Aktuality z oblasti bydlení a správy nemovitého majetku

MČ Praha 10 upravuje pravidla pro pronájem svých bytů, fungující systém otevírá více lidem

Městská část Praha 10 upravuje pravidla pro pronajímání svých bytů, otevírá dostupné a sociální bydlení většímu počtu svých občanů. Horní hranice příjmu, po odečtení normativních nákladů na bydlení, se u domácností posouvá na trojnásobek životního minima (namísto stávajícího 2,25 násobku). Bytové jednotky budou i nadále přidělovány na základě „bodovacího systému“, který zvýhodňuje lidi s komplexními problémy ve vážné bytové situaci. Revizi tzv. Zásad dnes schválilo Zastupitelstvo Desítky. 

„Tato klíčová a několik dalších dílčích změn vycházejí z roční praxe, kdy pronajímáme podle nových Zásad. Velmi se nám osvědčilo, že jsme původní princip náhody (losování bytů) nahradili propracovaným systémem a každou žádost posuzujeme individuálně. Úprava nám umožní poskytnout byt i rodinám s o něco větším příjmem, než je 2,25 násobek životního minima (po odečtení normativních nákladů na bydlení). Potíže s bydlením jsou totiž velmi často spojeny i s dalšími problémy, nejen existenčními z pohledu financí,“ vysvětluje Petr Beneš (Piráti), místostarosta specializující se mj. na bytovou politiku městské části.

Právě z důvodu komplexnosti řešení jednotlivých případů se už vloni výrazně zintenzivnila kooperace s radničním sociálním odborem a externími poskytovateli sociálních služeb. Kromě toho už přes rok funguje Kontaktní centrum bydlení, které poskytlo individuální poradenství více než 670 klientům.

„Praha 10 ukázala, že zásadní systémové změny, jež skutečně pomáhají konkrétním lidem, lze provést rychle a efektivně. Nájem v jejím obecním bytě mohou získat i ti nejzranitelnější obyvatelé, jimž je následně zajištěna pomoc sociálních pracovníků,“ říká Matěj Hon, poradce pro ukončování bezdomovectví z Platformy pro sociální bydlení, s níž Desítka intenzivně spolupracuje od loňského ledna.

V kategoriích dostupného sociálního bydlení (pro seniory, mladé lidi, rodiny s dětmi a lidi s asistencí sociálního pracovníka) městská část za rok přidělila 84 bytů. 43 jednotek pak za tu dobu pronajala hasičům, učitelům, zdravotníkům, městským strážníkům a dalším profesím, které jsou pro fungování obce klíčové.

Dostupné a sociální bydlení i byty v zájmu obce jsou pronajímány za 140 Kč/m2/měsíc, tedy přibližně za polovinu průměrného tržního nájmu. 5 % ze svého bytového fondu nabízí městská část i lidem, kteří nespadají ani do jedné z těchto kategorií, a to za nezvýhodněný nájem. Jednotky jsou rozdělovány ve veřejné soutěži na principu aukce, která poprvé proběhla 17. června. Šest bytů bylo v průměru vydraženo za 205 Kč/m2/měsíc.

Za peníze vybrané z nájmů Desítka provádí opravy i kompletní rekonstrukce svých bytů. Za rok 2019 se jednalo o 105 jednotek, letos by měl být počet obdobný.

Přiložené dokumenty