Novinky z archivu

Aktuální články | Kategorie | Hledat | RSS

V Praze 10 vznikl unikátní projekt péče o dětské zuby

Celopražsky i celorepublikově zcela unikátní projekt Domu zubní péče o dítě a rodinu se rozjíždí v desáté městské části. Celkem čtyři ordinace tak ve zkušebním provozu od 1. září nabízí zubařské služby zaměřené primárně na děti a mládež do 18ti let věku.  

Celopražsky i celorepublikově zcela unikátní projekt Domu zubní péče o dítě a rodinu se rozjíždí v desáté městské části. Celkem čtyři ordinace tak ve zkušebním provozu od 1. září nabízí zubařské služby zaměřené primárně na děti a mládež do 18ti let věku. „V Praze 10 je více než 16000 dětí předškolního a školního věku a zařízení je vybaveno i přednáškovým sálem, kde se budou konat osvětové programy nabízené především pro školy,“ řekl při této příležitosti starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský.

 

„Péče o dětské zuby u nás zaostává. V České republice se totiž rozpadly zavedené programy primární i sekundární zubní prevence – fluorizace pitné vody i kolektivní školní prohlídky,“ vysvětlil zastupitel Prahy 10 a místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný. Připomněl zároveň, že výsledkem je vyšší výskyt zubního kazu i dalších onemocnění než ve vyspělých zemích Evropské unie.

 

„Dům vznikl opravou zchátralé budovy bývalé lékařské služby první pomoci, která je v současnosti v Praze 10, jako v jedné z mála městských částí, zajišťována naší malešickou poliklinikou,“ vysvětlil dále Lipovský. Zdůraznil, že zárukou špičkové kvality nabízených služeb bude mimo jiné i osoba Jiřího Pekárka, který je nejen zkušeným dětským stomatologem, ale i dlouholetým prezidentem České stomatologické komory. Právě projekt nestátního zdravotnického zařízení Jiřího Pekárka v konsorciu se společností Sagena Dental Services zvítězil v otevřeném výběrovém řízení Prahy 10 na provozovatele zubního domu.

 

Zubní dům byl opraven na náklady desáté městské části, na opravu přispělo účelovou dotací i Ministerstvo zdravotnictví. Z pronájmu domu plyne desáté městské části obvyklé nájemné a veškeré vybavení bylo pořízeno na náklady provozovatele.

 

Malým pacientům je k dispozici nejen vysoce kvalifikovaný zdravotnický personál, ale i nejmodernější technologie, jako multimediální zobrazovací technika nebo panoramatický rentgen. Zařízení je uzpůsobeno i pro příjímání handicapovaných dětských pacientů. „Zubní péče poskytovaná dětským pacientům bude samozřejmě standardně hrazena zdravotními pojišťovnami.“, dodal Jiří Pekárek. Podle jeho slov by si podobné zařízení zasloužilo každé větší město.

 

Dům zubní péče o dítě a rodinu se nachází na adrese Nad Olšinami 4/462 v Praze 10, v docházkové vzdálenosti od stanice metra Strašnická.

| mail