Otázky a odpovědi


Příspěvky a přídavky, státní sociální podpora

  • Mám již půlroční miminko, mohu ještě nyní zažádat o porodné?

    Nárok na dávku může být uplatněn až 1 rok zpětně po narození dítěte.
  • Při odchodu do důchodu mi chybí údaje k prokázání odpracovaných let u organizace, jejímž zřizovatelem byl ONV, ObÚ nebo ÚMČ. Jak dále postupovat?

    Jedná-li se skutečně o organizaci, zřízenou ÚMČ Praha 10 nebo jeho předchůdci, obraťe se na pracovníkyCentrální spisovny ÚMČ, kde Vám bude poskytnuta informace, zda organizace (resp. její likvidátor) svoji dokumentaci předala k uložení. Pokud tomu tak je, archivářka si od žadatele vyžádá potřebné identifikační údaje, na jejichž základě provede vyhledání. Zároveň informuje o postupech souvisejících s možnostmi nahlížení do spisové dokumentace, resp. podmínkách jejího zpřístupnění.

  • Mohu si jako žadatel o dávku hmotné nouze určit způsob vyplácení?

    Způsob vyplácení dávek určuje pouze plátce, i když žadatel v tiskopise uvede způsob jiný. Část dávek tak může být vyplácena např. formou poukázek na jídlo nebo k odběru určitého zboží, či prostřednictvím elektronického platebního prostředku.
  • Byla mi odebrána dávka pěstounské péče, domnívám se, že neoprávněně, mohu podat odvolání?

    Samozřejmě ano, proti rozhodnutí o zamítnutí nebo odejmutí dávky můžete podat odvolání do 15 dnů od doručení k Magistrátu hl. m. Prahy prostřednictvím úřadu, který o rozhodnutí nebo odejmutí dávky rozhodl.
  • Pokud podám žádost o příspěvek na mobilitu např. v březnu, bude mi příspěvek vyplacen zpětně – tedy od ledna?

    Příspěvek je vyplácen od měsíce, kdy byla žádost podána. Je-li žádost podána např. v březnu a příspěvek byl přiznán, je vyplácen od března respektive od dubna.
  • Nepřijdeme o rodičovský příspěvek, když máme zdravotně postižené dítě, které navštěvuje rehabilitační zařízení/školku?

    Ne, je ale nutné aby:doba, kterou dítě tráví v léčebně, rehabilitačním zařízení nebo mateřské škole, případně ve třídě zřízené pro zdravotně postižené děti či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované, nepřekročí 4 hodiny denně pravidelně navštěvovalo předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím šest hodin denně a dítě školního věku navštěvovalo přípravnou třídu základní školy nebo školu poskytující základní nebo střední vzdělánídítě navštěvovalo předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, pokud jeho oba rodiče nebo osamělý rodič, jsou osobami závislými na pomoci jiné osoby ve stupni III. a IV.
  • Jaké osoby nelze považovat za osoby v hmotné nouzi?

    V hmotné nouzi není např. osoba:která prokazatelně neprojevuje snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněnímkterá je vedena na úřadu práce a bez vážných důvodů odmítla vykonávat krátkodobé zaměstnání nebo účastnit rekvalifikačních programů apod.která není v pracovním nebo obdobném vztahu, nevykonává samostatnou výdělečnou činnost a není vedena v evidenci uchazečů o zaměstnaníkterá nastoupila výkon zabezpečovací detence nebo trestu odnětí svobody nebo byla vzata do vazby (tato skutečnost trvala po celý kalendářní měsíc)které se poskytuje ústavní péče v psychiatrické léčebně nebo v léčebně pro dlouhodobě nemocné déle než 3 měsíce.
  • Mohu o příspěvek (např. rodičovský, na bydlení) zažádat zpětně?

    Ano, nárok na dávku může být uplatněn 3 měsíce zpětně od podání žádosti.
  • Máme roční dítě a manželka/přítelkyně je těhotná, bude pobírat 2 mateřské současně?

    Pokud se v rodině narodí další dítě, nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká, a to i v případě, že na narozené dítě náleží rodičovský příspěvek ihned od narození ve stejné výši, v jaké náleží doposud na starší dítě. Změnu je nezbytné ohlásit příslušnému orgánu, aby nevznikl přeplatek na dávce.
  • Je možné pracovat při pobírání peněžité pomoci v mateřství?

    Peněžitá pomoc v mateřství nenáleží za období, kdy je vykonávána činnost (zaměstnání) zakládající účast na nemocenském pojištění, ze které je tato dávka poskytována. Poskytování peněžité pomoci v mateřství však nebrání výkon práce v jiném zaměstnání či výkon jiné výdělečné činnosti.
  • Co mohu dělat, když nesouhlasím s výší svého důchodu?

