Základní informace |
Zákon na ochranu zvířat definuje utrpení jako stav zvířete, který je způsobený jakýmkoliv podnětem nebo zákrokem, kterého se zvíře nemůže samo zbavit a který u zvířete způsobuje bolest, zranění, zdravotní poruchu anebo smrt. Zvíře také nesmí nikdo bez důvodu usmrtit.
Za týrání zvířete se např. považuje:
- nucení k fyzických výkonům, které prokazatelně překračují jeho fyzické a biologické možnosti
- podrobení výcviku nebo veřejnému vystoupení, které je spojeno s bolestí, zraněním nebo utrpením zvířete
- omezování výživy a napájení
- provádění chirurgických zákroků za účelem změny vzhledu zvířete
- chování zvířete v nevhodných podmínkách
- přepravování, pohánění a zacházení se zvířetem způsobem, který způsobuje bolest či vede k fyzickému vyčerpání zvířete
- omezování pohybu za pomoci prostředků, které jsou nepřiměřené a vedou k bolesti, utrpení a případně zdravotnímu poškození zvířete
- atd.
Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání je zakázáno také lovit zvířata pomocí želez, ok, jestřábích košů, vrší na ryby, sítí a dalších pomůcek k odchytu, jedovatých návnad a jedů, pomocí výbušnin, luků a samostřílů.
Občan, který zaznamená ve svém okolí jednání, které je možné kvalifikovat jako týrání zvířete (včetně nálezu zakázaných pomůcek k lovu) se v žádném případě nedoporučuje, aby prováděl jakýkoli zásah sám (zejména odebrání týraného zvířete majiteli apod.), neboť by se tak sám mohl dopustil jednání, které by mohlo být kvalifikováno jako trestný čin krádeže, neoprávněného nakládání s cizí věcí či omezování domovní svobody (v případě zásahu přímo v místě bydliště majitele zvířete). Výjimku tvoří situace, kdy je zvíře objektivně kriticky ohroženo zraněním či přímo zabitím, nicméně i v takových případech je vhodné kontaktovat orgány kompetentní k zásahu (tj. zejména Policii ČR nebo Městskou policii hl. m. Prahy).
|
Způsob řešení |
Řeší se neprodleným ohlášením zjištěných skutečností Policii ČR, Městské policii hl. m. Prahy, příslušnému úřadu městské části, na jehož území k týrání nebo k výskytu opuštěného zvířete dochází, případně u organizací zabývajících se ochranou zvířat.
Při ohlášení na úřad městské části (zpravidla řeší odbor životního prostředí) zástupci tohoto odboru provedou ve spolupráci s pracovníky Městské veterinární správy v Praze kontrolu stavu zvířete. Následně jsou případně stanovena odpovídající opatření od nutnosti provedení ošetření zvířete až po jeho odebrání majiteli.
|
Kde lze řešit |
Policie ČR
Tel.: 158
Městská policie hl. m. Prahy
Tel.: okrskáři Praha 10
Úřad městské části Praha 10
odbor životního prostředí, dopravy a rozvoje, odd. státní správy - životní prostředí a doprava, referát ochrany ovzduší a krajiny
Vršovická 68
101 38 Praha 10
Pověřená osoba: Irena Kalinovská, kancelář B 504
Tel.: 267 093 480
E-mail: irenak@praha10.cz
Úřední hodiny:
- Po a St: 8.00 - 12.00; 13.00 - 17.30
|
Nejčastější otázky |
- Pokud jsem přímým svědkem týrání zvířete, např. psa, mohu nějak zasáhnout?
V případě, že přímo hrozí újma na zdraví zvířete, či přímo jeho smrt, je možné takovémuto jednání přiměřenými prostředky zabránit. Nicméně i tak se doporučuje vždy volat Policii ČR, vyhnete se tak případým sporům s majitelem zvířete.
- Z vedlejšího bytu se stále ozývá štěkot psa, může se jednat o týrání?
Ne vždy je štěkot projevem týrání, zpravidla se jedná o základní projev psa, kterému se např. stýská, pokud je majitel v zaměstnání, nicméně pokud by podezření z týrání vzrostlo či by existovaly přímé důkazy, je vhodné tuto skutečnost ohlásit.
- Jaká legislativa upravuje postupy proti týrání zvířat?
Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, v platném znění.
|