Aktuality z oblasti životního prostředí

Klíněnka jírovcová - ochrana kaštanů v Praze 10

Městská část Praha 10 stejně jako v předešlých letech poskytuje papírové pytle pro sběr listí z jírovce maďalu (koňského kaštanu) napadeného klíněnkou jírovcovou. Naplněné pytle lze ponechat vedle sběrných nádob na směsný odpad (popelnic), a to nejlépe v termínu pravidelného svozu odpadu, aby se předešlo riziku roznášení listí po okolí. Odvoz pytlů je zajištěn svozovou společností obsluhující sběrné nádoby. Při použití vlastních pytlů je potřeba se domluvit na níže uvedeném kontaktu, aby byla svozová společnost o odvozu informována.

Kontaktní místo pro výdej pytlů: Úřad městské části Praha 10, Odbor životního prostředí, dopravy a rozvoje, budova C, kancelář č. 425 – tel. 267 093 365, 736 499 364; romank@praha10.cz.

Klíněnka jírovcová je jedním z nejpopulárnějších škůdců posledních deseti let. Je to způsobeno tím, že její činnost je viditelná na první pohled a navíc žije na stromech, které často doprovázejí městskou zástavbu. Jejím hostitelem  je strom, jírovec maďál (Aesculus hippocastanum,) lidově nazývaný kaštan koňský, vžitý je zkrácený název „kaštan“.  Jedná se o statnou dřevinu, dorůstající výšky až 30 metrů s charakteristickou širokou korunou, původem z Makedonie. Do střední Evropy byl dovezen přibližně v první polovině 18. století a dnes je hojně rozšířený jako okrasná dřevina v parcích a alejích. Květy tvoří vzpřímené jehlanovité hrozny a plodem je semeno – kaštan, užívané v léčitelství např. pro léčbu křečových žil, různých forem ekzémů nebo na bolest kloubů.

Jak jeho vědecký, tak  lidový název zohledňují tu skutečnost, že byly jeho plody používány v lidovém léčitelství pro léčbu koní. Existuje ovšem i názor, že název plodu je odvozen z podobností s koňským okem. Jírovec pochází z jihu Evropy, do střední  Evropy se dostal již v 17. století. U nás zdomácněl. Pozornost se k těmto stromům napadeným škůdcem obrací uprostřed léta, kdy listy stromů hromadně rezavějí, hnědnou, schnou  a předčasně opadávají. Vše právě v důsledku klíněnky jírovcové, malého motýlka, jejíž larvy se líhnou z vajíček nakladených na listy jírovce, následně v listech vyžírají vnitřní pletiva (tzv. minují). Nejvhodnější ochranou stromů je nejvčasnější shrabání spadaného listí a jeho odstranění.

Publikováno: 24.10.2016
Kategorie: Veřejné prostory1338