Aktuality ze školství

Vila Karla Čapka zpřístupněna – zatím virtuálně

Unikátní možnost nahlédnout do nitra vily Karla Čapka, ve které tento velikán světové literatury žil a tvořil, mají nyní všichni zájemci díky městské části Praha 10, která dům včetně pozůstalosti nedávno koupila od potomků jeho manželky. „V současnosti teprve vzniká koncept budoucího využití vily za účasti předních odborníků na Karla i Josefa Čapka. Do doby než vilu i její unikátní interiéry zpřístupníme veřejnosti jsme pro zájemce zajistili alespoň možnost virtuální prohlídky části vily, ve které Čapek psal nejen svá významná díla, ale kde se scházeli i tzv.Pátečníci včetně 1. československého prezidenta Masaryka,“ vysvětlil počin radnice starosta Bohumil Zoufalík (Nez.)

Publikováno: 15.01.2014
Kategorie: Článek, MČ Praha 10, Kultura, Vinohrady, Zprávy tiskového mluvčího426
Vila Karla Čapka zpřístupněna – zatím virtuálně

Na adrese www.praha10.cz/capek tak mohou již nyní zájemci virtuálně navštívit nejen slavnou zahradu, ale také Čapkovu pracovnu, ložnici i slavnou místnost Pátečníků. Každá z historicky cenných místností je nasnímaná v 360 stupňovém zobrazení. „I když se samozřejmě návštěva prostřednictvím webu nemůže srovnat s atmosférou, která na člověka dýchne při osobní návštěvě, i z těchto fotek je jasné, jaký neuvěřitelně zachovalý historický skvost se nám podařilo pro celý národ získat a zachovat pro budoucí generace,“ zdůraznil Zoufalík.

 

Starosta přislíbil, že ještě v letošním roce radnice na základě intenzivní spolupráce s odborníky na oba Karla i Josefa Čapka, kunsthistoriky, architekty, muzeology a dalšími experty, mj. z ministerstva kultury, představí široké veřejnosti podrobný záměr budoucího využití vily. Nutná v této souvislosti bude i velmi citlivá rekonstrukce objektu.

 

Zastupitelé Prahy 10 schválili koupi části dvojvily bratří Čapků vloni 23.září. V domě žil spisovatel Karel Čapek se svou ženou Olgou Scheinpflugovou a radnice za nemovitost  a Čapkovu pozůstalost zaplatila 43,891 milionu korun. Koupi vily podpořil vedle odborné veřejnost i ministr kultury v demisi Jiří Balvín. Bratři Čapkové si dvojdům na Vinohradech nechali postavit v letech 1923 - 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Druhá část vily zůstává ve vlastnictví potomků Josefa Čapka.  

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Dětský koutek je do odvolání uzavřen.
Děkujeme za pochopení!

Licence Creative Commons © 2013–2021 MČ Praha 10