Aktuality

Budoucí podoba Slatin je schválena a míří do návrhu Metropolitního plánu

Moderní, dynamické, přitom však v dokonalé harmonii s přírodou - takové by v budoucnu mělo být území Slatin, jedno z největších rozvojových území v Praze. Zastupitelé desáté pražské městské části dnes schválili urbanistickou studii ukazující možnou podobu Slatin za 50 let, kterou radnice ve spolupráci s odborníky a veřejností připravovala bezmála dva roky. Pražský magistrát studii využije v návrhu Metropolitního plánu, hlavního dokumentu určujícího budoucí podobu Prahy, který se má začít projednávat na jaře příštího roku.

Budoucí podoba Slatin je schválena a míří do návrhu Metropolitního plánu

Území Bohdalec – Slatiny – brownfield Strašnice patří mezi sedm největších rozvojových území v metropoli, jeho velká část je zanedbaná a už 17 let ve stavební uzávěře, další část tvoří plochy, které dříve využívalo seřaďovací nádraží Praha -Vršovice.

„Naším přáním bylo, aby Slatiny odpovídaly požadavkům moderní doby, ale také potřebě a touze lidí po spojení s přírodou. Předloni v listopadu jsme proto zadali vypracování studie jejich možné budoucí podoby. Abychom však netvořili jen regionální snovou vizi, ale realistický model vycházející z daných aspektů, spolupracovali jsme od počátku s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Ten teď hotovou studii, na jejíž výsledné podobě se podíleli i obyvatelé naší městské části a další lidé, které budoucnost této části města zajímá, využije v návrhu připravovaného Metropolitního plánu,“ řekl radní pro územní rozvoj Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Slatiny by měly optimálně spojovat moderní bydlení s dopravní infrastrukturou a zelení. Studie nabízí  překonávání  bariér městských infrastruktur způsoby, které se již v Evropě používají, jako je například překrytí železničního koridoru obytnou zástavbou, budovami služeb či veřejným parkem.  Návrh počítá mimo jiné se vznikem nových železničních zastávek na úseku mezi Hlavním nádražím a Hostivaří a především s novou tramvajovou tratí vedoucí ulicí U Slávie, pod železničním mostem na Bohdalec s pokračováním na Spořilov, nebo do Slatin.

Velký důraz studie klade na zeleň, jejímž nedostatkem v této oblasti Praha 10 velmi trpí. Zhruba devítihektarový nový park, propojení parků kolem Slatinského potoka, Botiče a rozvoj zelených ploch podél železničních koridorů by zdejšímu ovzduší výrazně prospěl. Stejná situace je v případě navrhované vodní plochy, která by v budoucnu přispěla také k lepšímu hospodaření s vodou v celé čtvrti.

Studii o rozvoji Slatin zastupitelstvo Prahy 10 schválilo i přes odpor opozice včetně zastupitelky a senátorky Renaty Chmelové. Ta se aktivně zapojila do sbírání podpisů pod petici, která se snaží navodit dojem, že Slatinám hrozí zničení, a vyzývá zastupitele k odmítnutí studie.

„Někteří majitelé pozemků na Slatinách záměrně matou veřejnost. Lidé by proto měli vědět, že iniciátorka petice, která žije na Slatinách v nepovolené stavbě, podala před měsícem, tedy v době, kdy začala petici šířit, v tichosti podnět na změnu územního plánu, který by tamní zahrádkářskou kolonii změnil na takzvanou smíšenou výstavbu. Ta by majitelům pozemků, kteří s nimi již dlouho kvůli stavební uzávěře nemohou libovolně nakládat, umožnila prodat je developerům, jež by zde rádi postavili kanceláře a obytné věžáky,“ podotkl radní Zoufalík.  

Studie, kterou dnes schválilo zastupitelstvo, je výsledkem spolupráce jejích autorů, odborníků z oblasti územního plánování a veřejnosti. Jejímu schválení předcházelo osm veřejných setkání s obyvateli ve formě výstav a Dnů otevřených dveří, připomínky lidé radnici adresovali také písemně a prostřednictvím sociálních sítí. Řada těchto podnětů se stala součástí konečné podoby studie.

Nejnovější články

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Rodiče mohou po dobu nutnou k vyřízení svých záležitostí přenechat děti ve věku od 3 do 10 let v dětském koutku, který najdete v přízemí budovy C.

Otevírací doba:
PO a ST: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 17.30
ÚT a ČT: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 14.30
PÁ: zavřeno

Katalog firem a služeb

Licence Creative Commons © 2013-2016 MČ Praha 10 
ipv6 ready