Aktuality z kultury

Desítka ocenila spisovatele Otu Pavla čestným občanstvím

Praha 10 si v neděli 22. června 2025 připomněla významnou osobnost české literatury. Před vilou v Říčanské ulici, kde řadu let žil a tvořil spisovatel a novinář Ota Pavel, se konal slavnostní ceremoniál, během něhož mu městská část udělila čestné občanství in memoriam.

Publikováno: 24.06.2025
Kategorie: Článek, MČ Praha 10, Kultura, Slavnostní a pietní akty6731

Ocenění převzali jeho synové, Jan a Petr Pavlovi, kteří spolu s dalšími členy rodiny sdíleli vzpomínky na svého otce a jeho odkaz. K atmosféře setkání přispěla i účast zástupců Buštěhradského muzea Oty Pavla v čele s kurátorkou Ivonou Kasalickou. Ta je zároveň autorkou výstavy připomínající Pavlovo dílo, která je v současnosti umístěna v parku Jiřího Koláře a také před budovou radnice Prahy 10.

Během události byla rovněž slavnostně odhalena pamětní deska na domě, v němž Ota Pavel strávil velkou část života. Objekt dnes využívá česko-britská základní škola Tip Toes, jejíž žáci připravili na tuto příležitost sérii ilustrací inspirovaných Pavlovým životem a literární tvorbou. Výkresy umístěné v zahradě vily vytvořily působivý rámec celé akci a podtrhly její výjimečný ráz.

Letošní tematický rok věnovaný Otovi Pavlovi je připomínkou jeho přínosu české kultuře a hlubokého vztahu k Desítce, která pro něj byla skutečným domovem.