Praha 10 nabízí množství zajímavých míst, které můžeme doporučit vaší pozornosti. Ve Strašnicích řadu z nich prozkoumáte díky Cestě hrdinů, která vás přenese do historie a seznámí vás s hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu a demokracii.
Památky jsou v celé Praze 10 zastoupeny řadou architektonických slohů a druhů sídel, od vilových čtvrtí přes měšťanské domy až po sídliště. Ve Vršovicích převládá bloková zástavba z 19. století, na Vinohradech vily z prvních desetiletí století dvacátého. Záběhlice byly hustěji osídleny až v meziválečném období, kdy zde vzniklo předměstské zahradní město. O několik desítek let později kolonii rodinných domků doplnila panelová zástavba. Někdejší zemědělské usedlosti ve Strašnicích a Malešicích byly zastavovány vilkami, řadovými a činžovními domy od počátku 20. století, zásadního rozvoje se tyto čtvrti dočkaly až na přelomu 40. a 50. let (např. koncept úsporného bydlení na sídlišti Solidarita). V jižní části městské části se nachází rozsáhlá nezastavěná oblast Trojmezí (zdroj: http://www.historickasidla.cz/).
Vydejte se na dobrodružnou výpravu po Strašnicích. V současných kulisách se přenesete do historie a seznámíte se s hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu a demokracii.
Je moderní trojlodní stavba stojící na náměstí Svatopluka Čecha v Praze-Vršovicích, postavená v letech 1929–1930 podle projektu architekta Josefa Gočára.
Jedná se o původně románský kostel, který stojí mezi tokem Botiče a Hamerským rybníkem. V současné době je filiálním kostelem hostivařské farnosti.
Byl postaven v letech 1930–1935 podle návrhu architekta Pavla Janáka v konstruktivistickém stylu. Třídílná stavba se skládá z vlastní modlitebny, věže a obytného domu.
Vila bratří Čapků, od architekta Ladislav Machoně, stojí na Vinohradech v Praze 10. Karel a Josef Čapkovi zde bydleli od poloviny 20. let 20. století.
Vršovický zámeček (Rangherka) je bývalá továrna na výrobu hedvábí. V současné době je zámeček kompletně zrekonstruován a slouží primárně seniorům z naší městské části.
Vinohradský hřbitov byl založen v roce 1885 a postupně došlo k jeho několika rozšířením. Podle počtu pohřbených je Vinohradský hřbitov druhým největším v Praze.
Strašnické krematorium bylo otevřeno roku 1932 a svou rozlohou je největší v Evropě. Je obklopeno Vinohradským hřbitovem a skládá se z velké a malé obřadní síně.
Jedná se o první pražský realizovaný projekt rodinného domu od Jana Kotěry z let 1902 až 1903. Budova je jednopatrová s výraznou střechou. Ta je na průčelí ozvláštněna četnými detaily, arkýři, komíny, hrázděnými štíty a vikýři.