Novinky z archivu

Aktuální články | Kategorie | Hledat | RSS

Dny evropského kulturního dědictví

Každoročně se pod záštitou Rady Evropy v mnoha městech a obcích po celé Evropě konají Dny evropského kulturního dědictví (European Heritage Days, EHD). Jejich posláním je posilování historického povědomí, se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví.

V rámci této akce Praha 10 zpřístupnila „Vilu Ladislava Šalouna s ateliérem“. >> více

 

Dny evropského kulturního dědictví
15 září, 2010 - Územní rozvoj

15. září 2010 - Každoročně se pod záštitou Rady Evropy v mnoha městech a obcích po celé Evropě konají Dny evropského kulturního dědictví (European Heritage Days, EHD). Jejich posláním je posilování historického povědomí, se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví.

V tyto dny je možno zhlédnout řadu kulturních, stavebních a technických památek, které nejsou jinak veřejnosti běžně zpřístupněny. Městská část Praha 10 se akce účastní od roku 2002.

Počínaje rokem 1999 mají EHD celoevropské téma „Evropa - společné dědictví“. Účastnické země si volí i své národní téma.

V rámci této akce Praha 10 zpřístupnila „Vilu Ladislava Šalouna s ateliérem“.

Stavba vznikala v letech 1910 až 1911 podle vlastního návrhu sochaře Šalouna. Tato secesní budova se svou koncepcí v harmonickém spojení se zahradou, plastickou výzdobou a výtvarným pojetím interiérů blíží architektuře symbolistní. Kromě velkého a malého ateliéru je v budově pracovna využívaná i jako salón, která je vybavena nábytkem a bytovými doplňky rovněž podle Šalounových návrhů. Slovácká jizba je ovlivněna Šalounovými cestami na Moravské Slovácko.

Z hlediska typologie, prostorových dimenzí a originálního architektonického řešení představuje ateliér svým způsobem unikátní a v rámci Prahy ojedinělý objekt, který byl zcela po právu zapsán do státního seznamu nemovitých kulturních památek.

Šaloun rovněž navrhl zahradu s rozáriem, bazénem a altánem, doplněné dekorativními vázami. Dodatečně v r. 1934 byla přistavěna, opět podle Šalounova návrhu, obytná část. V únoru 1945 byla stavba těžce poškozena spojeneckým bombardováním a mnohé bylo zničeno včetně zahradního altánu. Šalounova vila byla místem setkávání významných osobností, jmenujme alespoň architekty Osvalda Polívku a Antonína Balšánka, zpěvačku Emu Destinovou, houslového virtuosa Jana Kubelíka, malíře Alfonse Muchu a za spisovatelskou obec Aloise Jiráska, Svatopluka Machara, Jaroslava Vrchlického a Otokara Březinu.

Objekt byl nově zrekonstruován a nyní jej využívá Akademie výtvarných umění. Rekonstrukce získala v roce 2008 Cenu primátora hlavního města Prahy.

Vila Ladislava Šalouna s ateliérem (Slovenská 4/2499, Praha 10 Vinohrady) bude veřejnosti zpřístupněna o víkendu 18. a 19. září 2010 v době od 10.00 do 18.00 hodin. Vstup volný.

 

 

 

| mail
Galerie   Dny evropského kulturního dědictví
  • Dny evropského kulturního dědictví