Otázky a odpovědi

  • Nepobírám příspěvek na bydlení, mám nárok na doplatek na bydlení?

    Zákon umožňuje poskytnout doplatek na bydlení i ve výjimečných případech, kdy žadatel nemá nárok na příspěvek na živobytí, případně i žadateli, který nemá nárok na příspěvek na bydlení, neboť využívá jinou než nájemní formu bydlení.
  • Jak postupovat při změně: sídla společnosti, statutárního orgánu, obchodní firmy?

    Pokud jsou tyto změny již zapsané v obchodním rejstříku nevztahuje se na podnikatele povinnost oznamovat je i živnostenskému úřadu. Živnostenský úřad změny provedené v obchodním rejstříku zapisuje do živnostenského rejstříku na základě přijatého usnesení.
  • Jakým dokladem mám doložit bezúhonnost k žádosti o místo úředníka Úřadu MČ Praha 10?

    Čestné prohlášení o bezúhonnosti (v případě přijetí do pracovního poměru uchazeč/ka předloží před uzavřením pracovní smlouvy originál nebo ověřenou kopii výpisu z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizinců též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením.

  • Lze nárok na dávky pěstounské péče nárokovat zpětně?

    Ano, nárok na dávku může být uplatněn 3 měsíce zpětně od měsíce, za nějž náleží.
  • Jak mám jako podnikající osoba správně nakládat s vyprodukovaným odpadem?

    Živnostníci, podnikající subjekty i větší organizace mají dle zákona o odpadech za povinnost správně nakládat s vyprodukovaným odpadem. To znamená vyprodukovaný odpad v maximální možné míře vytřídit a dále předat tento odpad oprávněné osobě, která zajistí další využití nebo zneškodnění odpadů. Při třídění odpadů není možné bezplatně využívat kontejnery na separovaný odpad, které jsou umístěny na ulicích. Bližší informace k nakládání s podnikatelským odpadem či zapojením se do systému Hlavního města Prahy jsou pod odkazem http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/odpady/pro_firmy/index.html. Informace k tématu jsou také pod odkazem: https://verejneprostory.cz/odpady-a-pece-o-vp/sberny-a-odpady/odpady-z-podnikatelske-cinnosti

    Dodržování povinností při nakládání s podnikatelským odpadem je kontrolováno pověřenými pracovníky Odboru životního prostřed ÚMČ Praha 10, kteří v případě zaznamenání nedodržení podmínek zákona o odpadech stanoví termín k odstranění závad, případně je v závažnějších případech zahajováno sankční řízení. Tito pracovníci též provádějí evidenci přepravy nebezpečných odpadů po území ČR a evidenci ročních hlášení o produkci odpadů.

  • Lze žádost o přídavek na dítě podat elektronicky?

    Ano prostřednictvímportálu MPSV ČR, pokud podání opatříte zaručeným elektronickým podpisem.
  • Může za mě změnit trvalé bydliště někdo jiný?

  • Jak mám postupovat, pokud v archivu stavebního úřadu není k dispozici potřebná výkresová dokumentace?

    V takovém případě je vhodné další postup konzultovat s pracovníky referátu stavebních úprav - Ing. František Ptáček, Anna Petríková.

  • Dostává přísedící u Obvodního soudu v Praze 10 odměnu?

    Ano, výše odměny je stanovena vyhláškou č. 44/1992 Sb., ve znění vyhlášky č. 313/1995 Sb.
  • Jak dlouhou dobu má úřad na odpověď na dotaz?

    Odpověď byste měl dostat nejpozději do 15 dnů, pokud se otázka týká působnosti dotazovaného úřadu.
    Kategorie: Ostatní
  • Je nutné pro užívání stavby mít kolaudační souhlas?

    Užívání staveb může být možné na základě oznámení užívaní stavby, vydaného kolaudačního souhlasu případně kolaudačního rozhodnutí.  Informaci o konkrétním způsobu užívání mají stavebníci uvedenou v opatření či rozhodnutí vydaném za účelem  provedení stavby.

    Kategorie: Stavby
  • Jak prokazuji doby studia v případě, že nemám k dispozici vysvědčení nebo diplom?

    Pokud nemáte k dispozici vysvědčení nebo diplom, případně doklad o vykonání státní závěrečné zkoušky, obraťte se na školu, kde jste studium absolvoval. Pokud příslušná instituce nemá doklad k dispozici, je vhodné obrátit se na příslušný archiv, který vydá výpis požadované doby studia.
    V mimořádných případech lze jako důkaz použít výpověď svědků, tento postupo je ale vhodné nejprve konzultovat s příslušným pracovištěm PSSZ.

  • Musím být vlastníkem nemovitosti, abych tam mohl mít trvalé bydliště?

    Stačí mít nájemní smlouvu nebo úředně ověřené potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny trvalého pobytu (potvrzení od majitele domu).
  • Musím odejít do starobního důchodu nebo mohu dál pracovat?

    Po dosažení důchodového věku lidé nemusí odejít povinně do důchodu, není to ani důvod výpovědi uvedený v zákoníku práce. Odejít do penze totiž není povinnost, ale právo. To znamená, že člověk, který se rozhodne pracovat dále, může pracovat i po vzniku nároku na důchod. V tom případě nepodává žádost o starobní důchod.

  • Přestěhoval jsem se, změnil jsem adresu trvalého pobytu, co mám udělat?

    Živnostenský úřad údaj o změně trvalého pobytu zapisuje do živnostenského rejstříku bez oznámení změny podnikatele a to na základě informace z Centrálního registru obyvatel.
  • Chci si nechat zjistit dostupné údaje o jedné firmě. Stačí mi k tomu její název?

    Ne, musíte znát i její identifikační číslo (IČO).
  • Mám jako člen volební okrskové komise nárok na odměnu?

    Členové okrskové volební komise mají nárok na zvláštní odměnu za výkon funkce. Členovi okrskové  volební  komise  přísluší za výkon funkce zvláštní odměna ve výši 1 300 Kč, zapisovateli okrskové volební komise ve výši 1 500 Kč a předsedovi okrskové volební komise ve výši 1 600 Kč (výše odměny je vždy daná vyhláškou a může se měnit).
  • Co mám dělat, když chci v bytě zrekonstruovat koupelnu, zřídit plynové etážové topení nebo byt dispozičně měnit?

    Pokud jde o stavební úpravu, kterou se mění způsob užívání bytu, ale nezasahuje do nosných konstrukcí domu a nemění vzhled nevyžaduje ani ohlášení stavebnímu úřadu. V opačném případě, kdy plánované změny zasáhnou do nosných kontstrukcí, je nutné žádat o stavební povolení.

    Kategorie: Stavby
  • Jaký je rozdíl mezi tombolou a loterií?

    U tomboly se do slosování zahrnou pouze prodané losy, losy se prodávají a výhry se vydávají v den a na místě slosování.

    Kategorie: Povolení
  • Může si rodič na rodičovské dovolené přivydělat?

    Ano, příjem rodiče není sledován. Po dobu výdělečné činnosti musí rodič na rodičovské dovolené zajistit dítěti péči jinou zletilou osobou.
Strana 3 z 18První   Předchozí   1  2  [3]  4  5  6  7  8  9  10  Další   Poslední