Otázky a odpovědi

  • Je nutné o průběhu losování vést nějaký záznam?

    O průběhu slosování sepíše loterní komise nebo loterní zástupce protokol obsahující zejména údaje o technickém postupu slosování a seznam vyhrávajících čísel losů.

    Kategorie: Povolení
  • Jaké doklady jsou třeba předložit k uzavření manželství/partnerství?

    Snoubenci předloží vyplněný dotazník k uzavření manželství/partnerství (obdrží v oddělení matrik nebo v informační kanceláři), platné občanské průkazy, rodné listy, příp. rozsudky o rozvodu manželství/partnerství nebo úmrtní list zemřelého manžela/manželky nebo partnera/partnerky.

    Kategorie: Rodina
  • Pokud mám doklady, které je nutné předložit k žádosti o přijetí dřívějšího příjmení po rozvodu manželství, v cizím jazyce, je nutné je přeložit?

    Ano, jsou-li doklady v cizím jazyce, je třeba, aby měly náležitosti veřejné listiny, tj. musí být opatřeny potřebnými ověřeními, nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak, a úředně přeloženy do českého jazyka.
  • Na základě čeho se průkazy TP, ZTP a ZTP/P vydávají?

    Průkaz je vydán na základě žádosti občana u odboru sociálních věcí dle místa trvalého pobytu a posouzení zdravotního stavu na žádost úřadu.
  • Z vedlejšího bytu se stále ozývá štěkot psa, může se jednat o týrání?

    Ne vždy je štěkot projevem týrání, zpravidla se jedná o základní projev psa, kterému se např. stýská, pokud je majitel v zaměstnání, nicméně pokud by podezření z týrání vzrostlo či by existovaly přímé důkazy, je vhodné tuto skutečnost ohlásit.

  • Jaká je lhůta pro vydání pasu?

  • Zemřel mi pes, za kterého jsem řádně platil místní poplatek, je možné zažádat si o navrácení zbývající částky?

    Ano, správce poplatku na základě ohlášení této skutečnosti ukončí poplatkovou povinnost a případný přeplatek, činí-li více než 200 Kč na žádost vrátí poplatníkovi.

  • Kdy může cizinec požádat o udělení státního občanství České republiky?

    O udělení stát. občanství ČR může požádat fyzická osoba, která má na území ČR ke dni podání žádosti po dobu nejméně pěti let povolen trvalý pobyt a po tuto dobu se zde převážně zdržuje.
  • Jaké úkony se posuzují pro soběstačnost člověka pro účely stanovení stupně závislosti?

    Seznam úkonů, které se posuzují:komunikace slovní, písemná, neverbálníorientace vůči jiným fyzickým osobám, v čase a mimo přirozené prostředínakládání s penězi nebo jinými cennostmiobstarávání osobních záležitostíuspořádání času, plánování životazapojení se do sociálních aktivit odpovídajících věkuobstarávání si potravin a běžných předmětů (nakupování)vaření, ohřívání jednoduchého jídlamytí nádobí a běžný úklid domácnostipéče o prádlo a přepírání drobného prádlapéče o lůžkoobsluha běžných domácích spotřebičůmanipulace s kohouty a vypínačimanipulace se zámky, otevírání, zavírání oken a dveříudržování pořádku v domácnosti, nakládání s odpadydalší jednoduché úkony spojené s chodem a udržováním domácnosti.
  • Lze do žádosti o udělení státního občanství České republiky zahrnout i děti?

    Rodiče mohou do žádosti zahrnout i děti mladší 18 let. Pokud podává žádost pouze jeden rodič a zahrnuje do své žádosti nezletilé dítě, předkládá navíc souhlas druhého rodiče s udělením státního občanství ČR s úředně ověřeným podpisem.
    Státní občanství ČR lze na žádost zákonného zástupce udělit i dítěti samostatně.

  • Ztratil jsem občanský průkaz, co mám dělat?

  • Budu provádět stavební úpravy, potřebuji pro tyto účely stanovisko odboru životního prostředí MČ Praha 10?

