Aktuality z kultury

Zástupci Prahy 10 uctili na Vyšehradě památku Karla Čapka

Položením kytice bílých růží na hrob Karla Čapka na pražském Vyšehradě dnes ráno představitelé Úřadu městské části Praha 10 starostka Radmila Kleslová a radní Bohumil Zoufalík společně s ředitelkou ZŠ Karla Čapka Ivanou Vaňkovou a uznávaným režisérem a scénáristou Ondřejem Kepkou uctili památku tohoto významného spisovatele a dramatika. Od narození Karla Čapka, který v polovině 20. let minulého století spojil svůj osud s pražskými Vinohrady, právě dnes uplyne 125 let.

Zástupci Prahy 10 uctili na Vyšehradě památku Karla Čapka

V někdejší Úzké ulici (dnes ulice Bratří Čapků) si Karel Čapek nechal v letech 1923 až 1924 společně s bratrem Josefem, uznávaným malířem, postavit dům podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Karel Čapek v domě vytvořil řadu svých děl, mimo jiné dramata Matka a Bílá nemoc, slavné Hovory s TGM, ale také třeba oblíbený Zahradníkův rok. Dům se rovněž stal místem pravidelných setkání nejvýznamnějších osobností první republiky včetně prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Od roku 1935 tu žila i Čapkova manželka, herečka Olga Scheinpflugová. Na první svátek vánoční roku 1938 tu také Karel Čapek jen pár měsíců před plánovaným zatčením gestapem zemřel.

Polovinu dvojvily, kterou Čapek využíval, se v září 2013 podařilo radnici Prahy 10 zakoupit. Spolu s domem přešla do vlastnictví Prahy 10 i rozsáhlá pozůstalost, na jejíž podrobné katalogizaci už od loňského února pracují odborníci. Přestože jejich práce ještě zdaleka není u konce, uspořádala radnice Prahy 10 loni na podzim výstavu věnovanou osobnosti Karla Čapka. Unikátní akci v Galerii Deset na náměstí Sv. Čecha, kterou tvořily mimo jiné desítky artefaktů a fotografií z Čapkovy vily, navštívily za čtyři týdny tisíce návštěvníků. Vzhledem k ohromnému zájmu veřejnosti radnice plánuje uspořádat po dokončení inventarizace vybavení vily další výstavu.

V příštích několika měsících nechá radnice Prahy 10 vypracovat stavebně technický posudek Čapkovy vily a v návaznosti na něj připraví citlivou rekonstrukci objektu a zahrady tak, aby vše zůstalo ochráněno pro další generace. Konkrétní projekt využití objektu a jeho zpřístupnění veřejnosti se nyní začíná připravovat.