Otázky a odpovědi

  • Jaké úkony se posuzují při péči o vlastní osobu pro stanovení stupně závislosti? 

    Seznam úkonů, které se posuzují:příprava, podávání a porcování stravypřijímání stravy, dodržování pitného režimumytí těla, koupání nebo sprchovánípéče o ústa, vlasy, nehty, holenívýkon fyziologické potřeby včetně hygienyvstávání z lůžka, uléhání, změna polohsezení, schopnost vydržet státpřemisťování předmětů denní potřebychůze po roviněchůze po schodech nahoru a dolůvýběr oblečení, rozpoznání jeho správného vrstveníoblékání, svlékání, obouvání a zouváníorientace v přirozeném prostředídodržení léčebného režimu a provedení si jednoduchého ošetření.
  • Jak je to se stupni závislosti u osob do 18 let věku?

    I. stupeň – lehká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 4 úkonech o vlastní osobu a soběstačnosti)
    II. stupeň – středně těžká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 10 úkonech)
    III. stupeň – těžká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 15 úkonech)
    IV. stupeň – úplná závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 20 úkonech)
  • Pokud ztratím lovecký lístek, nebo mi bude odcizen, musím to hlásit na policii?

    Doporučuje se ztrátu loveckého lístku nahlásit na místně příslušném oddělení Policie ČR, aby nedošlo ke zneužití.
  • Mohu požádat o výdej údajů z evidence obyvatel, když mi ještě nebylo 15 let?

    Ne, musí to za Vás provést zákonný zástupce.
  • V jakých případech se nehradí místní poplatek za užívání veřejného prostranství?

    Od platby místního poplatku jsou osvobozeny případy vymezené v § 6 obecně závazné vyhlášky č. 5/2011 Sb. hl. m. Prahy (např. v případě umístění objektů a zařízení vybudovaných podle smlouvy, v níž se hl. m. Praha zavázala, že tyto objekty a zařízení nebudou zatěžovány místními poplatky, u staveb hrazených z rozpočtu hl. m. Prahy, u staveb, jejichž realizací jsou udržovány, opravovány, rekonstruovány nebo nově budovány stavby dráhy – metro, tram, příměstská nebo městská doprava apod.).
  • Musím si občanský průkaz vyzvednout pouze v místě trvalého bydliště?

  • Co je "pečovatelská služba"?

    Základní činnosti při poskytování pečovatelské služby jsou stanoveny vyhl. č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, včetně maximální výše úhrady za poskytování.
    PS je poskytována zdravotně postiženým občanům a starým občanům, kteří nejsou schopni si obstarat nutné práce v domácnosti a další životní potřeby nebo kteří pro nepříznivý zdravotní stav potřebují ošetření jinou osobou, nebo další osobní péči, pokud ji nemohou poskytovat rodinní příslušníci.
    Občané mají možnost sami zvolit poskytovatele pečovatelské služby včetně konkrétních úkonů.
  • Je nutné žádost opatřit ověřeným podpisem jako je tomu u podání žádosti o souhlas se stavebními úpravami?

    V tomto případě se ověřený podpis na žádosti nevyžaduje.

  • Co jsou náhradní doby pojištění?

    Náhradní dobou pojištění se míní zejména: civilní služba (do 22.4.2004) a vojenská službadoba evidence u úřadu prácedoba o péči o osobu bezmocnu, závisloudoba pobírání dávek nemocenského pojištění po skončení výdělečné činnostidoba přípravy na zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost u zdravotně postižených osobdoba soustavné přípravy na budoucí povolání (studium)péče o dítě do 4 let věkupobírání plného invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně.

  • Může být příjmení dítěte ženského pohlaví zapsáno v mužském tvaru?

    Ano, na základě prohlášení osoby, které se zápis týká, příp. jejích zákonných zástupců.

  • Parkuji s autem před domem a byly mi ukradeny poznávací značky. Co mám dělat, aby auto nebylo považováno za autovrak?

