Především s rozšířením zón placeného stání v Praze se zvětšila kreativita řidičů, kteří se chtějí vyhnout placení. Přitom nečitelná značka může pro řidiče znamenat mnohem horší trest než pokuta za špatné parkování.
Pravděpodobné odhalení SPZ zakrytá například látkou po dobu parkování na veřejné komunikaci je přestupkem podle zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Řidič, který takto vozidlo zaparkuje v placené zóně a nezaplatí parkovné, se navíc dopouští přestupku tím, že na daném místě stojí s vozidlem neoprávněně. Samotné zakrytí SPZ navíc neznemožňuje identifikaci vozidla, nejeví se proto ani jako účelné zakrytí SPZ zvlášť trestat. Řidič, který takto jedná, naopak sám vzbuzuje pozornost, a zvyšuje tak pravděpodobnost, že jeho přestupek bude odhalen a správní orgán např. navýší určenou částku v rámci zasílané výzvy.
Strážníky to nezastaví Strážníci městské policie řeší problémy v zónách placeného stání především na základě oznámení obecně, prioritou jsou oznámení na tísňovou linku 156, nebo v rámci běžné hlídkové činnosti. V případě, že se strážníci v rámci běžné hlídkové činnosti setkali s případem překryté (nebo chybějící) RZ či na to byli upozorněni občany, oprávněnost parkování prověřili na RZ v druhé části vozu, kde zpravidla k přelepování/překrývání nedochází (děje se tomu většinou na části vozidla, která je nasměrována na mobilní monitoring), řeší případný přestupek – neoprávněné stání v zóně placeného stání – standardním způsobem, tzn. mohou nařídit v tzv. modrých zónách odtah vozidla či podezření na přestupek oznámit příslušnému správnímu orgánu.
Podezření ze spáchání přestupku Co se týká samotného znečitelnění RZ v případě zaparkovaných vozidel v zóně placeného stání – strážníci nemohou na místě zcela věrohodně posoudit, zda se jedná o úmyslné porušení zákona, či nikoliv, a zda se jedná o čin vlastníka, provozovatele či řidiče vozidla. Navíc i v případě prokazatelného porušení zákona nejsou strážníci oprávněni tento delikt řešit v příkazním řízení na místě. Vzhledem k tomuto faktu se proto daný stav pouze zadokumentuje a oznamuje příslušnému správnímu orgánu jako podezření ze spáchání přestupku. Je pak na správním orgánu, jak následně věc posoudí, prokáže a jakou sankci případně uloží.