Otázky a odpovědi

  • Pokud podám žádost o příspěvek na mobilitu např. v březnu, bude mi příspěvek vyplacen zpětně – tedy od ledna?

    Příspěvek je vyplácen od měsíce, kdy byla žádost podána. Je-li žádost podána např. v březnu a příspěvek byl přiznán, je vyplácen od března respektive od dubna.
  • Vraky – byl jsem delší dobu pryč a mezitím bylo mé vozidlo vyhodnoceno jako vrak a odtaženo. Kam se mám obrátit?

    Zkontrolujte si na webových stránkách SSHMP, na jaké odtahové parkoviště bylo vozidlo převezeno.
    Případně zavolejte na Správu služeb HMP (tel.: 222 027 000, 222 027 513–514,  222 027 187), e-mail: vraky@sshmp.cz7.00–15.30 hod.) a zjistěte si, zda už vůz nebyl zlikvidován. Pokud ne, domluvte se na nápravě.

    Také na portálu hl. m. Prahy je pravidelně aktualizovaný seznam vozidel, jež byla vyhodnocena jako vraky a následně odtažena.

    Kategorie: Doprava
  • Co je považováno za veřejnou akci?

    Za veřejnou akci se pro účely zvláštního užívání komunikace považuje kulturní, společenská, reklamní nebo sportovní akce, prezentace společnosti.

    Kategorie: Povolení
  • Nepřijdeme o rodičovský příspěvek, když máme zdravotně postižené dítě, které navštěvuje rehabilitační zařízení/školku?

    Ne, je ale nutné aby:doba, kterou dítě tráví v léčebně, rehabilitačním zařízení nebo mateřské škole, případně ve třídě zřízené pro zdravotně postižené děti či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované, nepřekročí 4 hodiny denně pravidelně navštěvovalo předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím šest hodin denně a dítě školního věku navštěvovalo přípravnou třídu základní školy nebo školu poskytující základní nebo střední vzdělánídítě navštěvovalo předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, pokud jeho oba rodiče nebo osamělý rodič, jsou osobami závislými na pomoci jiné osoby ve stupni III. a IV.
  • Co je třeba udělat, když občan ČR zemře v zahraničí?

    Je třeba, aby oprávněná osoba zažádala o zápis do knihy úmrtí Zvláštní matriky v Brně. O tento zápis je možné zažádat na jakémkoliv matričním úřadě v ČR nebo na zastupitelském úřadě ČR v zahraničí.
  • Mohu o příspěvek (např. rodičovský, na bydlení) zažádat zpětně?

    Ano, nárok na dávku může být uplatněn 3 měsíce zpětně od podání žádosti.
  • Jaké osoby nelze považovat za osoby v hmotné nouzi?

    V hmotné nouzi není např. osoba:která prokazatelně neprojevuje snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněnímkterá je vedena na úřadu práce a bez vážných důvodů odmítla vykonávat krátkodobé zaměstnání nebo účastnit rekvalifikačních programů apod.která není v pracovním nebo obdobném vztahu, nevykonává samostatnou výdělečnou činnost a není vedena v evidenci uchazečů o zaměstnaníkterá nastoupila výkon zabezpečovací detence nebo trestu odnětí svobody nebo byla vzata do vazby (tato skutečnost trvala po celý kalendářní měsíc)které se poskytuje ústavní péče v psychiatrické léčebně nebo v léčebně pro dlouhodobě nemocné déle než 3 měsíce.
  • Máme roční dítě a manželka/přítelkyně je těhotná, bude pobírat 2 mateřské současně?

    Pokud se v rodině narodí další dítě, nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká, a to i v případě, že na narozené dítě náleží rodičovský příspěvek ihned od narození ve stejné výši, v jaké náleží doposud na starší dítě. Změnu je nezbytné ohlásit příslušnému orgánu, aby nevznikl přeplatek na dávce.
  • Zamítne-li úřad moji žádost o změnu jména či příjmení, můžu se odvolat?