    Označte vozidlo dočasně alespoň papírovými RZ a v nejbližší možné době si dojděte vyřídit nové RZ na pracovišti registru vozidel. (https://www.praha.eu/jnp/cz/potrebuji_resit/elektronicke_sluzby/online_rezervace/registr_vozidel/pracoviste_registru_vozidel.html)

    Kategorie: Doprava
  • Musí se o rodný list žádat?

    Nemusí. Rodný list je automaticky vydán matričním úřadem po obdržení podkladů od zdravotnického zařízení, ve kterém se dítě narodilo.

  • Může být k plnění školní docházky přijato dítě, které ještě nedosáhlo věku 6 let?

    Ano, za určitých okolností je možné, aby bylo přijato dítě mladší 6 let za předpokladu, že dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku a je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce.
    Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června jsou doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce.

    Kategorie: Školství
  • Jak je to s rodičovským příspěvkem v roce 2012 při péči o zdravotně postižené dítě?

    Nárok na rodičovský příspěvek, který se poskytoval podle dosavadních předpisů při péči o zdravotně postižené dítě, které bylo k 1.1.2012 mladší 3 let, se nadále poskytuje ve výši 7 600 Kč měsíčně do 3 let věku dítěte, pokud toto dítě nemá nárokna příspěvek na péči. Má-li nárok na příspěvek na péči, musí rodič do 31.12.2012 zvolit jednu z těchto dávek a druhá se odejme.
    Zároveň se stanoví, že všechny děti starší 1 roku, které zakládají nárok na rodičovský příspěvek z titulu svého zdravotního postižení, se nejdéle do 31.12.2012 považují za osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni I nebo II a mají nárok na příspěvek na péči.
  • Jaké děti jsou umisťovány do pěstounské péče?

    Do pěstounské péče jsou nejčastěji umisťovány především děti sociálně osiřelé, které potřebují nejen trvalou individuální péči, ale i dlouhodobou výchovu v náhradní rodině. Jedná se především o děti s různými zdravotními či psychomotorickými obtížemi, děti starší, sourozenecké skupiny nebo děti jiného etnika. Patří sem i skupina dětí, u kterých brání jejich svěření do osvojení překážky právní, především nesouhlas rodičů.
    Kategorie: Rodina
  • Co je "domácí zdravotní péče"?

    V rámci poskytování komplexních služeb může být pečovatelská služba doplněna
    o domácí zdravotní péči. Péče je poskytována na základě registrace MHMP a smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Péče (aplikace inzulínu a ostatních injekcí, převazy a ošetření, rehabilitace apod.) je určena pro klienty všech věkových skupin.
    Pro bližší informace doporučujeme kontaktovate vedoucí sestru domácí zdravotní péče CSOP.
  • Mohou dát rodiče při narození dítěti dvě jména?

    Již při narození dítěte mohou rodiče dát dítěti dvě jména.
  • Je možné o příspěvek na péči požádat i v případě, že mi nezletilé dítě bylo svěřeno do péče?

    Ano, pokud je nezletilá osoba, jejíž nepříznivý zdravotní stav vyžaduje pomoc, svěřena na základě rozhodnutí příslušného orgánu do péče jiné fyzické osoby, zastupuje ji v řízení o příspěvku tato fyzická osoba.
    Využívá-li tato nezletilá osoba pobytové služby, vyzve obecní úřad obce s rozšířenou působností tuto fyzickou osobu nebo zákonného zástupce, aby požádali o příspěvek nejpozději do 2 měsíců ode dne doručení výzvy.
  • Z jakého důvodu se skládá k žádosti o povolení k provozování výherních hracích přístrojů v bance jistina ve výši 2 000 000 Kč?

    Jistinu žadatel o povolení provozování výherního hracího přístroje skládá k zajištění pohledávek státu, obcí a výplat výher sázejícím.
    Kategorie: Povolení
  • Kdy se stává průkaz mimořádných výhod neplatným?

    Po skončení doby platnosti, ohlášením ztráty/odcizení, odnětím mimořádných výhod, smrtí občana nebo rozhodnutím příslušného orgánu (kvůli neoprávněně provedeným změnám, nesprávným údajům atp.)
Strana 11 z 18První   Předchozí   6  7  8  9  10  [11]  12  13  14  15  Další   Poslední