    Souhlas OŽP vyžaduje stavební úřad v případě stavebních úprav podléhajících ohlášení nebo stavebnímu povolení.
     
    Pro naprostou většinu všech stavebních činností, které povoluje stavební odbor ÚMČ Praha 10 je nutné stanovisko OŽP. Z hlediska OŽP jsou posuzovány tři základní složky životního prostředí:
    • ochrana přírody a krajiny
    • nakládání s odpady ze stavební činnosti a z následného provozu stavby
    • ochrana ovzduší
    V případě rozsáhlejších staveb je vždy vhodné před podáním žádosti projednat záměr na odboru životního prostředí ÚMČ Praha 10.
  • Jak mám postupovat při povolení studny?

    Vzhledem ke specifičnosti je vhodné kontaktovat příslušný stavební úřad, neboť situace může být řešena individuálně dle aktuální situace.

    Kategorie: Stavby
  • Je nutné při sepsání petice sestavit také petiční výbor?

    Občané si mohou pro další jednání se státním orgánem vytvořit petiční výbor, ale není to nutné. Petiční výbor může jmenovat člověka, který je oprávněn za podepsané občany jednat. Tomuto občanovi musí být 18 a více let. Nejjednodušší je, když je tento člověk člen petičního výboru a zároveň může jednat. Pokud nikoho takového nemáte nebo nepotřebujete se státním orgánem jednat, nemusíte uvádět nikoho. Je ale výhodné nějakého vyjednavače mít, protože tento člověk má právo zastupovat podepsané občany a dotazovat se státního orgánu na detaily. Pokud vyjednavač není, petice působí neorganizovaně a je snadnější petici zamítnout.
    Kategorie: Žádosti
  • Mohu s vozidlem označeným parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením vjíždět tam, kde je značka „Zákaz vjezdu“, „Jen zásobování“, „Mimo zásobování“, „Jen dopravní obsluha“ apod.?

    Ano. V jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, mohou vozidla označená parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením vjíždět i tam, kde jsou uvedená značení, ale za předpokladu, že vozidlo přepravuje osobu, která je držitelem průkazu označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou.
  • Lze žádost o porodné podat elektronicky?

    Ano prostřednictvím portálu MPSV ČR, pokud podání opatříte zaručeným elektronickým podpisem.
  • Jak se starobní důchod vyplácí?

    ČSSZ vyplácí důchody předem, a to bezhotovostně na bankovní účet klienta. Jedná se o velmi moderní a bezpečnou výplatu, kterou využívá čím dál tím více lidí.
    Další možnost je hotovostně prostřednictvím České pošty a také do ústavů sociální péče.
    Od 1. 1. 2010 výplata důchodu přiznaného od data spadajícího do období po 31. 12. 2009 prováděná prostřednictvím držitele poštovní licence bude zpoplatněna, a to částkou ve výši 21 Kč za každou splátku. Výše této částky se v budoucích kalendářních letech může změnit v závislosti na vývoji výše poplatků za tyto poukazy účtované Českou poštou.
    V každém kalendářním měsíci je celkem 13 výplatních termínů důchodů. Od 2. do 24. dne v měsíci vždy v sudé dny, a také 15. den v měsíci, kdy je důchod zasílán pojištěncům do ústavů sociální péče.

  • Je možné, aby dítě „chodilo“ do jeslí/školky a rodič při tom nepřišel o rodičovský příspěvek?

    Ano, je ale nutné aby:dítě mladší 2 let navštěvovalo jesle v rozsahu nepřevyšující 46 hodin v kalendářním měsíci
  • Jak se stanovuje výše doplatku na bydlení?

    Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb spojených s bydlením, nákladů za energie atd.) zůstala osobě či rodině částka na živobytí.

  • Musím o zrušení živnosti žádat pouze v místě trvalého bydliště?

    Ne. Požádat o zrušení živnostenského oprávnění lze na kterémkoliv živnostenském úřadě.
Strana 5 z 18První   Předchozí   1  2  3  4  [5]  6  7  8  9  10  Další   Poslední