Pocta Jindřichu Waldesovi a továrně Koh-i-noor

Připomínáme jednu z nejvýznamnějších osobností spjatých s Desítkou - legendárního podnikatele, mecenáše, sběratele umění a podporovatele sportu Jindřicha Waldese. V roce 2021 uběhlo 80 let od jeho úmrtí, letos zase 120 let od doby, kdy založil továrnu Koh-i-noor. Proto jsme pro vás připravili chutné kulturní menu, které servírujeme už několik měsíců. Začali jsme vloni v říjnu venkovní rodinnou hrou „Za Waldesovým diamantem“, pokračujeme výstavní činností.

Výstava Fenomén Koh-i-noor

Expozice sestává z předmětů a materiálů z našeho archivu, z Koh-i-nooru, Národního technického muzea a od konkrétních lidí, kteří nám je zapůjčili ze svého osobního vlastnictví. Výstavu jsme umístili do kulturního centra Vzlet, a protože se nachází ve výloze (tzv. rohovce), můžete si ji až do 22. 2. 2022 prohlížet také zvenku z ulice. Uvidíte tady dobové reklamy a publikace, historické výrobky, ale i dokumenty využívané při provozu fabriky. Střípky tovární minulosti doplňují vzpomínky bývalých učňů a zaměstnanců.

Výstava Waldes ve Vzletu     Výstava Waldes ve Vzletu     Výstava Waldes ve Vzletu     Výstava Waldes ve Vzletu

Výstava "Fenomén Koh-i-noor" (PDF, 37 MB)

Výstava „Jindřich Waldes. Podnikatel, sběratel, mecenáš“

Výstava už se setkala s velkým ohlasem v Národním technickém muzeu, které nám ji ochotně zapůjčilo, a tak se můžete kochat také na náměstí Svatopluka Čecha. Osmadvacet panelů je doslova nabitých informacemi o stvořiteli světa Koh-i-nooru. Expozici na „Čecháči“ najdete až do 30. dubna, podrobnější informace o ní pak na stránkách NTM (www.ntm.cz).

Výstava Waldes na Čechově náměstí     Výstava Waldes na Čechově náměstí     Výstava Waldes na Čechově náměstí     Výstava Waldes na Čechově náměstí

Rodinná hra „Za Waldesovým diamantem“

Vydejte se s námi po stopách věhlasného podnikatele, sběratele a mecenáše umění a sportu Jindřicha Waldese! Na začátku minulého století stál za vynálezem vylepšeného stiskacího knoflíku, který pojmenoval po magickém diamantu Koh-i-noor. Nové patentky se rychle rozšířily do celého světa, takže si firma Waldes mohla dovolit výstavbu továrny ve Vršovicích a další rozvoj a úspěchy.

Jako připomínku osmdesátého výročí úmrtí této významné osobnosti „desítkových“ dějin jsme pro vás připravili dobrodružnou rodinnou hru. V autentickém prostředí starých Vršovic jsme umístili nebo označili 11 předmětů, které se vážou k Waldesovu životnímu příběhu. Pátrejte po nich ve zdejších uličkách – ve výlohách obchodů, v oknech či na fasádách domů.

Pomůže vám herní zápisník, který vždy trochu napoví, kam se máte vydat. Navíc přidá i zajímavé legendy a popíše úkoly, jejichž vyřešení vás přivede až k odměně v podobě bájného drahokamu!

Tlačítko - stáhněte si herní zápisník          Tlačítko - získejte diamant - vyplnění odpovědí

 

Hledat můžete kdykoliv od neděle 10. 10. do úterý 22. 2. 2022 a počítejte s tím, že projít celou trasu vám zabere nejméně dvě hodiny. Záleží pouze na vás, v jakém pořadí budete po jednotlivých předmětech pátrat, i když naše číslování jednotlivých zastavení je logickým vodítkem. Každopádně si předem prostudujte herní zápisník a trasu si trochu naplánujte. Bude se vám hodit mapa v papírové podobě nebo v mobilu, a pro pátrání v pozdních odpoledních hodinách si nezapomeňte vzít baterku! 

Hru jako jubilejní připomínku Jindřicha Waldese pro vás připravilo tiskové oddělení Úřadu městské části Praha 10.

Děkujeme všem, kteří umožnili realizaci hry „Za Waldesovým diamantem“ propůjčením prostoru.

Herní zápisník - verze pro tisk (PDF, 8 MB)¨- dvojstránky, ze kterých si můžete vytvořit deník.