    Odvolání je možné podat do 15 dnů od doručení rozhodnutí. O odvolání rozhoduje Magistrát hl. m. Prahy.

  • Existují nějaké výjimky v podmínkách při pořádání tomboly?

    U tombol provozovaných při slavnostech a zábavách, při nichž výhry jsou dotovány převážně z věcných darů členů pořádající organizace, rozhodne výjimečně o podmínkách provozování tomboly příslušná obec podle vlastního uvážení a místních poměrů.

    Kategorie: Povolení
  • Může tombolu organizovat právnická osoba se zahraniční majetkovou účastí, ale sídlem v ČR?

    Povolení může být vydáno pouze právnické osobě, která má sídlo na území ČR. Povolení nelze vydat tuzemské právnické osobě se zahraniční majetkovou účastí ani právnické osobě, ve které má tato společnost majetkovou účast.

    Kategorie: Povolení
  • Jsou nějaké osoby osvobozeny od místního poplatku ze psů?

    Ano, jsou to např. osoby nevidomé, bezmocné, držitelé průkazu ZTP/P, ZTP, osoby provádějící výcvik doprovodných psů těchto osob, dále osoby provozující útulek zřízený obcí, držitelé služebních psů Policie ČR a Městské policie hl. m. Prahy atd. Tyto osoby jsou ale též povinné splnit ohlašovací povinnost na příslušném úřadu, i když je jim poplatek prominut.

  • Je stanovena min. cena výher v tombole?

    Úhrnná cena výher nesmí být menší než 20% a vyšší než 50% herní jistiny.

    Kategorie: Povolení
  • Co mohu dělat, když nesouhlasím s výší svého důchodu?

    Rozhodnutí o dávkách důchodového pojištění posílá ČSSZ písemně. Občan může u ČSSZ (popř. prostřednictvím OSSZ/ PSSZ/ MSSZ) podat písemně námitky proti tomuto rozhodnutí do 30 dnů. Proti rozhodnutí o námitkách může občan do dvou měsíců od jeho doručení podat žalobu, kterou řeší příslušný krajský (v Praze Městský soud) soud.

  • Může za mě podat žádost o pas někdo jiný?

  • Doslechl jsem se, že označení provozovny je bez poplatku za pronájem plochy, je to pravda?

    Jedno označení provozovny do max. 3,00 m2 je bezplatné. Část plochy přesahující stanovené 3,00 m2, příp. další označení provozovny, je zpoplatňováno jako reklama.

  • Musím si nechat vyměnit doklady po doručení rozhodnutí o změně jména/příjmení?

    Ano, po nabytí právní moci rozhodnutí o změně jména/příjmení je nutné požádat na základě nově vydaného matričního dokladu o vydání nového občanského průkazu, cestovního dokladu (popř. průkazu o povolení k pobytu, průkazu žadatele o udělení azylu, průkazu o povolení k pobytu azylanta).

  • Musím mít cestovní pas k jakékoli cestě do zahraničí?

    Do zemí EU a zemí se zvláštní smlouvou o vstupu stačí platný občanský průkaz, do ostatních evropských zemí a zemí mimo Evropu je nutný cestovní pas.

  • Je možné pracovat při pobírání peněžité pomoci v mateřství?

    Peněžitá pomoc v mateřství nenáleží za období, kdy je vykonávána činnost (zaměstnání) zakládající účast na nemocenském pojištění, ze které je tato dávka poskytována. Poskytování peněžité pomoci v mateřství však nebrání výkon práce v jiném zaměstnání či výkon jiné výdělečné činnosti.
  • Jak je možné někomu zrušit údaj o místu trvalého bydliště?

    O zrušení údaje o místu trv. bydliště úřad příslušné městské části rozhodne na návrh oprávněné osoby, pokud zaniklo užívací právo občana k objektu a pokud občan tento objekt nevyužívá.
Strana 7 z 18První   Předchozí   2  3  4  5  6  [7]  8  9  10  11  Další   Poslední