Aktuality

Konference na Gymnáziu Omská

Ve dnech 9. – 13. 1. 2013 se v Praze již po páté konala konference PRAMUN (Prague Model United Nations).

Publikováno: 18.01.2013
Kategorie: Školství10

Ve dnech 9. – 13. 1. 2013 se v Praze již po páté konala konference PRAMUN (Prague Model United Nations). Konference se účastnili nejen studenti z několika pražských gymnázií (včetně Gymnázia Omská z Prahy 10), ale především ze zahraničí; a to jak ze zemí blízkých jako Německo, tak i z dalekých států jako Kamerun, Egypt nebo USA. Hlavním cílem celé konference bylo debatování o aktuálních problémech řešených v OSN. Studenti se tak snažili poprat s tématy, jako jsou ochrana osobních údajů na sociálních sítích, používání biopaliv nebo problematika jaderných zbraní, v jednotlivých komisích vytvořit rezoluce a následně je při závěru konference prosadit na Valném shromáždění.
Samotné debatování doprovázel i bohatý program. Již první večer se studenti "rozcvičili" při diskuzním fóru na téma "Co je prominutelné a co odpustit nelze?". V programu nechyběla ani prohlídka centra Prahy spojená se slavnostním obědem v Obecním domě a večerní debata s vzácným hostem JUDr. Robertem Fremrem, českým soudcem Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. Dalším bodem programu bylo i seznámení zahraničních studentů s českou historií mezi lety 1969-89 v podobě dokumentu "Moc bezmocných" a závěrečný folklórní večer.
Účelem konference tak nebylo jen vyzkoušet si, jak funguje organizace OSN. Hlavním cílem PRAMUNu je především rozvíjet myšlení mladých lidí, vzbudit u nich zájem o aktuální dění nebo naučit se schopnosti dospět k řešení problémů pomocí diskuze. Díky kulturní rozmanitosti jednotlivých delegátů tak ale měl každý jedinec především výjimečnou možnost potkat lidi z druhé strany světa a navazovat nová přátelství. Protože jak řekl pan Phillipp Schmoll, zakladatel PRAMUNu: "Máme tu lidi z Kamerunu, Kalifornie nebo Turecka. A jestli s nimi za celou dobu nepromluvíte, o něco přicházíte; a já rozhodně nechci, abyste o něco přišli. Musíte se ptát na otázky, nebát se vystoupit ze své osobní zóny, poznávat se. Protože nejdůležitější je se zapojit!"
Tereza Hanzlíková, Gymnázium Omská

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Dětský koutek je do odvolání uzavřen.
Děkujeme za pochopení!

Licence Creative Commons © 2013–2021 MČ Praha 10