    Rozhodnutí o dávkách důchodového pojištění posílá ČSSZ písemně. Občan může u ČSSZ (popř. prostřednictvím OSSZ/ PSSZ/ MSSZ) podat písemně námitky proti tomuto rozhodnutí do 30 dnů. Proti rozhodnutí o námitkách může občan do dvou měsíců od jeho doručení podat žalobu, kterou řeší příslušný krajský (v Praze Městský soud) soud.

  • Studuji třetím rokem na vysoké škole a v červenci se mi narodí dítě. Vznikne mi nárok na peněžitou pomoc v mateřství ze studia, pokud jej nepřeruším?

    S účinností od 1. 1. 2009 zaniklo pojištění studentů a žáků. Ode dne porodu máte nárok na rodičovský příspěvek, který je dávkou státní sociální podpory a vyplácí ho úřad práce.
  • Jak probíhá posuzování pracovníka, zda bude/nebude přiznán příspěvek na péči? 

    Sociální pracovník příslušného úřadu provádí šetření v přirozeném prostředí žadatele, zkoumá do jaké míry je žadatel o příspěvek soběstačný a schopný samostatného života.
  • Jsem zletilé dítě, studuji vysokou školu. Mohu být v žádosti o přídavek na dítě posuzován sám bez rodičů?

    Pokud rodiče nejsou rozvedeni, je nutno doložit jejich trvalé pobyty. Jestliže jsou rodiče hlášeni k trvalému pobytu ve stejném bytě jako Vy, musíte se posuzovat společně. Pokud jsou rodiče rozvedeni, je nutno doložit, s kým žijete ve společné domácnosti.
  • Může žádost o starobní důchod podat za žadatele rodinný příslušník?

    Rodinný příslušník může žádost podat pouze ve výjimečných případech, pouze za předpokladu, že oprávněná osoba (žadatel) podle vyjádření lékaře vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemůže podat žádost sama a s podáním žádosti jinou osobou vyslovila souhlas. Tuto skutečnost je nutné věrohodně doložit.

  • Jak je to se stupni závislosti u osob starších 18 let věku? 

    I. stupeň – lehká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 12 úkonech o vlastní osobu a soběstačnosti)
    II. stupeň – středně těžká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 18 úkonech)
    III. stupeň – těžká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 24 úkonech)
    IV. stupeň – úplná závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 30 úkonech)
  • V zaměstnání jsem z důvodu těhotenství byla převedena na jinou práci, která byla méně finančně ohodnocena. Z jakého platu mi bude vypočítán vyměřovací základ? 

    Pokud jste byla před porodem převedena na jinou práci z důvodu těhotenství, zjistí se denní vyměřovací základ z rozhodného období ke dni převedení, pokud je to výhodnější.
  • Mění se v závislosti na věku výše starobního důchodu?

    Mění se pouze u lidí, kteří se dožijí 100 let. Těm se procentní výměra důchodu zvyšuje o 2 000 Kč měsíčně. Jedná se o finanční příspěvek, který slouží k pokrytí zvýšených životních nákladů souvisejících se stářím. Tuto částku pobírají staří lidé doživotně.

  • Za jakých podmínek může čerpat peněžitou pomoc v mateřství otec dítěte?

    Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě (§ 32 odst. 1 písm. e) ZNP). Musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM. Muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí. PPM se muži poskytuje nejdéle v délce 22 týdnů, s tím, že se mu do těchto 22 týdnů započítává doba, kdy pobírala PPM matka kromě prvních 6 týdnů po porodu. V písemné dohodě o péči otce o dítě musí být uvedený den, od kterého bude otec o dítě pečovat, den porodu a podpis matky, který je třeba úředně ověřit nebo může být ověřen orgánem nemocenského pojištění (tj. okresní správou sociálního zabezpečení). Společně s dohodou je třeba předložit k uplatnění nároku na dávku ještě tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na každé okresní správě sociálního zabezpečení.
  • Jaké úkony se posuzují při péči o vlastní osobu pro stanovení stupně závislosti? 

    Seznam úkonů, které se posuzují:příprava, podávání a porcování stravypřijímání stravy, dodržování pitného režimumytí těla, koupání nebo sprchovánípéče o ústa, vlasy, nehty, holenívýkon fyziologické potřeby včetně hygienyvstávání z lůžka, uléhání, změna polohsezení, schopnost vydržet státpřemisťování předmětů denní potřebychůze po roviněchůze po schodech nahoru a dolůvýběr oblečení, rozpoznání jeho správného vrstveníoblékání, svlékání, obouvání a zouváníorientace v přirozeném prostředídodržení léčebného režimu a provedení si jednoduchého ošetření.
Strana 2 z 3První   Předchozí   1  [2]  3  Další   Poslední