Aktuality z městské části

Konference na Gymnáziu Omská

Ve dnech 9. – 13. 1. 2013 se v Praze již po páté konala konference PRAMUN (Prague Model United Nations).

Publikováno: 18.01.2013
Kategorie: Školství10

Ve dnech 9. – 13. 1. 2013 se v Praze již po páté konala konference PRAMUN (Prague Model United Nations). Konference se účastnili nejen studenti z několika pražských gymnázií (včetně Gymnázia Omská z Prahy 10), ale především ze zahraničí; a to jak ze zemí blízkých jako Německo, tak i z dalekých států jako Kamerun, Egypt nebo USA. Hlavním cílem celé konference bylo debatování o aktuálních problémech řešených v OSN. Studenti se tak snažili poprat s tématy, jako jsou ochrana osobních údajů na sociálních sítích, používání biopaliv nebo problematika jaderných zbraní, v jednotlivých komisích vytvořit rezoluce a následně je při závěru konference prosadit na Valném shromáždění.
Samotné debatování doprovázel i bohatý program. Již první večer se studenti "rozcvičili" při diskuzním fóru na téma "Co je prominutelné a co odpustit nelze?". V programu nechyběla ani prohlídka centra Prahy spojená se slavnostním obědem v Obecním domě a večerní debata s vzácným hostem JUDr. Robertem Fremrem, českým soudcem Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. Dalším bodem programu bylo i seznámení zahraničních studentů s českou historií mezi lety 1969-89 v podobě dokumentu "Moc bezmocných" a závěrečný folklórní večer.
Účelem konference tak nebylo jen vyzkoušet si, jak funguje organizace OSN. Hlavním cílem PRAMUNu je především rozvíjet myšlení mladých lidí, vzbudit u nich zájem o aktuální dění nebo naučit se schopnosti dospět k řešení problémů pomocí diskuze. Díky kulturní rozmanitosti jednotlivých delegátů tak ale měl každý jedinec především výjimečnou možnost potkat lidi z druhé strany světa a navazovat nová přátelství. Protože jak řekl pan Phillipp Schmoll, zakladatel PRAMUNu: "Máme tu lidi z Kamerunu, Kalifornie nebo Turecka. A jestli s nimi za celou dobu nepromluvíte, o něco přicházíte; a já rozhodně nechci, abyste o něco přišli. Musíte se ptát na otázky, nebát se vystoupit ze své osobní zóny, poznávat se. Protože nejdůležitější je se zapojit!"
Tereza Hanzlíková, Gymnázium Omská