Výstava „Karel Čapek 130“, která připomíná život slavného spisovatele spojeného s Prahou 10, je k vidění nově také online, a to i s komentářem autorky Kristiny Váňové. Výstavní panely jsou „fyzicky“ momentálně umístěné před Městskou knihovnou Praha u OC Cíl, v plánu je jejich putování po dalších pobočkách na Desítce. Zároveň o výstavu projevily zájem další česká města i zahraniční metropole. Expozice vznikla u příležitosti letošního výročí 130 let od narození světově proslulé osobnosti.
Venkovní výstava měla vernisáž 11. srpna ve Valdštejnské zahradě Senátu, následně se přesunula na území městské části Praha 10, která ji, ve spolupráci s bývalou ředitelkou Památníku Karla Čapka, vytvořila. „Také vzhledem k současné situaci, kdy by se lidé měli mimo domov zdržovat co možná nejméně, jsme se rozhodli dílo vystavit i online. Budou se na něj tedy moci podívat nejen naši obyvatelé, ale i všichni ostatní zájemci,“ říká David Kašpar (VLASTA / STAN), místostarosta MČ Praha 10 pro oblasti školství a kultury.
Na internetové stránky městské části (https://www.praha10.cz/vystava-karel-capek) byl umístěn kompletní obsah expozice, její jednotlivé části jsou doprovázené mluveným slovem autorky Váňové (ve formě podcastů). Texty navíc byly přeložené do angličtiny, němčiny a ruštiny. „To koresponduje se zájmem některých zahraničních měst, která se na nás obrátila přes Česká centra. Expozice se velmi pravděpodobně objeví také v dalších městech v tuzemsku,“ vysvětluje místostarosta Kašpar.
Samotná realizace meziměstské a mezinárodní spolupráce se, s ohledem na okolnosti, posunula v čase, stejně jako postupné přemisťování výstavy před další pobočky Městské knihovny na Desítce.
Expozice vznikla v rámci stejnojmenného celoročního projektu Desítky a klade si za cíl prohloubit znalosti o jedné z největších osobností české a československé historie, která žila na dnešním území městské části Praha 10.
„Jednotlivé panely návštěvníky chronologicky seznamují s krajem dětství Karla Čapka, jeho významnými spisovatelskými i novinářskými počiny. Ukazují, jak důležité pro něj bylo studium a sbírání zkušeností v evropských zemích a také navazování kontaktů s tehdejší kulturní a politickou elitou v čele s československým prezidentem T. G. Masarykem. Nechybí dobové fotografie interiéru i zahrady vily na Vinohradech pořízené samotným Čapkem. Ty svědčí nejen o konkrétním zařízení domova, ale i o řadě zájmů a koníčků spisovatele a také o jeho vztahu k místu bydliště,“ popisuje Kristina Váňová.