Potřebuji řešit

Úvod » Doklady, matrika » Detaily Životní situace

Okruh Doklady, matrika
Kategorie Doklady, matrika
Název životní situace Ověřování listin a podpisů (vidimace a legalizace)

Vidimace
Vidimací se ověřuje, že opis nebo kopie (dále jen „vidimovaná listina“) se doslova shoduje s předloženou listinou. Vidimací se nepotvrzuje správnost ani pravdivost údajů uvedených na vidimované listině ani jejich soulad s právními předpisy. Úřad za obsah vidimované listiny neodpovídá.

Legalizace
Legalizací se ověřuje, že žadatel listinu před ověřující osobou vlastnoručně podepsal, nebo podpis na listině uznal za vlastní. Legalizací se nepotvrzuje správnost ani pravdivost údajů uvedených v listině ani jejich soulad s právními předpisy. Úřad za obsah listiny neodpovídá. Je možné provádět rovněž legalizaci elektronického podpisu (tzv. e-legalizace), a to pouze ve formě uznání podpisu za vlastní.

Kdo je oprávněn jednat

Vidimace – fyzická osoba
Legalizace – fyzická osoba, která listinu podepsala, nebo která podpis uznala za vlastní

Způsob řešení

Podáním žádosti u kteréhokoliv ověřujícího úřadu v ČR.

Kde lze řešit

Úřad městské části Praha 10 —> Odbor občanskosprávní —> oddělení matrik, státního občanství a vnitřní správy —>

• Pověřená osoba: Markéta Eckhardtová
    přízemí – ověřovací kancelář
  • Legalizaci lze ve výjimečných případech provést i mimo budovu ÚMČ, ale pouze na území MČ Praha 10 (tzv. pojízdný úřad) – požádat lze na uvedeném kontaktu.

Viz kontaktní informace úřadu.

Vidimaci a legalizaci lze provést také na pobočkách České pošty.

Doklady Vidimace
Listina, jejíž kopii požaduje žadatel ověřit (originál, příp. již ověřená listina). Informace o tom, kdy nelze vidimaci provést, lze získat na kontaktu uvedeném v bodě Kde lze řešit.

Legalizace
Doklad totožnosti (platný občanský průkaz, cestovní pas, průkaz o povolení k pobytu cizince) a listina, na které má být podpis ověřen. Informace o tom, kdy nelze legalizaci provést, jaké další doklady totožnosti lze předložit, či jak postupovat v případě, že osoba, jejíž podpis na listině má být ověřen, neumí číst a psát, lze získat na kontaktu uvedeném v bodě Kde lze řešit.

Poplatky a lhůty

Poplatky

• 30 Kč za každou ověřovanou stranu u vidimace
  • 50 Kč za každý ověřený podpis u legalizace

Lhůty

• V případě splnění všech zákonných náležitostí je vidimace a legalizace provedena okamžitě.
Nejčastější otázky
  • Ztratil/a jsem oddací list, co mám dělat?

Duplikát oddacího listu vystaví na žádost matriční úřad, před nímž bylo manželství uzavřeno.
    Správní poplatek činí 300 Kč.

• Snoubenec špatně rozumí česky, musím obstarat k uzavření manželství překladatele?

Pokud snoubenec nemluví nebo nerozumí česky, (popř. je snoubenec neslyšící nebo němý), je nutná při prohlášení o uzavření manželství přítomnost tlumočníka. Účast tlumočníka zajišťuje jeden ze snoubenců na vlastní náklady. Bez přítomnosti tlumočníka nelze prohlášení o uzavření manželství v těchto případech učinit.
    Nejde-li o tlumočníka jmenovaného ministrem spravedlnosti, nebo předsedou krajského soudu, musí tlumočník složit slib do rukou matrikáře.

• Lze u Úřadu v Praze 10 uzavřít registrované partnerství?

Registrované partnerství se v Praze uzavírá u Úřadu městské části Praha 1, odbor matrik - Vodičkova 18.

• Kde se nachází obřadní síň v Praze 10?

Vršovický zámeček, Moskevská 120/21, Praha 10 – Vršovice.
    Podrobnější informace o obřadní síni.

• Jaké doklady jsou třeba předložit k uzavření manželství?
    Snoubenci předloží vyplněný dotazník k uzavření manželství (obdrží v oddělení matrik nebo v informační kanceláři), platné občanské průkazy, rodné listy, příp. rozsudky o rozvodu manželství nebo úmrtní list zemřelého manžela, manželky.
  • Chceme církevní sňatek, je třeba potřebné osvědčení obstarat předem?

Ano, pokud má být uzavírán církevní sňatek, je třeba si předem obstarat osvědčení o splnění všech požadavků pro uzavření církevního sňatku. Bez tohoto osvědčení nelze církevní sňatek uzavřít - manželství by nevzniklo.
    Osvědčení vydává matriční úřad, v jehož správním obvodu bude manželství uzavřeno a od jehož vydání neuplynuly více než 3 měsíce. K vydání osvědčení se předkládají stejné doklady jako při uzavření manželství. Správní poplatek činí 500 Kč.

Podobné situace předchozí - následující