Novinky z archivu

Aktuální články | Kategorie | Hledat | RSS

PD: Matky z azylového domu dostanou byty

Pražský deník píše o unikátním projektu Prahy 10 na pomoc ohroženým matkám a jejich dětem.

 

Pražský deník

2.3.2010 str. 2 Z metropole LUCIE VALENTOVÁ   

 

Praha 10 – Dostat se do tíživé životní situace a přijít o bydlení může každý. Cesta zpátky pak nebývá jednoduchá, o to horší je to ale pro matky s dětmi. Pomoci takovým ženám vrátit se zpět do běžného života teď chce Praha 10. Posloužit k tomu má Projekt postupného bydlení.
 Problémem azylových domů je, že poskytují své služby pouze na určitou dobu. Stejné je to i v Azylovém domě pro matky s dětmi v Jasmínové ulici v Praze 10. Co následuje dál?
 V minulosti musely matky dům opustit a dále měly budoucnost ve svých rukou. Nový projekt ale nabízí ženám z Prahy 10, které tímto azylovým domem prošly, jinou možnost.
 Projekt je rozdělen do tří fází tzv. tréninkového bydlení. Ty na sebe jednotlivě navazují a povedou klienty ke stále větší samostatnosti a schopnosti udržet si v budoucnu samostatný byt.


 Ženy dostanou po ukončení pobytu v Jasmínové nejprve možnost bydlet rok v azylovém domě vyššího stupně na Černém Mostě. Vyšší proto, že zde mohou žít již celé rodiny i s otci. Další rok pak jsou pro ně k dispozici tzv. tréninkové byty v komplexu Sedmidomky v Praze 10.


 Sedmidomky tak představují poslední krok před vstupem do běžného života. Jednou měsíčně sice ještě dochází na návštěvu sociální pracovnice. Ta kontroluje mimo jiné, zda například chodí děti do školy. Ale obyvatelky už musí samy platit nájem. „Ceny by se vzhledem k velikosti pohybovaly zhruba okolo tří tisíc korun,“ sdělil místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

 

Musejí sekat latinu

 

Pokud sociální pracovnice shledá, že je v Sedmidomcích vše v pořádku a obyvatelé bytu platí řádně nájem, dostanou po ročním pobytu od města normální byt.
 „V podstatě budou pod dohledem našich pracovníků celkem tři roky. Myslím, že si pak zaslouží dostat novou šanci a může to pro ně navíc být velká motivace do budoucna,“ vysvětluje Zoufalík. Byty, které má město k tomuto účelu k dispozici, jsou zabavené z exekucí.


 V komplexu Sedmidomky, momentálně bydlí lidé, kteří přišli kvůli neplacení nájmů o své byty (Deník o tom už v minulosti informoval). „Objekt je v tuto chvíli zaplněn pouze z poloviny. Nově tady tedy zřizujeme mateřské křídlo,“ řekl Radek Luňák, regionální ředitel Programu bydlení. Pro začátek vyčlení město v komplexu tři byty. „Začínáme s málem. Neradi bychom udělali chybu, teprve uvidíme, jak bude projekt fungovat. První matky se budou do Sedmidomků stěhovat již letos na jaře,“ uzavřel Zoufalík.

 


Nová šance, jak se nedostat na ulici?

2.3.2010 str. 2 Z metropole LUCIE VALENTOVÁ   

 

GLOSA PRO DNEŠNÍ DENÍK

 

Azylové domy, kam se mohou matky s dětmi bez domova uchýlit, jsou jen na chvíli. A kam pak mají ženy v tíživé životní situaci jít? To už dál nikoho nezajímalo. Pilotní Projekt postupného bydlení, který má tento problém vyřešit, vypadá tedy více než rozumně. Konečně to někomu došlo, chce se mi říct. Ale posledním krokem před vstupem do běžného života je pobyt v areálu, kam Praha 10 umístila neplatiče nájemného. Otázkou je, jestli je to dobré prostředí nejen pro maminky snažící se o nový začátek, ale hlavně jejich děti. Nezbývá než doufat, že ano. Po absolvování všech těchto „pobytů“ je tady navíc možnost získat dokonce i státní byt. Teda jen pro ty „vzorné“ maminky, na které dohlédne sociální pracovnice. To už je dobrá motivace.


Přejme tedy Praze 10, kde se nápad zrodil, aby se projekt povedlo úspěšně převést do praxe. A hlavně, aby fungoval i po volbách. Teď už jen doufám, že se budou inspirovat i ostatní městské části. Těch, co potřebují pomoci, je pořád víc než dost!

| mail