Kronika městské části Praha 10

Historická fotografie městské části Praha 10Která je nejstarší památka Prahy 10? V jakém roce postoupili fotbalisté SK Slavia Praha do Ligy mistrů? Který český král měl tvrz v Záběhlicích? V jakém roce se slavnostně otevřel Dům čtení v Ruské ulici?  Kdy byly povýšeny Vršovice na město? Kdy zavítal na oficiální návštěvu Prahy 10 prezident republiky? Kdo koupil Malešice v roce 1727? Kdy se staly Strašnice součástí tzv. Velké Prahy? Odpovědi naleznete v kronikách m. č. Praha 10.

Kronika městské části Praha 10 se začala psát v roce 2004 na podnět magistrátu hl. m. Prahy, který rozeslal jednotlivým městským částem dopis, ve kterém upozorňoval na to, že dle zákona č. 80 z roku 1920 má každá politická obec vést pamětní knihu obecní. Představitelé radnice Prahy 10 tuto myšlenku podpořili a následně vznikla pozice kronikáře, který má tuto agendu na starosti.
 

První napsaná kronika rekapituluje rok 2004, ale zabývá se i historií a má celkem 307 stránek. Například zatím poslední kronika - za rok 2011 - má již 351 stran. Celkem tak bylo o Praze 10 a osobnostech v ní žijících napsáno kolem 2 tisíc stran informací. V knihách samozřejmě nechybějí ani fotografie, které text oživují a přibližují občanům události, ke kterým zde došlo. Práce na jedné kronice trvá od ledna do prosince následujícího roku a následně několik měsíců zabere grafické a textové zpracování a opakované ověřování informací.
 

Od roku 2004 bylo tištěno a svázáno v každém roce pět výtisků kronik. Jedna kronika má reprezentativnější charakter, je vázána v kůži a dostává ji starosta městské části. Zbylé čtyři jsou rozděleny pro tajemníka úřadu, pro potřeby kronikáře, do archivu úřadu Prahy 10 a do archívu hlavního města Prahy. Od roku 2012 přibyl ještě jeden další výtisk, který dostává pobočka Městské knihovny v Praze 10 - Dům čtení.


Případné dotazy vztahující se k vedení kroniky můžete zasílat na adresu kronikáře m. č. Praha 10, pana Michala Ezechela: michale@praha10.cz.


Historické pohlednice Prahy 10 si můžete prohlédnout zde.
 

Kroniky ke stažení:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Rodiče mohou po dobu nutnou k vyřízení svých záležitostí přenechat děti ve věku od 3 do 10 let v dětském koutku, který najdete v přízemí budovy C.

Otevírací doba:
PO a ST: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 17.30
ÚT a ČT: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 14.30
PÁ: zavřeno

Katalog firem a služeb

Licence Creative Commons © 2013-2016 MČ Praha 10 
ipv6 ready