Aktuality z Úřadu městské části Praha 10

Přednáška: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Úterý 13. června 2023 od 17.00, Trmalova vila (Vilová 91/11). Přednáška PhDr. Pavly Pečinkové, CSc. nám představí Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, vytvořil dvacet jevištních výprav.

Publikováno: 18.05.2023
Kategorie: Akce městské části, Přednášky a besedy, Josef Čapek 20233856

Datum akce: 13.06.2023 17:00 - 18:30 Exportovat akci

Logo Josef Čapek 2023Přednáška PhDr. Pavly Pečinkové, CSc. nám představí Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, vytvořil dvacet jevištních výprav.

Kdy: úterý 13. června 2023 od 17.00
Kde: Trmalova vila (Vilová 91/11)

Jeho nejvýznamnější scénografickou realizací je výprava k vlastní hře Země mnoha jmen, za niž byl kritikou označen jako „český Marinetti“. Tato jediná samostatná divadelní hra Josefa Čapka představovala zásadní polemiku s utopickou ideologií devětsilské avantgardy, ale její jevištní výprava předjímala avantgardní praxi.

Vstup zdarma.

Tematický rok Josefa Čapka 2023

V roce 2023 se Praha 10 věnuje odkazu Josefa Čapka, který je nejen slavným grafikem a knižním ilustrátorem, ale zároveň patří k zakladatelům moderního českého malířství. K této příležitosti chystá „desítka“ řadu kulturních a vzdělávacích akcí, přednášek, výstav a mnoho dalších zajímavých událostí.
Více informací k roku Josefa Čapka