Aktuality z městské části

MČ Praha 10 vyhlašuje za podpory magistrátu unikátní mezinárodní soutěž, park Chalupeckého a Haukové získá dominantu

Návrh, dodání a instalace výtvarného díla připomínajícího odkaz umělců a teoretiků Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové. Takové je zadání mezinárodní soutěže, kterou připravuje městská část Praha 10. Dílo bude hotovo v roce 2022 a bude zkrášlovat park ve Vršovicích pojmenovaný právě po známé manželské dvojici. Výběr zhotovitele financuje Magistrát hl. m. Prahy, který chce docílit, aby prestižní soutěže o výzdobu veřejného prostoru přestaly být v českém prostředí raritou.

Publikováno: 26.06.2020
Kategorie: Článek, MČ Praha 10, Kultura, Ankety a soutěže, Veřejné prostory, Vršovice3213

Soutěž je podpořená z programu Umění pro město a jejím cílem je oslovit jak domácí uměleckou scénu, tak otevřít prostor zahraničím autorům. „Před rokem a půl jsme začali usilovat o to, aby se Pražané mohli ve veřejném prostoru setkávat se současným uměním. Program Umění pro město nyní nese první plody – vyhlášení umělecké soutěže na připomenutí odkazu významných uměleckých osobností Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové. Věřím, že tímto celý program úspěšně odstartujeme a že nás čeká ještě mnoho podobných soutěží," uvádí Hana Třeštíková (PRAHA SOBĚ), radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu.

„O veřejném prostoru slýcháme nejvíce v souvislosti s úklidem. A to je zcela v pořádku - musíme o něj pečovat! Veřejná prostranství jsou totiž neoddělitelnou součástí naší kultury. Parky, kde jsme si hráli jako děti, ulice, kudy, jsme chodili do školy či náměstí, kam se chodíme projít, jsou v nás zakódovány, utváří naše kulturní hodnoty. A umění do těchto veřejných kulturních ploch patří. Jsem rád, že Praha 10 je v tomto směru průkopníkem a že může jít dobrým příkladem,“ vysvětluje radní pro školství a kulturu na MČ Praha 10 David Kašpar (VLASTA / STAN). 

Desítka si pro kompletní organizaci soutěže vybrala společnost CCEA MOBA (Centrum pro středoevropskou architekturu), která má s podobnými zakázkami bohaté zkušenosti. „Jedná se o první mezinárodní soutěž o návrh na realizaci uměleckého díla v České republice kde zadavatelem je městská část a investorem hlavní město Praha. Doposud umělecká díla vznikala ad hoc způsobem na politickou objednávku. Transparentní otevřená umělecká soutěž, kde politici ustupují do pozadí a nechávají prostor kurátorům, kritikům a umělcům, je základem nejen skvělého výsledku, ale i demokratické společnosti. Předpokládám, že se toto stane do budoucna standardem nejen v Praze, ale i v dalších městech. Podmínky budou otevřené široké škále umělců, kteří budou mít nově možnost své dílo porotě prezentovat skrze video,“ říká jeden ze zakladatelů CCEA Igor Kovačević.

Soutěž bude vyhlášena v srpnu, do října budou muset být odevzdány návrhy. Vítěze do konce roku určí porota složená jak z odborníků na umění, tak nejvyšších představitelů městské části. Radnici budou zastupovat starostka Renata Chmelová (VLASTA) a místostarostové Jana Komrsková (Piráti) a Martin Valovič (ODS). Náhradníkem je již zmíněný David Kašpar. Odborný hlas dodají Karina Kottová, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, Tomáš Vaněk, rektor Akademie výtvarných umění, a Otto M. Urban, kurátor, kunsthistorik a spisovatel. „Stále navíc probíhají jednání s dalšími možnými členy poroty ze zahraničí,” doplňuje Igor Kovačević

Dílo bude podle harmonogramu dokončeno v roce 2022. Jindřich Chalupecký a Jiřina Hauková byli manželé a významní představitelé umění 20. století. Chalupecký proslul zejména jako výtvarný a literární teoretik a kritik a historik umění. Rovněž překládal, stejně jako básnířka Hauková. Park na Praze 10 je po dvojici pojmenovaný od roku 2014.   

 

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Dětský koutek je do odvolání uzavřen.
Děkujeme za pochopení!

Licence Creative Commons © 2013–2021 MČ Praha 10