Origami

Poskládejte si vánočního kapra!

Origami - vánoční kapr

Návod na složení origami:

Origami vánoční ryba (PDF, 500 kB)

 

Pošlete srdce plné...
... něhy, porozumění, smíchu, lásky, porozumění, radosti

Origami - srdce

Návod na složení origami:

 

Origami srdce (PDF, 3 MB)

Další origami potisky ke stažení a vytištění (PDF, 3,2 MB)

Autorkou tohoto postupu skládání srdíčka je paní Milada „Míťa“ Bláhová, členka české i americké origami společnosti, v jejíchž časopisech pravidelně publikuje své práce. Návody ke skládačkám vymýšlí už od sedmdesátých let minulého století, kdy ji na výstavě japonských hraček v Náprstkově muzeu v Praze okouzlila dovedně poskládaná papírová krabička. Několikrát se do expozice vracela a zkoušela ji tak dlouho skládat, až se jí to podařilo.
Od té doby už přivedla na svět více než 300 vlastních návrhů. Ve své tvorbě se zaměřuje především na jednoduché modely. Drží se zásady, že smyslem origami není vytvořit co nejvěrnejší zpodobnení skutecného předmětu nebo zvířete, ale co nejsnadnějším způsobem vystihnout podstatu a hlavní rysy zobrazované předlohy. Z vlastnich, ale i tradičních skládanek vytváří působivé kompozice, které zaujaly významné světové origamisty. Svou dovednost přes třicet let předávala dívkám z 52. skautského oddílu Origami a dodnes pořádá dílny, kde si skládání mohou vyzkoušet nejen děti.
Pokud vás ukázka techniky origami od paní Bláhové chytí, můžete si obstarat její příručku s dalšími návody. Některé skládačky mají i praktické použití, třeba jako obálka na dopis, záložka do knihy, taštička nebo gratulace. Jiné můžete postavit na stůl, pověsit na zeď nebo jimi ozdobit vánoční stromek a určitě vás napadne i něco dalšího.
Paní Mítě Bláhové ze srdce děkujeme za velkorysé poskytnutí jejího návrhu pro zveřejnění v našem měsíčníku. Přejeme jí hodně zdraví a sil a spolu s ní doufáme, že skládání poskytne potěšení a rozptýlení mnoha lidem z Desítky, kde autorka také žije. Více na origami-cos.cz