Volby do Senátu Parlamentu České republiky 2024

VOLBY DO SENÁTU PARLAMENTU ČR 2024

(ve volebním obvodu č. 26, sídlo Praha 2)

Volby do Senátu Parlamentu České republiky 2024 vyhlásil prezident České republiky svým rozhodnutím publikovaným ve Sbírce zákonů pod č. 147/2024, která byla rozeslána dne 12. 6. 2024.

Volby do Senátu Parlamentu České republiky (I. kolo) se konají ve dnech:

• pátek     20. září 2024 od 14.00 do 22.00 hodin
  • sobota   21. září 2024 od 8.00 do 14. 00 hodin

případné II. kolo

• pátek     27. září 2024 od 14.00 do 22.00 hodin
  • sobota   28. září 2024 od 8.00 do 14. 00 hodin

Hlasování probíhá pouze na území ČR, a to ve 27 volebních obvodech, kde jsou volby do Senátu v daném roce vyhlášeny. Volič může hlasovat pouze v tom volebním okrsku, kde je přihlášen k trvalému pobytu. Výjimkou jsou voliči hlasující na voličský průkaz (viz níže).

Volební obvod č. 26 :

Zahrnuje území městské části Praha 2, s výjimkou k .ú. Nové Město a k.ú. Vyšehrad. Dále zahrnuje území  městské části Praha 3, část území městské části Praha 10, tvořené částí k. ú. Vinohrady ležící na území městské části Praha 10, a část území městské části Praha 9, tvořenou k.ú. Hrdlořezy, k. ú. Hloubětín a částí k.ú. Malešice, ležící na území městské části Praha 9.

Volby do Senátu Parlamentu České republiky (dále jen „volby do Senátu“) se v Praze 10  týkají pouze voličů, kteří spadají dle svého trvalého pobytu do volebního obvodu č. 26, tedy voličů s trvalým pobytem v k. ú. Vinohrady.  Jedná se pouze o 5 okrsků na území městské části Praha 10 – volební okrsky č. 10001 – 10005.

Volič

Voličem je státní občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let (ve druhém kole voleb do Senátu i občan ČR, který alespoň druhý den konání druhého kola dosáhl věku 18 let) a nemá omezenou svéprávnost k výkonu volebního práva a omezenou svobodu z důvodu ochrany zdraví lidu.

Hlasování na voličský průkaz

Volič, který nemůže volit ve svém okrsku, může požádat o voličský průkaz. O voličský průkaz lze požádat od vyhlášení voleb. Volič na voličský průkaz může hlasovat pouze v rámci volebního obvodu, kde jsou volby do 1/3 Senátu vyhlášeny a v jehož uzemním obvodu je přihlášen k trvalému pobytu.

Úřad městské části Praha 10 může vydávat voličské průkazy pouze voličům s trvalým pobytem v Praze 10, vzhledem k vymezení volebního obvodu č. 26 s trvalým pobytem v Praze 10 k.ú. Vinohrady.

Žádost lze podat dvěma způsoby:

• osobně na Úřadu městské části Praha 10, odbor občanskosprávní, Vinohradská 3218/169, Praha 10, v přízemí v Ověřovací kanceláři – v tomto případě není písemná žádost vyžadována. O vydání voličského průkazu lze požádat v úředních hodinách Ověřovací kanceláře   na Úřadu městské části Praha 10 do středy  18. září 2024 do 16.00 hodin,
  • písemně - podáním doručeným Úřadu městské části Praha 10 nejpozději 7 dnů přede dnem voleb tj. do 13. září 2024. Podání může být učiněno ve dvou formách:

• žádost v listinné podobě opatřená úředně ověřeným podpisem (ověření podpisu pro účely voleb je osvobozeno od správních poplatků);

• žádost v elektronické podobě zaslaná prostřednictvím datové schránky voliče /ID irnb7wg/.

Voličské průkazy lze předávat nejdříve 15 dnů přede dnem voleb tj. od 5. září 2024; voličský průkaz lze předat osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, nebo jej lze voliči zaslat.

Hlasování do přenosné volební schránky

Pokud se volič ze závažných důvodů (zejména zdravotních), nemůže dostavit do volební místnosti a chce se voleb zúčastnit, může požádat, aby ho na území příslušného volebního okrsku navštívili členové okrskové volební komise s přenosnou volební schránkou.

Požadavek lze nahlásit předem telefonicky na odboru občanskosprávním ÚMČ Praha 10 –tel: 267 093 777, 267 093 635, 267 093 621. Ve dnech voleb lze tento požadavek nahlásit nejen na úřadě, ale i přímo příslušné okrskové volební komisi.

Hlasovací lístky

Hlasovací lístky budou dodány voličům do schránek nejpozději 3 dny přede dnem voleb (17. září  2024), pro případné druhé kolo budou k dispozici již pouze ve volebních místnostech). Na obálce, ve které budou vloženy hlasovací lístky, bude uvedeno číslo volebního okrsku a sídlo volební místnosti. Ve dnech voleb lze hlasovací lístky obdržet též ve volební místnosti.

Více informací k volbám do Senátu PČR zde: https://www.mvcr.cz/volby/clanek/volby-do-senatu.aspx

Další aktuální informace k výše uvedeným volbám budou zveřejňovány postupně.