize)
František Plánička a Josef Bican (21 min., Česká televize)
Kapitán Římanů: (20 min., Česká televize)

Rezervace na: https://kinopilotu.cz/detail/4943179

 

 

Divadelní inscenace tematického roku 2024 – František Plánička: Fotbalový rytíř

Scénický portrét nejlepšího československého brankáře 20. století, který připomene jeho fotbalové začátky až do ukončení hvězdné kariéry. Neopomene ani jeho soukromý a rodinný život a jeho příkladné sportovní chování, za které obdržel Čestný diplom fair play UNESCO a dále Titul Fotbalového rytíře za zodpovědný postoj k pravidlům fair-play, jimiž se řídil i v osobním životě. Františka Pláničku ztvární Mira Nosek, dalších rolí i role dobového i současného reportéra se ujme Josef Hervert.

Obsazení: Mira Nosek, Josef Hervert, Bertík Švec a další.
Délka představení je 1 hodina 45 minut.

Více v detailu akce v Kalendáři akcí.
Vstupenky na infocentru MČ Prahy 10 nebo na goout.net.

 

Chytej jako Plánička!

Pátek 6. září od 17:30, tréninkový Areálu Slavia, hřiště s UMT (s umělou trávou) za hotelem Slavia

Brankářský trénink pro děti, určený pro věkovou skupinu od pěti do patnácti let, nabízí unikátní příležitost začít s fotbalem ve spolupráci s trenéry SKS. Děti si mohou vyzkoušet základy chytání, účastnit se fotbalových atrakcí a setkat se s profesionálními fotbalovými brankáři.
S sebou si nezapomeňte vzít sportovní oblečení a obuv.
Rezervace od 16. srpna na planicka@slavia.cz

 

Otevřený trénink Walking fotbalu pro seniory

Akce byla z technických důvodů zrušena.

9. října od 16:30, tréninkový Areál Slavia, hřiště s UMT (s umělou trávou) za hotelem Slavia

Ve spolupráci s SK Slavia Praha a organizací Senior Fitnes pořádáme otevřený trénink walking (pěšího) fotbalu pro seniory. 
S sebou si nezapomeňte vzít sportovní oblečení a obuv.
Rezervace na: planicka@slavia.cz
 

 


 

Texty k osobnosti Františka Pláničky

František Plánička a Praha 10

(autor Michal Ezechel)

Slavného fotbalového brankáře Františka Pláničku, který spojil svůj fotbalový život se Slavií, netřeba dlouze představovat. Mluví za něj totiž čísla. Odchytal 73 oficiálních mezistátních utkání. Jako kapitán a velká opora týmu přivedl Československo až do finále MS ve fotbale, v němž mužstvo podlehlo domácí Itálii 1:2 až v prodloužení. Spolu se Španělem Zamorou byl považován za nejlepšího brankáře předválečné Evropy. Celkově pak patří mezi nejlepší české a světové fotbalové brankáře.

František Plánička nebyl sice veliké postavy, ale díky své mrštnosti a odvaze vytvořil vlastní brankářský styl. Jeho odvaha však stála i za jeho úrazem v roce 1938. V zápase s Brazílií utrpěl zranění. Zápas sice dohrál, ale poté se ukázalo, že utrpěl zlomeninu ruky. Toto zranění však zapříčinilo konec jeho dlouhé a skvělé reprezentační kariéry.

Za Slavii hrál v letech 1923 až 1938 a odchytal za ní 969 utkání, z toho 742 vítězných. Po celou svou sportovní kariéru nevyměnil slávistický dres za žádný jiný. Se Slavií se stal osmkrát mistrem ligy.

Za svůj život sehrál celkem 1235 zápasů, v nichž dostal 1073 gólů.

Po celou sportovní kariéru byl profesionálem, udržoval si příkladnou životosprávu, nepil alkohol a nekouřil. Byl vzorem nejen pro svou klubovou věrnost, ale také pro svoji skromnost.

Slavii sledoval i poté, když se z Letné přestěhovala do Vršovic. Po smrti své manželky bydlel na Zahradním Městě u své dcery, odkud to měl na svou milovanou Slavii opravdu blízko.

 

Legendární brankář a trenér se narodil 2. června 1904 na pražském Žižkově. Vyučil se soustružníkem. Pracoval v Bubenči a za zdejší SK Bubeneč i chytal. Svými brankářskými výkony zaujal natolik, že dostal nabídku do Sparty. Jenže jeho 172 centimetrů se zdálo ve Spartě málo. Díky tomu se dostal do Slavie a tomuto týmu byl věrný po celou sportovní kariéru. Za Slavii hrál od října 1923 až do svého zranění v červnu 1938 a stihl zasáhnout téměř do tisíce zápasů.

Se Slavií získal 8 mistrovských titulů (v roce 1925, dva mistrovské hattricky v letech 1929–31 a 1933–35, nakonec ještě v roce 1937). Asi nejslavnější mistrovský titul byl v sezoně 1929/30, kdy mužstvo Slavie neztratilo v lize ani jeden bod. V roce 1929 postoupil do finále Středoevropského poháru.

Za národní mužstvo nastoupil poprvé 17. ledna 1926 v přátelském zápase v Turíně proti Itálii. Také zde se stal brankářskou stálicí a odchytal 73 oficiálních mezistátních utkání. V polovině z nich nastoupil s kapitánskou páskou. Největšího úspěchu dosáhl v roce 1934, kdy se hrálo MS ve fotbale v Itálii. Plánička byl kapitánem československého týmu a jeho výkony uchvátily nejen odborníky, ale i fanoušky, kteří ho pojmenovali Planyka.  

Československo tehdy postoupilo přes Rumunsko, Švýcarsko a Německo až do finále. Jenže v boji o zlato naši nastoupili proti domácím Italům, kterým šel na ruku rozhodčí. I tak fotbalisté ze středu Evropy podali skvělý výkon a podlehli soupeři 1:2 až v prodloužení. Přesto byli stříbrní fotbalisté v Praze vítaní, jako kdyby přivezli zlato. K tomu je nutno dodat, že Plánička si musel v práci vzít dovolenou, aby mohl reprezentovat svou vlast.

Pláničkovu kariéru poznamenalo další MS ve fotbale, které se konalo v roce 1938 ve Francii. Ve čtvrtfinále hrálo Československo s Brazílii 1:1. Na konci zápasu se střetl Plánička se soupeřem. Se zraněním dochytal základní hrací dobu a prodloužení. Následně se ukázalo, že utrpěl zlomeninu ruky. V opakovaném utkání Brazilci zvítězili a hráči Československa na mistrovství skončili. Do tohoto zápasu již Plánička nezasáhl a po vyléčení se již do brány nevrátil.

Po ukončení kariéry pomáhal trenérům Slavie nebo jezdil s jedenáctkou internacionálů. Ve fotbalové brance stál naposledy 4. července 1970 jako šestašedesátiletý v dresu jedenáctky bývalých internacionálů.

I potom sledoval fotbal a radoval se z úspěchu českých fotbalistů. Ani vysoký věk ho neodradil od návštěv Edenu a sledování zápasů Slavie.

Byl oceněn titulem Zasloužilý mistr sportu. V roce 1985 převzal Čestný diplom fair play od UNESCO. V roce 1994 mu byl udělen titul Fotbalového rytíře a Cena Dr. Václava Jíry. V anketě Mezinárodní fotbalové federace byl zařazen mezi deset nejlepších brankářů světa.

František Plánička zemřel 20. července 1996 v Praze. Poslední rozloučení se uskutečnilo v pátek 26. července 1996 ve Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích. 

 

 

Mohlo by vás také zajímat