Novinky z archivu

Aktuální články | Kategorie | Hledat | RSS

Praha 10 má u vršovického nádraží své první podzemní kontejnery

V neděli 10. října bylo v ulici U Vršovického nádraží uvedeno do provozu první podzemní kontejnerové stanoviště pro sběr tříděného odpadu na území městské části. „Praha 10 je sedmou městskou částí, kde byly podzemní nádoby umístěny,“ uvedl starosta Vladislav Lipovský, „ovšem stanoviště ve Vršovicích jako první v Praze nabídne možnost vytřídění pěti odpadových komodit.“

 

22 října, 2010 - Životní prostředí

 

V neděli 10. října bylo v ulici U Vršovického nádraží uvedeno do provozu první podzemní kontejnerové stanoviště pro sběr tříděného odpadu na území městské části. „Praha 10 je sedmou městskou částí, kde byly podzemní nádoby umístěny,“ uvedl starosta Vladislav Lipovský, „ovšem stanoviště ve Vršovicích jako první v Praze nabídne možnost vytřídění pěti odpadových komodit.“

Kromě již standardních jako je plast, papír, barevné sklo a čiré sklo, je zde možné odkládat i nápojové kartony. Veškeré náklady na vybudování podzemního kontejneru hradila vršovická radnice. „Zřízení podzemního stanoviště jsme již dříve avizovali, stejně tak jako přípravu dalších podobných realizací, na které by městská část ráda získala finanční příspěvek z evropských fondů,“ uvedl tajemník úřadu Martin Slavík. „Nyní již máme rozpracovaný projekt na dalších deset podzemních kontejnerů.“ V jakých částech Praze 10 by se tyto podzemní kontejnery mohly objevit? „Převážně se zaměřujeme na centrální lokality, kde nadzemní nádoby nepůsobí příliš esteticky a často je těžké je z prostorových důvodů zde umístit,“ dodal starosta. Výstavbu podzemního kontejneru zajišťovala kompletně společnost AVE. Ta bude rovněž zabezpečovat i svoz odpadu, k čemuž je vybavena příslušnou technikou. “Samotný svoz odpadu z podzemního stání je podobný jako již tradiční vyvážení sběrných nádob na sklo, tzv. zvonů, které se hákem vytáhnou nad korbu vozidla, pomocí táhla dojde k uvolnění dna a k vysypání odpadu,“ popsal průběh pražský ředitel svozové společnosti AVE Martin Mysliveček. Hlavní výhodou podzemních kontejnerů je podle něj především to, že je „ukrytý“ pod zem a na povrchu je pouze otvor stylizovaný do podoby většího odpadkového koše.
Ale jsou tu i další výhody. „Podzemní nádoby mají také vyšší kapacitu, odpadá tím tedy nutnost častějšího svozu a tím i pohybu vozidla v ulicích,“ dodává vedoucí odboru životního prostředí z Prahy 10 Martin Pecánek. Rovněž z hygienického a bezpečnostního hlediska lze podzemní realizace považovat za výhodné. „A v neposlední řadě, jak vyplývá z dosavadních zkušeností na území města, nevznikají u podzemních stanovišť tak často černé skládky jako u běžných kontejnerů,“ dodává starosta Lipovský. Navíc může jít i o jakýsi „marketingový“ efekt. „Podzemní stanoviště by mělo do určité míry i „zatraktivnit“ třídění odpadů, které se jako úřad a vedení radnice dlouhodobě podporovat,“ dodává šéf úřadu Martin Slavík. V současné době evidujeme v Praze 10 celkem 250 třídicích stanovišť. „Jejich počet na základě podnětů od občanů i výsledků našich kontrol plynule každý rok navyšujeme,“ dodává Lipovský, „ a navíc zvyšujeme četnost svozu, aby nedocházelo k přeplňování nádob a vzniku skládek.“ Společně se společnosti AVE provádí radnice pravidelné kontroly, jejímž účelem je řešení zjištěných nedostatků. O případných nedostatcích mohou lidé informovat úřad i prostřednictvím MMS. Fotoaparátem nebo mobilním telefonem pořízený snímek závadného stavu lze zaslat na adresu elektronické pošty mms@praha10.cz  nebo telefonní číslo 736 499 364. „Doručený příspěvek bude zaevidován a v případě, že se týká řešené problematiky, i vyobrazen v seznamu hlášených závad,“ připomíná Martin Slavík. „Veškeré podněty budou prověřeny pracovníky odboru životního prostředí, kteří v uveřejněném komentáři sdělí způsob řešení problému.“ Služba funguje v Praze 10 již několik let.
| mail