Novinky z archivu

Aktuální články | Kategorie | Hledat | RSS

Záběhlice budou mít novou ulici: Harlacherovu

Na počest zakladatele systematické hydrologie v Čechách Andrease Rudolfa Harlachera (1842-1890) bude pojmenována nová pražská ulice - v Záběhlicích v Praze 10 při ulici Práčská. Pojmenování této nově vzniklé ulice z nové výstavby bytových domů schválili dnes na návrh místopisné komise hlavního města i radní desáté městské části. >> více

 

Na počest zakladatele systematické hydrologie v Čechách Andrease Rudolfa Harlachera (1842-1890) bude pojmenována nová pražská ulice - v Záběhlicích v Praze 10 při ulici Práčská. Pojmenování této nově vzniklé ulice z nové výstavby bytových domů schválili dnes na návrh místopisné komise hlavního města i radní desáté městské části.

Andreas Rudolf Harlacher by se letos dožil 170 let. Původem Švýcar přišel do Prahy v roce 1869 jako profesor stavitelství.  Hlavní Harlacherův přínos spočíval v rozsáhlých hydrometrických pracích v povodí Labe. Přitom zásadně zdokonalil dobové přístroje pro měření průtoku, za což mj. obdržel zlatou medaili na světové výstavě v Paříži. Harlacher se stal zakladatelem systematické hydrologie v Čechách. Založil páteřní síť vodoměrných profilů v povodí Labe či navrhl dodnes využívanou metodu předpovědí vodních stavů pro dolní Labe.

O jeho významu svědčí i fakt, že je po něm pojmenována ulice ve Vídni, přičemž v jeho době bylo jeho jméno vždy spojováno s Prahou a s Čechy. O pojmenování ulice na jeho počest požádal Český hydrometerologický ústav.

 

| mail