Aktuality z dopravy

Praha 10 za první čtvrtletí tohoto roku likvidovala 107 černých skládek

Zvýšenými kontrolami a zapojením veřejnosti se snaží městská část Praha 10 o likvidaci černých skládek ze svého území. Tento problém řeší nejen v rámci svých pozemků, ale i ostatních vlastníků. „Daří se nám tímto způsobem včas odstraňovat nešvary nezodpovědných lidí, kteří si pletou veřejné prostranství s odkladištěm všeho nepotřebného. Za první čtvrtletí tohoto roku se podařilo zlikvidovat 107 černých skládek a odvézt téměř 15 tun odpadu,“ řekl 1. zástupce starosty MČ Praha 10 Vladimír Novák (ČSSD) s tím, že provedeno za zmiňované období bylo přes 400 kontrol.

Znečištěná místa nebo vznikající černé skládky odhalují při svých pravidelných kontrolách pracovníci úřadu nebo jsou na ně upozorňováni obyvateli Prahy 10. „Nejčastěji je to formou MMS zpráv, kterými nás lidé upozorňují na inkriminovaná místa. Na základě jejich podnětů, jsme pak schopni rychle reagovat a zjednat nápravu,“ přibližuje místostarosta Novák. Podle něj od ledna do března tohoto roku lidé zaslali prostřednictví MMS zpráv přibližně 40 podmětů. Ve více než polovině případech upozorňovaly právě na černé skládky, dále pak na závady komunikací, veřejného mobiliáře, osvětlení, znečištění ploch a údržbu zeleně.

Městská část se v rámci péče o zeleň zaměřuje i na úklid psích exkrementů. V prvním čtvrtletí bylo odstraněno mobilními vysavači 12,5 tuny. „Za stejné období loňského roku je to nárůst o téměř dvě tuny. Je to další nešvar některých psích majitelů, kteří po svých „miláčcích“ nejsou ochotni uklidit, a to i přesto, že v okolí většiny veřejné zeleně jsou rozmístěny pytlíky a koše na psí exkrementy,“ přiblížil Novák.

Kromě městských pozemků jsou kontrolována i veřejně přístupná místa ve vlastnictví různých organizací či soukromých majitelů. „V případě, že se zjistí na tomto pozemku skládka či jiné znečištění, snažíme se majitele kontaktovat a dohodnout se na nápravě, následně je mu zaslána výzva k zabezpečení úklidu a pravidelné údržbě,“ popisuje Novák s tím, že udržováním čistoty se radnice začala zabývat před třemi lety a v tomto trendu chce pokračovat i nadále.