Novinky z archivu

Aktuální články | Kategorie | Hledat | RSS

Nový domov pro rorýse na zateplených budovách v Praze 10

Praha 10 v posledních letech investuje i do ekologických opatření – zejména do zateplování obecních budov, do instalací slunečních kolektorů na výrobu elektřiny či ohřev užitkové vody. Zateplování vnějších stěn však přináší problémy v městech žijícímu ptactvu, zejména rorýsům, kteří běžně hnízdí ve štěrbinách a domů a po rekonstrukci fasády přicházejí o přirozený domov. Praha 10 tento problém nyní řeší zavěšováním speciálních budek – tzv.rorýsovníků. >> více

 

Praha 10 v posledních letech investuje i do ekologických opatření – zejména do zateplování obecních budov, do instalací slunečních kolektorů na výrobu elektřiny či ohřev užitkové vody. Zateplování vnějších stěn však přináší problémy v městech žijícímu ptactvu, zejména rorýsům, kteří běžně hnízdí ve štěrbinách a domů a po rekonstrukci fasády přicházejí o přirozený domov. Praha 10 tento problém nyní řeší zavěšováním speciálních budek – tzv.rorýsovníků.

Rorýsi během plachtění mohou vyletět až do výšky dvou kilometrů, průměrná rychlost jejich letu je 35 km/h, ale dokáží letět až 220 km/h. Během zateplování obecního bytového domu ve vršovické ulici Novorossijská došlo k zakrytí hnízd zde žijících rorýsů. „Místní obyvatelé přišli s dobrým nápadem nahradit původní hnízda novými rorýsovníky. Úřad se rozhodl tuto občanskou iniciativu vyslyšet a vrátit ptactvu jejich domov. A to nikoliv jen na jediné budově, ale i na dalších zateplovaných budovách na území Prahy 10. „Budky nejsou drahé, ptáci budovu nijak neohrozí a proto nás potěší, pokud se k iniciativě obce připojí i majitelé soukromých domů," vysvětlila zastupitelka a předsedkyně Výboru pro regeneraci památkové zóny Ivana Cabrnochová (SZ).

Rorýsi jsou podle odborníků neuvěřitelně zajímaví ptáci - ve vzduchu zvládají lovit, odpočívat i se rozmnožovat. Přesto však potřebují hnízdo, aby měli kam naklást vejce a vyvést mláďata. Zateplované budovy mají sice příznivý vliv na snížení spotřeby energií, peněženku nájemníků i na náš vliv na životní prostředí, mohou však ohrozit populaci volně žijícího ptactva. „Podle informací z odborných webů mezi lety 1989–2000 klesl počet pražských rorýsů o 45 % a tento trend v dalším desetiletí pokračoval. Do budoucna budeme rorýsovníky osazovat na všechny zateplené budovy ve vlastnictví městské části," řekl v této souvislosti místostarosta Bohumil Zoufalík (ODS).

"Platí pravidlo, že víc hlav víc ví a proto úřad zajímá názor obyvatel Prahy 10. Máte-li nápady, jak vylepšit život v naší městské části, neváhejte nám je nabídnout. Možná budou realizovány tak, jak se to stalo v případě rorýsovníků v Novorossijské," dodal zastupitel Prahy 10 Zdeněk Vávra (SZ).

Obsáhlé informace o problematice rorýsů a jejich hnízdění jsou k dispozici na dedikovaných webových stránkách www.rorysi.cz.

| mail