Po Desítce s průvodcem

Ilustračni grafikaNeváhejte a vydejte se na průzkum naší městské části. Objevujte Desítku hned několika způsoby!
MČ Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat rozmanitost a zajímavosti Prahy 10 prostřednictvím čtyř různých způsobů.

Můžete se zúčastnit komentovaných vycházek s průvodcem, který vás provede po nejzajímavějších místech a poskytne bohaté informace o historii a zajímavostech dané oblasti. Kromě vycházek s průvodcem je možné se vydat také na samoobslužné naučné stezky, kde se návštěvníci dozví zajímavosti o historii, i místní fauně a floře. Pro ty, kteří chtějí prozkoumat okolí aktivněji, nabízíme cyklojízdy a běžecké trasy.

JDU

CHODÍM

JEDU

BĚŽÍM

1. JDU

Komentované vycházky – historie, kultura a skryté poklady naší městské části. Vyzkoušejte vlastivědné vycházky s průvodcem po Praze 10 a objevte skryté poklady naší městské části!

Praha 10 nabízí spoustu zajímavých míst k návštěvě a objevování. Procházka s průvodcem je skvělý způsob, jak si lépe prohlédnout a poznat bohatou historii a kulturu naší městské části.

Termíny 

Vždy úterý od 17:00 hodin, jedna trasa cca 120 minut.
16.04., 30.04., 14.05., 28.05., 11.06., 25.06., 03.09., 17.09., 01.10.2024

Trasy

2. CHODÍM

Naučnými stezkami – příroda, památky a události, které se odehrály na Desítce. Objevte krásy Prahy 10 prostřednictvím naučných stezek!

Chcete-li si užít krásy Desítky a zároveň se dozvědět něco nového o její historii a zajímavostech, máme pro vás skvělý tip - projděte si naučné stezky Prahy 10! Na naučných stezkách se dozvíte například o historii místních památek, zajímavých událostech z minulosti nebo přírodních krásách okolí.

Malešice - Naučná stezka v Malešicích – Stezka sv. Josefa

Přibližně 4 km dlouhý okruh, který prochází novou i starší zástavbou, lesem a Malešickým parkem. Na stezce je deset zastavení s informacemi, které se vážou k této městské čtvrti, k její historii, významnějším památkám a dalším zajímavostem o životě v Malešicích. Naučná stezka vznikla přičiněním místního sdružení Českého svazu ochránců přírody - „Natura, quo vadis?“.
Mapa stezky (JPG, 300 kB)

Strašnice - Strašnická naučná stezka

Stezka měří 3,5 kilometrů. Po trase je celkem 11 panelů s informacemi, které se vážou k historii, významným stavbám jako jsou Trmalova a Foersterova vila či Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, a k dalším zajímavostem Strašnic. Tvůrcem naučné stezky je místní sdružení Českého svazu ochránců přírody - „Natura, quo vadis?“.
Mapa stezky (PDF, 5 MB)

Vršovice - Naučná stezka Vršovice

Naučná stezka propojuje různorodé části Vršovic: Koh-i-noor, historickou zástavbu Vršovic, činžovní domy, parky, Vršovický zámeček, sportovní areály a další zajímavá místa. Součástí stezky je 15 informačních stojek, které obsahují informace o lokalitě a jsou doplněny fotografiemi historického i současného stavu. Trasa je dlouhá 4,75 km.
Mapa stezky (JPG, 7,5 MB)

Záběhlice - Naučná stezka Záběhlice

Stezka měří necelých pět kilometrů a má sedm zastavení. Začíná u Hamerského rybníku a seznámí vás s historickým rozvojem této městské čtvrti, významnými stavbami jako je třeba Kostel Narození Panny Marie či Záběhlický zámek. Také se dozvíte zajímavosti z oblasti sportovních oddílů působících v této čtvrti nebo kdy byla do Záběhlic přivedena první autobusová linka.
Mapa stezky (mapy.cz)

Zahradní Město - Naučná stezka Zahrada ve městě

Jednotlivé naučné tabule provázejí návštěvníky po Zahradním Městě a seznamují je s rostlinami, které daly jména ulicím v této čtvrti. Celkem je 20 zastavení, přičemž na každé naučné tabuli najdete zajímavosti z říše rostlin, ale také informace o dané lokalitě. Poučí se i dospělí, tabule ale obsahují především hodně úkolů a námětů pro děti. Tvůrcem stezky je  nezisková organizace Klub K2, o.p.s.
Přehled naučných tabulí na webových stránkách Klubu K2. (klubk2.cz)

3. JEDU

Cyklojízdy s průvodcem – setkání s dalšími kolaři a k tomu krásy i zajímavosti Prahy 10. Cyklojízdy s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času. Připojte se k nám a poznávejte krásy Prahy 10 na kole!

Cyklojízdy jsou určeny všem cyklistům, kteří rádi objevují krásy Prahy 10. Jsou vhodné pro každého (5 - 99 let), kdo rád poznává nová místa ze sedla jízdního kola. Máte-li vlastní kolo, můžete ho vzít s sebou, v opačném případě si na místě můžete zdarma zapůjčit sdílená kola Nextbike (PDF, 900 kB). 

Sraz na akci je naplánován na 18:00 na místě s předpokládaným startem 18:15. Odhadovaný konec akce ve 20:00 na stejném místě. Je možné odpojit se od akce dříve.

Důrazně doporučujeme všem účastníkům jízdu s vlastní cyklistickou helmou.

Nabídneme celkem 5 cyklojízd (3 unikátní trasy + 2 opakování nejúspěšnějších), každá cyklojízda 1,5 – 2 hod., cca 10 km.

Termíny

Úterky 23. dubna, 21. května, 18. června, 10. září a 8. října od 18:00 hodin.

Trasy

​​4. BĚŽÍM

Běžecké trasy s průvodcem – pohyb na čerstvém vzduchu a nepoznaná desítková krajina. Běh po Praze 10 je skvělý způsob, jak prozkoumat Desítku a zároveň si udržet kondici. Užijte si pohyb na čerstvém vzduchu a objevujte nová místa na Praze 10!

Zúčastněte se běžeckého tréninku vedeného zkušeným průvodcem, který vás seznámí se zajímavými místy v okolí. Běžecké trasy vás provedou parky a zelenými zónami Prahy 10. Běžecké trasy jsou vhodné pro všechny, kteří mají zájem o běhání a objevování nových míst.

Termíny 

Úterky 7. května, 4. června, 24. září a 15. října od 18:00 hodin.

Trasy