Aktuality z oblasti financí

Rekonstrukce Vily Karla Čapka bude pod dohledem odborníků, Praha 10 podepsala memorandum

Zástupci Prahy 10, které od roku 2014 patří Vila Karla Čapka z 20. let minulého století, podepsali se zástupci Ministerstva kultury a Památníku národního písemnictví memorandum o spolupráci při rekonstrukci budovy.  „Memorandem získá městská část odborné zázemí k tomu, abychom tady zachovali Čapkovy myšlenky a jeho dílo,“ vysvětluje radní městské části Bohumil Zoufalík.

„Veškerá spolupráce se odvíjí od toho, že Praha 10 naslouchá našim zkušenostem. Naopak často přichází s nápady, které jsou velmi pozitivní,“ vysvětluje ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben. „V první řadě jsme připraveni na odbornou pomoc našich zřizovaných organizací, ale samozřejmě ta spolupráce má obecný rámec a v žádném případě nevylučujeme ani finanční podporu,“ uvedl náměstek pro řízení sekce kulturního dědictví Ministerstva kultury Vlastislav Ouroda. „Mám z toho velkou radost, protože jsme ukončili velkou etapu, kdy probíhaly přípravné práci, a nyní můžeme postoupit dále,“ dodává starosta Prahy 10 Vladimír Novák.

Část památkově chráněného domu na Vinohradech koupila Praha 10 téměř před třemi lety od potomků spisovatelovy manželky Olgy Scheinpflugové. V útrobách hodlá zřídit Čapkovo domácí muzeum, které by první návštěvníky mělo přivítat na podzim 2018, kdy uplyne 80 let od umělcova úmrtí. Minulý týden se na radnici otevíraly obálky shromážděné ve výběrovém řízení na projektovou dokumentaci na rekonstrukci. Tu by vítěz měl mít hotovou do konce letoška. S rekonstrukcí budovy a přilehlé zahrady, která by je měla vrátit do stavu z roku 1930, by se mohlo začít začátkem příštího roku.

S připravovanou rekonstrukcí vily Karla Čapka pomohou Praze 10 odborníci z Památníku národního písemnictví a Ministerstva kultury. Věci, které ve vile po Čapkových zůstaly, budou během rekonstrukce uskladněny v Praze a Litoměřicích.