Aktuality ze školství

Budoucnost KD Barikádníků očima studentů architektury

Možné budoucí podoby strašnického KD Barikádníků ztvárnili studenti ČVUT. Jejich vizionářské práce  budou od 1.října vystaveny ve Středisku územního rozvoje v budově radnice ve Vršovické ulici. „Dům Barikádníků, lidově zvaný “Barča“, je legendární kulturní zařízení. Byl postaven v letech 1945–1946 svépomocí účastníků pražského povstání z Prahy 10, dodnes je provizorní stavbou. Praha 10 přestavbu domu zatím neplánuje, ale studentské vize jsou dozajisté cenným vkladem do diskuse o možné budoucí podobě Barči i jejího okolí,“ uvedla v této souvislosti místostarostka Prahy 10 Ivana Carbrnochová (SZ).

Budoucnost KD Barikádníků očima studentů architektury

„Zejména před rokem 1989 se zde konala řada koncertů kapel mimo okruh oficiální kultury. Objekt disponuje spíše kulturně historickou než architektonickou hodnotou,“ podotkla místostarostka. Téma novostavby kulturního domu Barikádníků včetně revitalizace prostoru bývalého tržiště si vybrali konkrétně studenti z ateliéru arch. Meda a Smolíka a z ateliéru arch. Knytla na Stavební fakultě ČVUT. Cílem bylo získat od studentů náměty a impulzy nezatížené běžnou realitou.

Vernisáž se koná ve středu 1. října od 17:00 hod Středisku územního rozvoje MČ Praha 10 (přízemí budovy B). Při zahájení výstavy budou probíhat krátká představení vystavovaných projektů a diskuse.