Aktuality z Úřadu městské části Praha 10

Komorní koncerty: Česká hudba ve Vršovickém zámečku

11. dubna se uskuteční od 18:00 hodin koncert ve Vršovickém zámečku.

Publikováno: 20.02.2024
Kategorie: Jen akce, MČ Praha 10, Hudba, koncerty5032

Datum akce: 11.04.2024 18:00 - 19:00 Exportovat akci

Komorní koncerty laděny k 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Vystoupí České saxofonové kvarteto. Roman Fojtíček - soprán, alt saxofon, Radim Kvasnica - alt, soprán saxofon, Otakar Martinovský - tenor saxofon a Michal Kostiuk - baryton saxofon.

ZDRAMA pro obyvatele Prahy 10. Dvě vstupenky na osobu k dostání v infocentru MČ Praha 10. Lístky můžete vyzvedávat od 4. března.

Program:
 Bohuslav Matěj ČERNOHORSKÝ: ČESKÁ FUGA (arr.Joel Blahnik)
 (1684-1742)

 Bedřich SMETANA: ZE STUDENTSKÉHO ŽIVOTA (arr.Zdenko Kašpar)
 (1824-1884)

 Antonín DVOŘÁK: SLOVANSKÉ TANCE - výběr (arr.Joel Blahnik)
 (1841-1904)

 Bohuslav MARTINŮ: KOLOMBÍNA TANČÍ a NOVÁ LOUTKA (Loutky)
 (1890 – 1959) (arr.Adrian van Velsen)

 Jaroslav JEŽEK: TMAVOMODRÝ SVĚT (Ostrov Dynamit) (arr.Jiří Toufar)
 (1906-1942)

 Sláva Eman NOVÁČEK: ŽIVOT MÁM HROZNĚ RÁD (Hotel Modrá hvězda)
 (1911-1979) (arr.Jiří Toufar)

 Kamil BĚHOUNEK: SÁM S DĚVČETEM V DEŠTI (arr.Jiří Toufar)
 (1916-1983)

 Eduard PARMA: CESTA KE HVĚZDÁM (pocta Karlu Krautgartnerovi)
 (1929-2010) (arr.Jiří Toufar)

 Václav POKORNÝ: ŘÍKEJ MI TO POTICHOUČKU (arr.Jiří Toufar)
 (1918-2011)

Kvarteto tvoří hráči, kteří ovládají hru na všechny typy nejvíce užívaných saxofonů. Jejich společnou motivací je nejenom dlouhodobý zájem o saxofon, ale i o hru v komorním ansámblu podložený dlouholetými zkušenostmi v klasické i jazzové hudbě.
Soubor založil v roce 2003 umělecký vedoucí Roman Fojtíček, který prezentuje saxofon též ve spojení s klavírem nebo varhanami a hostuje v řadě předních českých symfonických orchestrů.
Radim Kvasnica je sice absolventem ČVUT, ale saxofonu se intenzivně věnuje od roku 1995 a má za sebou již bohatou praxi z mnoha pražských hudebních formací.
Otakar Martinovský dlouhodobě spolupracoval s řadou pražských jazzových a tanečních orchestrů (Traditional Jazz Studio nebo Orchestr Václava Hybše). Je současně uměleckým vedoucím Big Bandu Vladislava Brože.
Michal Kostiuk má za sebou bohaté muzikantské zkušenosti z orchestru opery Národního divadla a z různých žánrově odlišných seskupení (Klezmerim nebo Czech Philharmonic Jazz Band). Je členem Hudby Hradní stráže a Policie ČR.
České saxofonové kvarteto absolvovalo za dobu své existence stovky koncertů po celé České republice. Koncerty kvarteta se uskutečňují nejenom ve tradičních koncertních sálech, ale též i v prostorách kaplí, kostelů a katedrál. Soubor spolupracoval např. se zpěvačkou Dagmar Zázvůrkovou, se stepařem Miloslavem Saidlem a pravidelně účinkuje s Davidem Ebenem. Za výjimečnou lze označit spolupráci s orchestrem Národního divadla v Praze při nastudování a premiéře opery „Slzy Alexandra Velikého” skladatele Tomáše Hanzlíka v roce 2007. O dva roky později byla tato spolupráce na opeře stvrzena též nahrávkou z koncertu s Filharmonií Hradec Králové. V roce 2014 natočilo České saxofonové kvarteto spolu s Davidem Ebenem a vokálním souborem KrisKrosKvintet společné CD s názvem „5 voices & saxophones” a v následujícím roce prezentovalo tento projekt na prestižním 17. světovém saxofonovém kongresu ve fancouzském Štrasburku. Další úspěšnou nahrávkou bylo v roce 2016 hostování kvarteta na CD sopranistky Markéty Mátlové s názvem „Perfect Day”. V letošním roce slaví České saxofonové kvarteto význačné jubileum, již dvacetileté výročí koncertní činnosti.
Členové Českého saxofonového kvarteta hrají na saxofony francouzské firmy SELMER-Paris a příslušenství firmy VANDOREN-Paris.