Otázky a odpovědi

  • Mám povinnost jako majitel pozemku, platit za jeho využívání?

    Nikoliv, pokud prostranství použije pro vlastní potřebu vlastník, je od místního poplatku osvobozen.
  • Jsem studentem nebo absolventem odborné školy, kde je myslivost povinným předmětem. Mám při vydání loveckého lístku nějakou výhodu?

    Pro žáky těchto škol se vydává lovecký lístek na školní nebo akademický rok, nejdéle však do ukončení studia na této škole. Dále můžete jako doklad o složení zkoušky z myslivosti použít doklad o ukončení studia na střední nebo vyšší odborné škole, kde byla myslivost povinným předmětem, nebo doklad o složení zkoušky z myslivosti na vysokých školách.
  • Jak mám postupovat, pokud nemám k dispozici všechny faktury za provedené stavební úpravy?

    Nedoložení veškerých faktur za provedené stavební práce a použitý materiál výrazně ztěžuje kladné vyřízení žádosti o navrácení všech vynaložených finančních prostředků. V takovém případě je vhodné se nejprve obrátit na kompetentní pracovníky referátu stavebních úprav MČ Praha 10 (Ing. František Ptáček (vedoucí referátu), Anna Petríková, 267 093 284, 267 093 237, FrantisekP@praha10.cz, AnnaP@praha10.cz).

  • Jak se postupuje v případě, že dítě nastoupí do 1. ročníku ZŠ, ale v průběhu školního roku se projeví, že k tomu ještě není z nějakého důvodu způsobilé?

    V případě, že se u dítěte v prvním roce plnění povinné školní docházky projeví nedostatečná tělesná nebo duševní zralost, může ředitel školy se souhlasem zákonného zástupce dodatečně odložit začátek plnění povinné školní docházky ještě v průběhu prvního pololetí školního roku na následující školní rok (viz § 37 zákona č. 561/204 Sb., "školský zákon", ve znění pozdějších předpisů).
    To se týká i dětí, které do 1. ročníku nastoupily po odkladu povinné školní docházky.

    Kategorie: Školství
  • Jak je to se stupni závislosti u osob starších 18 let věku? 

    I. stupeň – lehká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 12 úkonech o vlastní osobu a soběstačnosti)
    II. stupeň – středně těžká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 18 úkonech)
    III. stupeň – těžká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 24 úkonech)
    IV. stupeň – úplná závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 30 úkonech)
  • Musí být zvláštním příjemcem dávek důchodového pojištění osoba v příbuzenském vztahu s žadatelem?

    Nemusí. Musí to být osoba, která dávky důchodového pojištění využije ve prospěch oprávněného důchodce, a to k zajištění jeho potřeb, zaplacení nájmu apod.
  • Je možné odkoupit od městské části pronajatý byt?

    Některé MČ byty odprodávají. Na možnost odkupu a podmínky je nutné informovat se na úřadu příslušné MČ.

  • V zaměstnání jsem z důvodu těhotenství byla převedena na jinou práci, která byla méně finančně ohodnocena. Z jakého platu mi bude vypočítán vyměřovací základ? 

    Pokud jste byla před porodem převedena na jinou práci z důvodu těhotenství, zjistí se denní vyměřovací základ z rozhodného období ke dni převedení, pokud je to výhodnější.
  • Mění se v závislosti na věku výše starobního důchodu?

    Mění se pouze u lidí, kteří se dožijí 100 let. Těm se procentní výměra důchodu zvyšuje o 2 000 Kč měsíčně. Jedná se o finanční příspěvek, který slouží k pokrytí zvýšených životních nákladů souvisejících se stářím. Tuto částku pobírají staří lidé doživotně.

  • Feně, kterou mám doma, se narodila štěňata. Musím je hned hlásit na úřadu a platit za ně poplatek?

    Ne, povinnost přihlášení k místnímu poplatku vzniká až u psa staršího 3 měsíců.
  • Pokud se rozhodnu přerušit živnost, je nutné to hlásit na úřad?

    Oznámení o přerušení živnosti vůči živnostenskému úřadu není povinné.
  • Může si o rybářský lístek zažádat cizinec? Jaké jsou podmínky?

    Ano, pokud se prokáže dříve vydaným rybářským lístkem, jiným dokladem osvědčujícím, že již byl držitelem rybářského lístku, osvědčením o získané kvalifikaci, nebo rybářským lístkem, licencí nebo obdobným dokladem, vydaným ve státě, jehož je občanem. Žádost podává na úřadu obce s rozšířenou působností, v jejímž obvodu se zdržuje.
  • Ještě mi nebylo 18 let a potřebuji cestovní pas, mohu si o něj požádat sám?

  • Za jakých podmínek může čerpat peněžitou pomoc v mateřství otec dítěte?

    Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě (§ 32 odst. 1 písm. e) ZNP). Musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM. Muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí. PPM se muži poskytuje nejdéle v délce 22 týdnů, s tím, že se mu do těchto 22 týdnů započítává doba, kdy pobírala PPM matka kromě prvních 6 týdnů po porodu. V písemné dohodě o péči otce o dítě musí být uvedený den, od kterého bude otec o dítě pečovat, den porodu a podpis matky, který je třeba úředně ověřit nebo může být ověřen orgánem nemocenského pojištění (tj. okresní správou sociálního zabezpečení). Společně s dohodou je třeba předložit k uplatnění nároku na dávku ještě tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na každé okresní správě sociálního zabezpečení.
  • Jaký úřad mi vydá rodný list, pokud se dítě narodilo mimo ČR?

    Je-li dítě narozené mimo území ČR, vydá rodný list Zvláštní matrika v Brně.

  • Jaké úkony se posuzují při péči o vlastní osobu pro stanovení stupně závislosti? 

    Seznam úkonů, které se posuzují:příprava, podávání a porcování stravypřijímání stravy, dodržování pitného režimumytí těla, koupání nebo sprchovánípéče o ústa, vlasy, nehty, holenívýkon fyziologické potřeby včetně hygienyvstávání z lůžka, uléhání, změna polohsezení, schopnost vydržet státpřemisťování předmětů denní potřebychůze po roviněchůze po schodech nahoru a dolůvýběr oblečení, rozpoznání jeho správného vrstveníoblékání, svlékání, obouvání a zouváníorientace v přirozeném prostředídodržení léčebného režimu a provedení si jednoduchého ošetření.
  • Je nutné k žádosti o zvláštní užívání komunikace dokládat plánek se zakreslením?

    Ano, situační plánek slouží k upřesnění umístění povoleného záboru na místní komunikaci.
    Kategorie: Žádosti
  • Co je zahrnuto v odborném posouzení v rámci žádosti o osvojení dítěte? 

    Odborné posouzení zahrnuje také přípravu žadatelů, která se zaměřuje na specifická témata související s náhradní rodinnou péčí a schopnosti pečovat o přijaté dítě. Součástí odborného posouzení je také zjištění bezúhonnosti žadatelů a stejně důležité je znát názor vlastních dětí, pokud je žadatelé mají.
    Kategorie: Rodina
  • Musím si občanský průkaz vyzvednout pouze v místě trvalého bydliště?

  • Jak je to se stupni závislosti u osob do 18 let věku?

    I. stupeň – lehká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 4 úkonech o vlastní osobu a soběstačnosti)
    II. stupeň – středně těžká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 10 úkonech)
    III. stupeň – těžká závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 15 úkonech)
    IV. stupeň – úplná závislost (každodenní pomoc nebo dohled při více než 20 úkonech)
Strana 10 z 18První   Předchozí   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  Další   Poslední